Zamknij
REKLAMA

Somonino. Akademia Mirabelek będzie promować czytelnictwo i aktywizować społeczność

12:53, 10.03.2020 | M.Dzienisz
REKLAMA
Skomentuj
fot. archiwum/Akademia Mirabelek

Także w tym roku w Somoninie rusza Akademia Mirabelek - głównym trzonem działań będą spotkania dla dzieci. Przewidziano działania także dla osób dorosłych i seniorów, promujące czytelnictwo i aktywizujące całą społeczność. 

Od czerwca ubiegłego roku przy bibliotece w Somoninie rozpoczęła działalność Akademia Mirabelek. Przybliżała młodym uczestnikom przeróżne dziedziny: m.in. sztukę, historię, literaturę, a przede wszystkim uczyła, bawiła i rozwijała. Akademia w nieco zmienionej formie działać będzie także i w tym roku. Gminna Biblioteka w Somoninie znalazła się bowiem na liście podmiotów, które otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Partnerstwo dla książki". Dzięki temu w okresie do listopada będzie realizować projekt pn. "Akademia Mirabelek i jej korzenie".

Głównym trzonem naszych działań będą spotkania Akademii Mirabelek dla dzieci. Nasze czytelnicze drzewo Mirabelkowe będzie miało dwa korzenie. Pierwszy korzeń tworzą dorośli, są to działania dodatkowe, organizowane raz na kwartał i skierowane do osób dorosłych, grupy do 25 osób, w tym członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Chodzi o to, by bardziej zintensyfikować działanie klubu i jednocześnie wypromować klub wśród mieszkańców oraz zachęcić ich do członkostwa. Drugi korzeń będą stanowiły działania skierowane do seniorów, organizowane raz na kwartał, dla grupy do 30 osób, także w systemie międzypokoleniowym - informuje Karolina Szmołda, koordynatorka projektu.

Seniorzy będą współpracować z wnukami, tworząc prace z rodzinnych fotografii czy przygotowując razem potrawy. Przewidziano też spotkanie z dietetykiem pt. ABC odżywiania zdrowego seniora”.

Jak podkreślają organizatorzy, projekt ma na celu animowanie czytelnictwa wśród różnych grup odbiorców. Mają one współpracować ze sobą, także na gruncie domowym i wzajemnie zachęcać do czytania. Tematyka spotkań i warsztatów będzie nawiązywać do świąt, wydarzeń życia codziennego, pór roku.

- Ma to uzmysłowić mieszkańcom, że książka może towarzyszyć nam w każdym momencie naszego życia oraz że biblioteka jest instytucją "żywą" - podkreśla K. Szmołda. 

Obecnie ruszają zapisy do Akademii Mirabelek, której uczestnicy w wieku 8-12 lat spotykają się co najmniej raz w miesiącu, przeważnie w soboty, by porozmawiać o otaczającym je świecie. Odbędą się spotkania dotyczące m.in. ekologii, tradycji, warsztaty tworzenia opowieści, warsztaty twórczego myślenia. Dzieci będą mogły rozwinąć też talenty plastyczne i swoją kreatywność. Zapisy trwają w Bibliotece w Somoninie.

Zapisy ruszyły również na Dzień Kobiet z książką dla osób dorosłych. Każdy, kto chce się zapisać, musi złożyć odpowiedni formularz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Somoninie. 

fot. nadesłane

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone