Zamknij

Wkrótce wyruszą pielgrzymki na Jasną Górę, także z pow. kartuskiego

11:28, 21.07.2021 | M.D
Skomentuj fot. archiwum/Magda Dzienisz
REKLAMA

Pielgrzymi z Pomorza, w tym także z Kaszub, za kilka dni wyruszają na Jasną Górę. Grupa pielgrzymkowa wyruszy z Kartuz 29 lipca, wcześniej do innych grup pielgrzymi dołączać będą m.in. w Żukowie. 

W ubiegłym roku pielgrzymi ze względu na pandemię nie mogli w pełni uczestniczyć w wędrówce na Jasną Górę. Liczba osób w grupach pielgrzymkowych musiała zostać ograniczona, np. w kartuskiej grupie, która co roku dołączała do pielgrzymki diecezji pelplińskiej, wzięli udział tylko kapłani i klerycy oraz dziesięciu pielgrzymów, którzy mogli zapisywać się na dane dni. Można natomiast było liczyć na relacje internetowe i transmisje na m.in. Facebooku. 

Tegoroczne pielgrzymowanie przypominać będzie to sprzed pandemii - są jednak ograniczenia. W Kaszubskiej Pielgrzymce, która wyruszy za kilka dni z Helu, uczestnicy muszą wykazać, że przez 14 dni poprzedzających udział w pielgrzymce nie byli za granicą, w rejonach dotkniętych epidemią, nie mieli kontaktu z osobami chorymi na COVID 19 lub będącymi w kwarantannie i sami nie są objęci kwarantanną lub nadzorem epidemicznym. 

Przejdą przez Żukowo, Sianowo, Ostrzyce...

Kaszubska Pielgrzymka z Helu, uznawana za najdłuższą, bo liczącą 638 kilometrów, wyruszy w tym roku po raz 40. Rozpocznie się w niedzielę 25 lipca, a jej trasa obejmie także teren powiatu kartuskiego.

We wtorek 27 lipca wieczorem pielgrzymi dotrą do Sianowa. W środę 28 lipca maszerować będą przez m.in. Garcz, Chmielno, Ręboszewo, Złotą Górę, Ostrzyce, Wieżycę do Szymbarku. Z Szymbarku wyruszą w czwartek 29 lipca przez Piotrowo, do powiatu kościerskiego. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 12 sierpnia.

Dodatkowo osoby, które wcześniej zadeklarowały chęć i dokonały opłat, wyruszą do Hiszpanii, skąd pielgrzymować będą m.in. do Santiago de Compostela. 

Dzień później, w poniedziałek 26 lipca rozpoczyna się 36. Gdyńska Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy pierwszego dnia przechodzić będą przez Chwaszczyno i Żukowo. We wtorek 27 lipca z Żukowa wyruszą do Hopowa i Przywidza. Swoją wędrówkę także zakończą 12 sierpnia w Częstochowie. 

Grupa Kartuska także wyrusza

Kartuska grupa, która dołączy do Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę, wyruszy w czwartek 29 lipca. Co roku grupa ta liczy około 100 osób.

Pątnicy udadzą się w drogę po porannej mszy św. w kolegiacie. Tego samego dnia dotrą do Kościerzyny, gdzie połączą się m.in. z pątnikami z Lęborka oraz z Sierakowic i wspólnie z kościerskimi pielgrzymami wyruszą na Jasną Górę. 

- W tym roku pielgrzymka idzie normalnie na podstawie zgody Głównego Inspektora Sanitarnego przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa - informuje parafia Świętej Trójcy w Kościerzynie.

Spotkanie przed pielgrzymką odbędzie się 22 lipca po mszy św. o godz.18.00 w kolegiacie. Przewodnikiem Grupy Kartuskiej będzie ks. Marcin Hopa – wikariusz parafii św. Wojciecha w Kartuzach.

- W tym roku piesza pielgrzymka diecezji pelplińskiej obchodzi jubileusz 30-lecia wędrowania przed oblicze Matki Boskiej Częstochowskiej. Wszystkie grupy spotkają się 13 sierpnia na jasnogórskich wałach, na mszy św. o godz. 11.30 - informuje diecezja pelplińska.

(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

PusiaPusia

11 3

Brawo! Tak bardzo się cieszę, że znowu idziemy wszyscy razem! W imię Boga, Jezusa i Maryi! Niech nas będzie jak najwięcej, zanieśmy nasze modlitwy, prośby prosto do Częstochowy! 16:03, 21.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ArtekArtek

4 9

Ale ty masz zorany mózg 16:57, 21.07.2021


AteistaAteista

2 12

Sekta katolicka czci bałwany a nie prawdziwego Boga. Parafianie nawet nie mają pojęcia kim jest i jak ma na imię Ojciec Jezusa. Wolą czcić bożki wystrugane z drewna. 18:36, 21.07.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PielgrzymPielgrzym

5 1

"Czci bałwany, a nie prawdziwego Boga"???
Czyli jednak według "ateistów" Bóg istnieje, czy oni już sami nie wiedzą? 22:35, 21.07.2021


AteistaAteista

1 5

A jakiego boga masz na myśli ? Trójgłowego bałwana ? 22:47, 21.07.2021


Andziaa Andziaa

2 1

Andzia nie idzie bo jej co innego w głowie 23:32, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

4 2

Ja bardzo liczę że ruszą z kopyta te moje sąsiadki. Mam tez nadzieję że nie poturbują już nigdy więcej żadnej kobiety ciężarnej! Nie wolno wyznawać zasady sobie nie usunę ale sąsiadce pomogę poronić oj brzydko, 15:03, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

4 2

i jeszcze do tego męża podsiądę hahah. Papka zamiast mózgu 15:06, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%