Zamknij
REKLAMA

Festiwal Filmów Kaszubskich. Remus - najlepszy nauczyciel Kaszub

23:04, 05.07.2019 | (jd)
REKLAMA
Skomentuj
fot.jd

Postać Remusa – bohatera słynnej powieści Aleksandra Majkowskiego była głównym bohaterem trzeciego seansu Festiwalu Filmów Kaszubskich w restauracji "Mùlk" w Miszewku. Przybliżyły ją trzy bardzo różne filmy, stąd przedstawiona została w miarę komplementarnie.

Filmy wykazały, że dzieło wybitnego pisarza kaszubskiego wciąż wywiera przemożny wpływ na życie – zwłaszcza kulturowe – społeczności kaszubskiej.

- Mnie w szczególności urzekł archiwalny film z początku lat 80-tych ubiegłego wieku „Remus Pana Majkowskiego”. Znakomita dokumentacja i wiedza. Piękne dawne Kaszuby. Takich dziś już po prostu nie ma - mówił Albin Bychowski, wiceprzewodniczący Rady Gminy Żukowo.

Film jest dziełem znanego warszawskiego reżysera, Mariana Kubery. Wyemitowany został w Telewizji Polskiej prawdopodobnie tylko raz.

- Było to w styczniu 1986 r. Nigdy od tego czasu go nie widziałem. Dlatego jestem bardzo wzruszony i szczęśliwy, że mogłem go znów obejrzeć po tylu latach – wspominał red. Edmund Szczesiak, jeden z bohaterów i konsultant filmu, który przybył na pokaz wraz z małżonką.

fot.jd

Edmund Szczesiak jest znakomitym znawcą powieści, autorem książek "Mała odyseja śladami Remusa" i "Drogą do nieba śladami Remusa". Aktualnie pracuje nad trzecim tomem, który zakończy współczesne opisywanie miejsc odwiedzanych przez bohatera powieści Majkowskiego.

Jednym ze "śladów" jest Szkoła Podstawowa w Glinczu koło Żukowa, która przed pięcioma laty przyjęła imię Remusa. Dzięki temu jej uczniowie poznają głębię kaszubskiej literatury. Znane są im też dokonania najwybitniejszych ludzi kaszubskiej ziemi, jak Karola Kreffta, który przypomniany był w programie "Skarbë Kaszëb" o dzisiejszym oddziaływaniu Remusa na Kaszubów.

- Remus jest bardzo dobrym patronem, a zwłaszcza nauczycielem. Któż mógłby być lepszy od tego, kto szerzył tu oświatę już w XIX wieku rozwożąc książki po Kaszubach narażając się ówczesnym wrogom – podkreślała Aleksandra Uchman, dyrektor placówki w Glinczu.

Znakomitym narzędziem do pozyskiwania tej wiedzy na pewno może być "poklatkowy” film "Przygody Remusa” redaktorów Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia oraz rzeźbiarki Ireny Brzeskiej, która wykonała dziesiątki rzeźb - aktorów filmowych.

- Wykonałem około 20 tysięcy zdjęć fotograficznych. Potem były żmudne tygodnie montażu. Miał to być film zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, ale po kilku projekcjach dostrzegamy, że wszyscy, a zwłaszcza chyba dorośli, odnajdują w nim skarbnicę wiedzy o Kaszubach, o nas samych – podkreślał Piotr Zatoń. Aktualnie twórcy pracują nad fabularnym filmem o przygodach Remusa.

Jest już tradycją, że na festiwalowe pokazy chętnie przybywają miłośnicy kaszubszczyzny chcący wciąż poznawać swój region oraz tożsamość kaszubską. Wśród nich byli burmistrz gm. Żukowo Wojciech Kankowski oraz wicestarosta powiatu kartuskiego Piotr Fikus z małżonkami. Byli także przewodniczący Rady Gminy Żukowo Witold Szmidtke oraz radni, nauczyciele, animatorzy kultury, znawcy i miłośnicy regionu.

fot.jd

fot.jd

((jd))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

KaszebaaKaszebaa

3 1

Najlepszy Remus to jest radny borzestowA ten to ma wiedzę a jaki celebrytka może Tera nim się prokurator zajmie po tej aferze z detektorem 12:58, 06.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo WyBrawo Wy

8 2

Co trzeba zrobić, aby wiedzieć, ze taki pokaz filmu się odbędzie ? Też bym obejrzał, ale nie należę do żadnego zrzeszenia, zadnej elity .Cieszę się, ze podzieliliscie się z nami, ze obejrzeliście film .Brawo Wy👎 13:18, 06.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PytaniePytanie

3 1

Nie znam się, więc zapytam.
Czy to jest jakiś rodzaj twórczości programowej, np jakiejś grupy artystycznej? Czy może akurat wszyscy wpadli na ten sam pomysł i zrobili filmy z Remusem w tytule i o Remusie?
Chodzi mi o to, że jakiś czas temu otworzył się worek z Remusami i się zastanawiam, czy to jedyny motyw, czy brak kreatywności? 14:43, 06.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Fot Fot

6 3

A dlaczego robi się imprezy w prywatnym lokalu za pieniądze podatników. Nie nic gminnego. 17:13, 06.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

No joNo jo

4 1

I to dla wybranych jest ten pokaz filmu, a pieniądze moje 17:50, 06.07.2019


ElytaElyta

5 2

I towarzystwo wzajemnej adoracji. Pobłogosławił im wyborca. 13:01, 07.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Elyta@Elyta

5 1

masz racje zawsze te same twarze :
Bechowści, Kankowści, Preczkowści, jakby nie było innych ? 14:41, 07.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone