Zamknij

Przygoda edukacyjna dla najzdolniejszych uczniów z pow. kartuskiego

10:42, 25.01.2019 SP nr 1/oprac.W.D. Aktualizacja: 10:56, 25.01.2019
Skomentuj fot.SP nr 1 fot.SP nr 1

36 uczniów z pow. kartuskiego bierze udział w projekcie Młodzi Zdolni realizowanym już po raz drugi przez Szkołę Podstawową nr 1 Kartuzach oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki.

Do zakończenia drugiej edycji Młodych Zdolnych pozostały już tylko dwa zjazdy. Z czego ostatni z nich będzie Nocą Młodych Zdolnych, czyli Nocą Pokolenia C. W tej edycji najzdolniejsi uczniowie z powiatu kartuskiego w sposób interdyscyplinarny poznawali wybrane zagadnienia z epok historycznych.

- Do tej pory odbyły się trzy zjazdy. Uczniowie bez przymusu i z dobrymi humorami przyjeżdżają rano w soboty na zajęcia - mówi Aneta Kulwikowska, koordynatorka projektu, wicedyrektorka szkoły, pedagog. - Jest to niezwykły widok, gdy po zakończeniu bloków edukacyjnych siedzą przy herbacie i rozmawiają z rówieśnikami na temat tego, czego nowego się dowiedzieli lub co im najbardziej się podobało podczas zajęć. Nawiązują nowe znajomości, wymieniają się numerami telefonów itp. Bardzo budująca jest świadomość, że oprócz korzyści edukacyjnych, dzieciaki nabywają również kompetencje społeczne, uczą się współpracy, odpowiedzialności za grupę, a także odnajdywania się w nowym zespole. Myślę, że ogromną zaletą tego projektu jest fakt, że traktujemy uczniów po partnersku. Traktujemy ich poważnie i chcemy aby te sobotnie przedpołudnia zaszczepiły w nich chęć uczenia się dla siebie, poszukiwania i odkrywania różnych możliwości i talentów, które posiadają.’’

Charakter Projektu Młodych Zdolnych jest zbliżony do nauki na studiach wyższych. Młodzi studenci dyskutują, sprzeczają się czasami nawet z prowadzącymi, popijają herbatę, również podczas zajęć, mówią, które przedmioty i zajęcia bardziej ich interesują, które mniej, a także uzyskują wpisy w swoich indeksach.

- Podczas zajęć Młodzi Zdolni mają możliwość  poszerzania i pogłębiania wiadomości i umiejętności  matematyczno-przyrodniczych, rozwijają pomysłowość w myśleniu i działaniu - podkreśla Justyna Wenta nauczycielka fizyki i matematyki w klasach dwujęzycznych. - Dobór zadań sprzyja  samodzielnemu i logicznemu myśleniu, a także rozwija ich zdolności i zainteresowania. Często potrafią opisywać zjawiska w otaczającym nas świecie, nie zdając sobie sprawy, że jest to fizyka.

Bernadeta Węsierska nauczycielka matematyki i informatyki w klasach dwujęzycznych podkreśla, że zajęcia są realizowane przede wszystkim za pomocą metod problemowych, aktywizujących i praktycznego działania. Wśród form przeważają zadania z naciskiem na możliwość pracy w grupach, dzięki której Młodzi Zdolni dzielą się swoimi spostrzeżeniami i mogą rozwiązywać nurtujące ich problemy w sposób twórczy, wykorzystując do tego doświadczenia i eksperymenty.

Na każdym z dotychczasowych zjazdów była prawie 100 proc. frekwencja, co sprawia sprawia, że pomysły na zajęcia oraz kolejne przedsięwzięcia same się rodzą.

(SP nr 1/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

w szkole bez zmianw szkole bez zmian

5 5

szkoda że uczniom słabszym pokazuje się w ten sposób że tylko najlepsi mogą wszystko. W Jedynce nic się nie zmieniło. Słabszych uczniów powinno się zachęcać i ich wspierać, pomagać. Ale u dyrektora musi być sława i chwała -pokazujmy najlepszych bo ci słabsi nie są tego warci... 11:56, 25.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

@w szkole bez zmian@w szkole bez zmian

4 4

Pomyliłeś chyba szkoły. SP nr 1 ma kilka programów wspierających najsłabszych, najbardziej potrzebujących pomocy. To jedna z nielicznych szkół, która obejmuje wsparciem dzieci inny narodowości organizując dla nich dodatkowe zajęcia. Z wsparcia korzystają także dzieci, które trafiają do domu dziecka. Praktycznie na każdym poziomie są zajęcia edukacyjne dla nieradzących sobie z materiałem.
I jeszcze jedno, wkleję cytat ze strony:
,,Już drugi rok w naszej szkole działa Akademia Przyszłości!
W tym roku dzięki oddanej koordynatorce i niezwykłym wolontariuszom, ośmioro dzieciaków spotyka się przynajmniej raz w tygodniu ze swoimi tutorami i doskonali swoje umiejętności, zdobywa nowe doświadczenia, rozwija pasje i nawiązuje przyjaźnie.
Akademia sprawia, że dzieci, które dotychczas czuły się mniej ważne lub były nieśmiałe, mogą poczuć się wyjątkowe. Stają się oczkiem w głowie wolontariuszy. W Akademii dziecko jest najważniejsze i zasługuje na uwagę.''
Chcesz wiedzieć więcej, to proszę zapytaj pedagogów, psychologa, terapeutę lub innych nauczycieli z SP nr 1 w Kartuzach. 12:14, 25.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nudynudy

0 2

Nudzą mnie już te pomysły... Może po prostu niech uczą... 22:04, 25.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%