Zamknij

Chemia może być świetną zabawą - udowodnili to na "Klasztornej"

10:15, 14.03.2019 | nadesłane: I LO w Kartuzach, oprac. M.Dz.
REKLAMA
Skomentuj
fot. nadesłane/I LO

Aby uczniowie łatwiej mogli przyswoić niełatwą dziedzinę nauki, jaką jest chemia, w I LO im. H. Derdowskiego w Kartuzach zorganizowano konkurs i warsztaty edukacyjne. Rozwiązywano zagadki chemiczne w formie tzw. escape roomu i gry terenowej. - Dzięki takim inicjatywom zachęcamy uczniów naszej szkoły do nauki przedmiotu ścisłego, do szukania kreatywnych rozwiązań - podkreślają nauczycielki chemii z I LO.

Z „chemią” spotykamy się codziennie. Znajduje się nie tylko na półkach w drogerii a również w naszych domach. W kuchni i łazience posiadamy wiele substancji chemicznych, apteczka to już konkretny skład chemiczny młodego naukowca. Jednak wielu ludziom chemia prawdopodobnie kojarzy się z trudną nauką teorii, reakcji, wzorów w szkole.

Szukali "chemicznej bomby"

Aby „oswoić” uczniów z chemią nauczycielki chemii dr Anna Bychowska i mgr Ewa Kowaluk z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach zorganizowały Powiatowy Konkurs Chemiczny pt. „ Chemia pod lupą”. Uczestnikami konkursu były dwuosobowe drużyny uczniów z Zespołu Szkół Technicznych im. Floriana Ceynowy w Kartuzach, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie, I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach.

fot. nadesłane

Tegoroczny konkurs polegał na rozwiązywaniu zagadek chemicznych w formie tzw. escape roomu i gry terenowej. Tematem przewodnim były treści chemiczne z podstawy programowej na poziomie podstawowym. Uczestnicy po kolei rozwiązywali zagadki chemiczne i tylko jedna drużyna- zwycięzców- mogła rozbroić „chemiczną bombę edukacyjną”, którą podłożono w szkole. Warto wspomnieć, iż w organizacji zadań konkursowych pomagali uczniowie z kl. 3e I LO w Kartuzach. Dzięki współpracy z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych i Starostwu Powiatowemu w Kartuzach laureatom wręczono cenne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Wyróżnienia otrzymali: Karolina Okroj, Julia Bronk, Dominika Jelińska, Bartłomiej Hinc, Kacper Dawidowski, Robert Radomski a zwycięzcami zostali uczniowie Jagna Bela oraz Aleksander Lisowski z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach. Dodatkową atrakcją konkursu był pokaz ciekawych eksperymentów chemicznych, który prowadził zaproszony ekspert - Krystian Ogeniewski z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Występ bardzo podobał się uczestnikom konkursu oraz zgromadzonej publiczności, którzy mogli w nim aktywnie uczestniczyć.

fot. nadesłane

Eksperymenty, gry i degustacja witaminek

Tego dnia również w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach odbyła się "Chemiliada", której pomysłodawcą jest dr Anna Bychowska. Wspólnie z Ewą Kowaluk oraz uczniami z klas biologiczno-chemicznych (1g, 3g) zorganizowano atrakcje chemiczne. Były to dwugodzinne warsztaty laboratoryjne z chemii dla zainteresowanych uczniów, a także łatwe i bezpieczne eksperymenty chemiczne, które uczniowie wykonywali podczas przerw. Uczniowie brali także udział w grach edukacyjnych – koło fortuny z hasłami przyrodniczymi oraz degustacji „witaminek” w postaci owoców w gorącej czekoladzie, co było słodką zachętą do nauki chemii i związków chemicznych występujących w produktach spożywczych.

fot. nadesłane

- Tego dnia nauka chemii w naszej szkole odbywała się nie tylko w szkolnych ławkach. Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom zachęcamy uczniów naszej szkoły do nauki przedmiotu ścisłego, do szukania kreatywnych rozwiązań, do wykorzystywania wiedzy zdobytej na lekcjach podczas przeprowadzania doświadczeń, do odpowiedniej obserwacji, analizowania i wnioskowania – uważają nauczycielki chemii z I LO w Kartuzach.

(nadesłane: I LO w Kartuzach, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone