Zamknij

Szanujmy język polski. Czytanie Przedwiośnia w I LO w Kartuzach

12:20, 13.09.2018 | nadesłane/oprac.M.B.
REKLAMA
Skomentuj

Przy udziale licznej publiczności i miłośników literatury, w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą "obowiązkową" było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

W auli szkoły czytano wybrane fragmenty powieści, które ułożone w logiczny i zazębiający się ciąg, przeplatano komentarzem porządkującym i ułatwiającym odbiór lektury. Do czytających nauczycieli i uczniów dołączyła starosta Janina Kwiecień. Na zakończenie spotkania odśpiewano Pieśń Legionów Polskich.

Narodowe Czytanie to inicjatywa, która  na ten jeden dzień w roku jednoczy Polaków i absorbuje wspólną myślą czytelniczą. Przy lekturze spotykają się pasjonaci literatury, jak i zwykli czytelnicy spragnieni pięknej polszczyzny.

- Język ewoluuje, zmienia się, przystosowuje do współczesnego świata i nie mamy na to wpływu. Jednak powinniśmy go szanować i nie modyfikować  dla potrzeb większej przystępności rozumu. Literatura piękna w całej swojej krasie i bogactwie językowym jest naszym wspólnym skarbem, który potrafi łączyć Polaków, bez względu na status - podkreślają nauczyciele z I LO w Kartuzach.

(nadesłane/oprac.M.B.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone