Zamknij
REKLAMA

[email protected] i teatralnie. Gratka dla miłośników regionalizmu pomorskiego

14:20, 05.12.2019 | Artykuł sponsorowany
fot.MiWBP w Gdańsku

Efekty projektu digitalizacyjnego „[email protected] i teatralnie”, realizowanego od sierpnia do grudnia przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, już udostępniane są w Batyckiej Bibliotece Cyfrowej na stronie bibliotekacyfrowa.eu.

Główną część przedsięwzięcia stanowią - dzięki uzyskaniu od wydawcy licencji na digitalizację - tygodniki powiatowe dołączane w piątki do "Dziennika Bałtyckiego": 1) "Dziennik Bytowski", 2) "Dziennik Chojnicki", 3) "Dziennik Człuchowski", 4) "Dziennik Kociewski", 5) "Dziennik Kwidzyński", 6) "Dziennik Malborski", 7) "Dziennik Słupski", 8) "Dziennik Tczewski", 9) "Echo Pruszcza", 10) "Echo Ziemi Lęborskiej", 11) "Echo Ziemi Puckiej", 12) "Goniec Rumski", 13) "Gryf Kościerski", 14) "Powiśle", 15) "Tygodnik Kartuzy", 16) "Żuławy i Mierzeja".

To gratka dla miłośników regionalizmu pomorskiego. Ukazujące się nierzadko od lat 90. XX w., do dziś są bowiem głównym źródłem informacji o tym, co dzieje się w powiatach województwa, często wyprzedzając pod względem jakości i rozmaitości tematyki artykułów istniejące na terenie samorządów internetowe portale informacyjne. W czasopismach tych podejmowane są kwestie dotyczące gospodarki, kultury, edukacji, samorządów czy życia społecznego.

Przykłady tygodników:

1. Tygodnik Kartuzy z listopada 2000 r.

2. Dziennik Malborski nr 34 z 2000 r. 

3. Żuławy i Mierzeja, nr 15, 2000 r. 

4. Powiśle Sztum Dzierzgoń, nr 23, 2000 r.

Digitalizację tygodników "Dziennika Bałtyckiego" WiMBP w Gdańsku będzie kontynuować w kolejnych latach.

Na pewno znajdą tu coś dla siebie również miłośnicy teatru i kostiumologii/kostiumografii. We współpracy z Teatrem Muzycznym w Gdyni i Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku w dwuwymiarowej technice zaprezentowanych zostało 50 kostiumów i rekwizytów scenicznych stworzonych na potrzeby najpopularniejszych widowisk muzycznych teatru.

Gdyński teatr ma za sobą ponad 300, wielokrotnie wystawianych, przedstawień muzycznych: musicali, operetek, spektakli baletowych, kabaretowych, bajek, koncertów i spektakli kameralnych. Wymienić wystarczy kultowe: "Jesus Christ Superstar", "Skrzypek na dachu", "Les miserables", "Evita", "Hair", "Chicago", "Lalka", "Shrek" czy "Piotruś Pan". W przepastnych magazynach teatru nie brakuje dziś po nich pamiątek. Te wybrane do projektu można obejrzeć tutaj oraz tutaj.

fot.WiMBP w Gdańsku

- Widzę, obserwując moich pracowników, jaką digitalizacja jest żmudną, ale przynoszącą rezultaty w postaci dużej liczby osób korzystających z naszych cyfrowych zasobów, pracą - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku. - Tylko w listopadzie w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej odnotowano średnio 14 200 odwiedzin dziennie, w czasie których przeglądanych było - średnio oczywiście -  2420 publikacji. Takie wyniki niezwykle cieszą!

Projekt "[email protected] i teatralnie" to jednak nie tylko digitalizacja i udostępnianie jej efektów. Równie ważna jest promocja zasobów bibliotek cyfrowych poprzez organizację szkoleń, które dotychczas kierowane były do bibliotekarzy i nauczycieli. Od kilku lat prowadzone są one we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, dysponującym dobrze wyposażonymi salami komputerowymi. I to współdziałanie będzie kontynuowane w następnych latach.

-  W planach jest też organizacja w siedzibie biblioteki szkoleń otwartych - dla chętnych użytkowników bibliotek cyfrowych - informuje Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego, koordynatorka projektu. - Chcemy bowiem, by czytelnicy świadomie i swobodnie potrafili wyszukiwać z zasobów internetowych bibliotek potrzebne im treści. Ważne jest przy tym zaznajomienie ich z aspektami prawnymi związanymi z korzystaniem z materiałów cyfrowych, a także nauczenie otwierania formatów cyfrowych, w jakich publikacje są udostępniane, których uruchomienie - a wiemy to z korespondencji elektronicznej i rozmów telefonicznych z czytelnikami - stanowi nie lada problem.

Projekt „[email protected] i teatralnie” realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop