Zamknij

Festiwal Filmów Kaszubskich. Dyskusja o "Kamerdynerze"

11:20, 17.07.2019 | nadesłane: J.D./oprac. K.K
REKLAMA
Skomentuj

Festiwal Filmów Kaszubskich w Miszewku był okazją do dyskusji na temat "Kamerdynera", filmu z 2018 roku, przedstawiającego przenikające się nawzajem losy Kaszubów i Niemców. Produkcja została nagrodzona prestiżowymi nagrodami, m.in.: "Srebrnymi Lwami".

W sali "Mùlka” zgromadziły się tłumy. Z Warszawy przyjechała grupa studentów wraz z dr hab. Nicole Dołowy, autorką książki "Kaszubi z Pomorza". Zgromadzeni mieli okazję po raz kolejny obejrzeć fragment otwierający film oraz ten o Piaśnicy. Później zaprezentowano inną produkcję pt. "Piaśnica - Golgota Pomorza". Pojawiły się też krótkie filmiki z udziałem Sebastiana Fabijańskiego, głównego odtwórcy w "Kamerdynerze", w których wypowiadał kaszubskie sentencje. Wzbudziły one zainteresowanie wszystkich, a zwłaszcza krytyków, którzy dotychczas mieli powody do narzekania, jeżeli chodzi o kaszubszczyznę w filmie Filipa Bajona. Przedmiotem głośnej dyskusji stał się problem zaniku języka kaszubskiego w wyniku wojennych dramatów.

fot. nadesłane

Festiwal Filmowy był też dobrą okazji do wypromowania innej aktywności kulturalnej związanej z Kaszubami. Andrzej Janusz z Luzina zaprezentował książkę "Żelewscy w cieniu von dem Bacha".

- Było to profesjonalnie przygotowane wydarzenie. Można było usłyszeć ciekawe historie związane z wyświetlonymi filmami. Wypełniona sala zainteresowanych, sympatyczna atmosfera, oprawa muzyczna i pyszności kulinarne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Niestępowie. Szacunek dla ZKP w Baninie - skomentowała Renata Gleinert z Gdyni.

fot. nadesłane

Wygląda na to, że "Kamerdyner" ma szansę na sukces poza granicami kraju. Ostatnio otwierał Festiwal Filmów Polskich w Nowym Jorku, a niebawem pojawi się w kinach w około 30 krajów świata.

REKLAMA
(nadesłane: J.D./oprac. K.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

PrawdaPrawda

7 7

film >kamerdyner jest paszkwilem zakłamującym historie Kaszubów, czyli Polaków, zresztą różne środowiska, które produkują takie filmy mają jeden cel zakłamać historie Polski, wybielić nazistowskie Niemcy i zrobić z Polaków ludobójców, wystarczy prześwietlić jaka kasa i skąd na te filmy idą pieniądze, kto jest zleceniodawcą! 13:13, 17.07.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BajdużyszBajdużysz

4 4

Radzę napić się melisy 17:32, 17.07.2019


kinomatografkinomatograf

6 2

Kamerdyner film wybitnie antykaszubski 18:59, 17.07.2019


kamerdyner?kamerdyner?

2 0

wolne żarty.... 10:12, 18.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone