Zamknij

II Kongres Młodych Kaszubów postuluje obowiązkową naukę kaszubskiego

09:53, 27.10.2021 EP Aktualizacja: 11:09, 27.10.2021
Skomentuj fot.EP fot.EP

Chcemy gorąco zaapelować do Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, by w przygotowywanej strategii rozwoju i zachowania języka kaszubskiego ujęto zapis, że należy dążyć do obowiązkowej jego nauki w szkołach. Uważamy, że jest to jedyna realna szansa na jego uratowanie - to jeden z zapisów deklaracji ideowej II Kongresu Młodych Kaszubów.

Minęło pięć lat od I Kongresu Młodych Kaszubów, który odbył się w Kartuzach. Wówczas określono zakres działań młodych, przyjęto także ich harmonogram. Co roku odbywają się zjazdy, a co pięć lat kongresy. Drugi odbył się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Poprzedziła go uroczysta msza święta w języku kaszubskim w sanktuarium pasyjno-maryjnym celebrowana pod przewodnictwem biskupa Wiesława Szlachetki. W koncelebrze uczestniczyli ks. prof. Jan Perszon, ks. prał. Wincenty Pytlik - wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Bpa Konstantyna Dominika, ks. Krzysztof Tusk z Komisji Kościelnej działającej przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim oraz gospodarze miejsca z ojcem gwardianem Joelem na czele.

- Cieszę się niezmiernie, że mogę brać udział w promocji "Księgi Modlitw Wiernych" w języku kaszubskim oraz Kongresie Młodych Kaszubów, który rozpoczyna swoje obrady od mszy świętej - podkreślał Jego Ekscelencja.

Kongres był bowiem połączony z proklamacją ważnej księgi niezbędnej do godnej celebracji mszy z kaszubską liturgią.

Modlitwy odczytali młodzi uczestnicy kongresu: Julia Domarus z Łebieńskiej Huty, Antoni Pryczkowski z Banina i Dorota Bach z Dębogórza. Lekcję odczytała Aleksandra Kalkowska z Załęża, z kolei psalm zaśpiewała Małgorzata Lange z Gościcina przy akompaniamencie Mateùsza Titësa Meyera z Lewinka - od niedawna miejscowego organisty.

Wszyscy są przedstawicielami najmłodszej generacji działaczy kaszubskich, studentów, nauczycieli, muzyków, promotorów kaszubszczyzny. Wraz z niemal 50 innymi aktywnymi młodymi Kaszubami podjęli oni w pięknych murach Pałacu Przebendowskich dyskusję na temat aktualnej kondycji języka kaszubskiego, ale przede wszystkich działalności międzykongresowej mającej na celu znakomite ożywienie ruchu młodych i wzmocnienie ich wpływu na ogólną działalność kaszubską, zwłaszcza w szeregach Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Mieszkam od wielu lat w Niemczech. Mam tam doświadczenie marginalizowania polskiego języka. Tu z kolei kaszubski jest spychany w niebyt. Dzięki powieści "Żëcé i przigòdë Remusa" odkryłem na nowo swoją kaszubską tożsamość. Coraz więcej mówię po kaszubsku. Chcę do końca życia poświęcić się idei promowania języka kaszubskiego – podkreślał Krzysztof Patok, który pokonał kilka tysięcy kilometrów, by podzielić się własnym przykładem rozbudzania świadomości kaszubskiej.

To jest jeden z głównych celów tych ważnych spotkań.

Oprócz Krzysztofa swoimi doświadczeniami dzielili się Mateùsz Titës Meyer o procesie nauki kaszubskiego w szkołach, dr Dariusz Majkowski o literaturze, także Robert Groth o pracy dziennikarskiej. Patrycja Andryskowska i Mateusz Klebba poprowadzili wszystkie te działania.

Sami również są bardzo młodymi, aczkolwiek niezwykle dojrzałymi promotorami kaszubskiego dziedzictwa. Wszyscy pięknie mówią w rodzimym języku. W czasie kongresowych działań nie było wątpliwości, że forum to stanowi najwłaściwszą reprezentację młodej inteligencji całego regionu.

Było to zatem jak najbardziej odpowiednie gremium do przyjęcia deklaracji ideowej - wraz z licznymi postulatami wypracowanymi w trakcie kongresowych działań - na kolejne pięć lat.

W niej zawarli m.in. potrzebę dążenia w perspektywie przyszłości do obowiązkowej nauki kaszubskiego w szkołach. Deklaracja jest głosem młodych w uaktualnianej strategii zachowania i rozwoju języka kaszubskiego.

Fragment deklaracji ideowej II Kongresu Młodych Kaszubów

(...) Od I Kongresu upłynęło pieć lat. Był to czas owocnej pracy. Z udziałem młodych powstało kilka książek, napisano i nagrano kilkadziesiąt piosenek, zrealizowano sporo teledysków z nimi, podjęto szeroką akcję promocyjną Kaszub zwłaszcza w mediach. Młodzi inicjują przedstawienia teatralne, prezentują piękne zwyczaje kaszubskie, tworzą grupy artystyczne, biorą udział w realizacji filmów o Kaszubach. Jest to szeroko zakrojona działalność, której prawdziwe owoce będą dojrzewać w przyszłości.

II Kongres pragnie zachęcić do dalszego podejmowania tych działań, a nawet zintensyfikowania i poszerzenia ich zakresu tematycznego. Szczególną dla nas wartością jest zachowanie i rozwój języka kaszubskiego. Dlatego zachęcamy, by młodzi kształcili się i podejmowali pracę jako nauczyciele tego języka, a także w charakterze dziennikarzy, literatów, twórców i pracowników kultury.

Chcemy gorąco zaapelować do Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, by w przygotowywanej strategii rozwoju i zachowania języka kaszubskiego ujęto zapis, że należy dążyć do obowiązkowej jego nauki w szkołach. Uważamy, że jest to jedyna realna szansa na jego uratowanie.

Jednocześnie zwracamy się do działaczy z oddziałów ZKP, by wspierali powstawanie klubów młodych przy swoich organizacjach. Należy otoczyć szczególną opieką wszelkie inicjatywy młodych, które mają na celu dobro naszego języka i kultury.

To jest nasze dziedzictwo, na które składa się praca wielu pokoleń. O nie chcemy zabiegać z myślą o przyszłych generacjach. Jednocześnie chcemy je pomnażać, zarówno w sferze profesjonalnej, jak i amatorskiej, w rozwoju edukacji szkolnej, w intensywnie tworzonej współczesnej muzyce, jak też w zachowaniu i pielęgnowaniu muzyki tradycyjnej. Pragniemy przez to zdecydowanie wesprzeć proces zachowania i rozwoju języka kaszubskiego. To całe dziedzictwo stanowi właśnie o naszej tożsamości (...).

(EP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(23)

ŚmieszneŚmieszne

32 8

Sprzedajecie ziemię pod budownictwo mieszkaniowe, a potem macie pretensje, że sprowadzają się tu ludzie z różnych stron Polski i jeszcze na siłę chcecie ich uczyć kaszubskiego? No czysta hipokryzja. Stwórzcie sobie księstwo kaszubsko-katolickie i zamknijcie jego granice, to będzie dobrze dla innych Polaków. 10:09, 27.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

e ty!e ty!

1 1

czyżby mieszkaniec wyludnionej Warmii się odezwał?
nie rozumiem czemu tak masowo uciekacie z "waszych stron" i przenosicie się tu (głównie Banino, Pępowo) - jak wam się Kaszuby nie podobają to miłej drogi powrotnej 09:37, 28.10.2021


reo

grupa C 19 Prawdagrupa C 19 Prawda

25 20

ci co są w maskach to covidianie, czyli przedstawiciele nowej religii i TOTALITARYZMU, a zarazem niewolnicy Niemiec, natomiast ci bez masek to normalni Kaszubi, czyli Polacy 10:15, 27.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Śmiać się czy płakaćŚmiać się czy płakać

16 18

Ty to raczej ufoludkiem jesteś, wracaj skąd przyleciałeś. 11:18, 27.10.2021


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


CudownieCudownie

24 5

Ja pamiętam czasy przymusowej nauki rosyjskiego w polskich szkołach. 12 lat przymusu i nic właściwie nie pamiętam. 10:21, 27.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do cudownieDo cudownie

3 7

Jak się osioł nie uczył to nic nie pamięta,logiczne prawda? 13:01, 27.10.2021


Młody KaszubMłody Kaszub

17 9

Młody Kaszub jest o co najmniej 20 lat młodszy od średniej wieku na tym zebraniu. 10:34, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Katolik Katolik

3 9

Co to za Biskup bo nie znam biskupa . 10:37, 27.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

odpodp

14 5

To jest biskup Chirurg, cały życie spędził na sali operacyjnej 10:55, 27.10.2021


PisiorekPisiorek

17 16

Nauka kaszubskiego w szkołach to taka sama patologia jak i nauczanie religii katolickiej w szkołach. 11:26, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

#Śmiać się czy płaka#Śmiać się czy płaka

11 5

o covidianin sie odezwal, chcesz rozbawic caly kosmos?? moze postaraj sie bardziej nas rozbawic ?? bo slabo ci idzie covidianinie? 11:29, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PelagiaPelagia

7 7

Czy Kaszubi żyją dłużej czy krócej? 12:15, 27.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ObywatelObywatel

4 5

Na pewno za długo 14:50, 27.10.2021


ZK-PZK-P

7 2

Korporacja Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego teraz szeregowce będzie w Małkowie budować, widać słaby interes mają na tym kaszubskim. Tam tylko chodzi o szmal 12:47, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Polska uber allesPolska uber alles

13 4

Komuś tam nieźle szajba odwala 12:53, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MerkelMerkel

7 3

Teraz mam takich uchodźców najbardziej potrzeba. Zapraszam. Wasza Angela 12:59, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MistrzMistrz

4 7

Jak ja lubię tych komentatorów... I love them. A kaszubski język jest na tej ziemi najważniejszy! I basta!
13:48, 27.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do wyżejDo wyżej

0 1

To dlaczego piszesz po polsku? 08:01, 28.10.2021


Wytrzeszczam oczyWytrzeszczam oczy

7 1

Gdzie ci młodzi?... bo widzę tam samych starych... 18:09, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BurcybasBurcybas

1 0

Młede a juszci starki, diahle... 11:52, 28.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DrzazgaDrzazga

1 0

Obecny kaszubski to ta jak mawiał dr,Majkowski "taci niedowarzony" 21:59, 28.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IkaIka

0 0

Obowiązkowy kaszubski w szkole? To jest jakieś totalne nieporozumienie. Dzieci w tej chwili są zawalone nauką. Uczniowie 7 i 8 klas, spędzają w szkole niemalże tyle co dorosły człowiek w pracy - potem wracają do domu i nadal muszą uczyć się rzeczy, które nigdy w życiu im się nie przydadzą. Obowiązkowy język kaszubski będzie skutkował kolejnymi godzinami spędzonymi w szkole, a przecież od przyszłego roku wchodzi do szkół HIT nad hity... Żenujące jest to, że w ogóle ktoś wpadł na taki pomysł. Jeżeli coś robi się na siłę - nigdy nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. Szanownemu gronu "młodych" Kaszubów radzę się zastanowić nad postulatem, który zwyczajnie nie ma racji bytu. 14:43, 12.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%