Zamknij

Jak wspominają PRL mieszkańcy gm. Somonino? Premiera filmu

12:24, 22.10.2021 | M.Dzienisz
Skomentuj fot. nadesłane
REKLAMA

W piątek wieczorem w remizie OSP Kaplica odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Życie na wsi w gminie Somonino w czasach PRL-u". Mieszkańcy wspominają życie na wsi i sytuacje, które dziś wydają się nieprawdopodobne. Wydarzenie transmitowane będzie w internecie. 

Prace nad filmem trwały od marca. Jego pomysłodawczyniami są Agnieszka Gleinert-Pobłocka ze Stowarzyszenia Kaszubski Zakątek i Izabela Itrich-Hopa z KGW Sławki, powstał przy współpracy z Fundacją Aby Chciało się Chcieć oraz Grzegorzem Grondą, historykiem i archiwistą. Postanowiły pokazać, poprzez rozmowy z mieszkańcami gminy Somonino, jak wyglądało życie na wsi w czasach PRL-u. 

- Sama jestem dzieckiem PRL-u, podobnie jak Iza, i z sentymentem wspominam dzieciństwo - mówi Agnieszka Gleinert-Pobłocka. - Przeglądając archiwalne zdjęcia czy kroniki filmowe wiele mówi się o życiu w mieście w tych czasach, jednak mało jest dokumentów i wspomnień o życiu na wsi. Dlatego wpadłyśmy na pomysł zrobienia filmu, aby czasy te nie odeszły w zapomnienie, a sam film był dowodem, także dla młodych ludzi, jak ich rodzice, dziadkowie, radzili sobie w tym okresie. A także po to, aby docenili to, co mają teraz.

Przeprowadzono wywiady z trzynastoma mieszkańcami gminy Somonino, pochodzącymi z różnych sołectw.

- To nasi znajomi, rodzina, osoby w różnym wieku, które w PRL-u miały po kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Niektórzy z nich dziś dobiegają siedemdziesiątki, a nawet setki! - mówi Agnieszka Gleinert-Pobłocka. 

Jak podkreśla, niektórzy z sentymentem wypowiadają się o minionych czasach, inni nie wspominają ich zbyt dobrze. Wywiady przeplecione są fragmentami z kronik filmowych, archiwalnymi zdjęciami i dokumentami.

- Czasy te były niełatwe, na wsi każdy sobie radził jak mógł - mówi Agnieszka Gleinert-Pobłocka. - Pokazujemy też relikty PRL-u, czyli takie rzeczy, które dziś są nie do pomyślenia dla młodych ludzi, m.in.... kwit na zamówienie rozmowy telefonicznej. 

Premiera filmu odbędzie się o godz. 18.00 w OSP Kaplica. Ci, którzy nie zdołają dotrzeć na wydarzenie, będą mogli śledzić wydarzenie w internecie. 

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

PRLPRL

3 6

PRL tam jest cały czas "Wyczechowo z wiatrem" gminny projekt jak załatwić własnych mieszkańców, do spóły z powiatem i senatorkiem 13:42, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%