Zamknij

Dwie grupy uczniów z Sierakowic w Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu

14:00, 21.03.2019 | M.D
REKLAMA
Skomentuj
fot. nadesłane/SP nr 2 w Sierakowicach

Uczniowie z Towarzystwa Przyjaciół Ucznia Horyzont działającego przy SP nr 2 w Sierakowicach po raz kolejny wezmą udział w Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu. Tym razem do krajowych eliminacji dostały się dwie grupy: nowo utworzona Młoda Klasyka oraz starsza grupa, która na swoim koncie ma wygraną w światowych finałach Odysei.

Już kolejny raz uczniowie z Sierakowic z sukcesem wystartowali w regionalnych eliminacjach Odysei Umysłu - programu edukacyjnego mającego na celu rozwijanie zdolności twórczych i zachęcanie do kreatywnego rozwiązywania problemów. W tegorocznej edycji wzięły udział trzy drużyny działające pod szyldem Towarzystwa Przyjaciół Ucznia Horyzont: grupa starsza (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - absolwenci SP nr 2), nowo utworzona Młoda Klasyka (IV i V klasa SP) oraz Juniorki (I i II klasa SP). Rywalizowali z uczniami z całego województwa, w tym z trójmiejskich szkół. 

fot. nadesłane/SP nr 2 w Sierakowicach

- W samym konkursie brały udział tylko dwie starsze grupy, natomiast najmłodsi dopiero oswajają się z programem i występują tylko na etapie rejonowym. Grupy konkursowe mają w tym roku za zadanie zabrać nas do Pracowni Leonarda da Vinci, gdzie mistrz renesansu rozwiązuje nietypowy problem i tworzy niesamowity wynalazek, który później zostaje skrytykowany i porzucony - informują trenerki - nauczycielki z SP nr 2 w Sierakowicach. 

Obie drużyny biorące udział w konkursie zakwalifikowały się do etapu ogólnopolskiego. Starsza drużyna zajęła w swojej kategorii pierwsze miejsce, młodsza - piąte. Dodatkowo nagrodę Omera za Postawę Fair-Play zdobyła starsza drużyna uczniów za "stawienie czoła niecodziennym trudnościom na finiszu przygotowań – m.in. kradzieży części dekoracji przez nieznanych sprawców i zamknięciu szkoły na kilka dni, bo ktoś rozpylił w gmachu gaz pieprzowy." Trenerkami starszych drużyn są Marieta Konkol, Eliza Piotrowska, Karina Jaroszewska, trenerkami Juniorków: Anna Bendzmer i Joanna Antczak.

Etapy ogólnopolskie odbędą się 30-31 marca w Centrum Experyment w Gdyni. Grupa starsza wystąpi w niedzielę ok. godz. 9.50, grupa młodsza o 13.10.

- Gorąco wszystkich zapraszamy w ostatni marcowy weekend nad morze, gdzie będzie można kibicować Starszym i Młodszym Odyseuszom z Sierakowic w zmaganiach konkursowych z najlepszymi drużynami z całej Polski - zapraszają nauczyciele. 

Przypomnijmy, ze Odyseusze z Sierakowic w ubiegłym roku zostali Mistrzami Świata w Odysei Umysłu - tytuł ten wywalczyli podczas finałów, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Dodajmy również, że do finału ogólnopolskiego zakwalifikowała się grupa z SP w Baninie. Uczniowie startowali w zadaniu pn. Balsa z polotem. Polegało ono na zaprojektowaniu oraz zbudowaniu wyłącznie z drewna balsa – i ewentualnie kleju – struktury, która podczas występu poddana będzie próbie udźwignięcia jak największego ciężaru. W eliminacjach regionalnych brała udział też drużyna z ZKiW w Szymbarku, jednak nie udało im się zakwalifikować do krajowych etapów.

Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Celem programu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

gimbazgimbaz

0 4

sierakowice to jednak faktycznie stan umysłu 22:30, 21.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

4 0

Brawo 08:16, 22.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WiedźmaWiedźma

5 0

Brawo dla dzieciaków i trenerek!!! Aż miło czyta się taki artykuł. A kąśliwe komentarze powyżej świadczą,że komentatorzy raczej nie mieli by szans w takim konkursie. 10:42, 22.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KoneserKoneser

1 2

Kim jest ta ładna trenerka/nauczycielka? 11:05, 22.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WiemWiem

0 0

Kimś, kto zdradza przyjaciół. 10:25, 11.04.2019


REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone