Zamknij

Sierakowice. Uczniowie SP nr 2 znów powalczą w USA o mistrzostwo świata w Odysei Umysłu

10:24, 03.04.2019 M.D Aktualizacja: 13:40, 03.04.2019
Skomentuj Grupa młodsza - Młoda Klasyka. fot. nadesłane/SP nr 2 Grupa młodsza - Młoda Klasyka. fot. nadesłane/SP nr 2

Kolejny rok z rzędu uczniowie z SP nr 2 w Sierakowicach wystartują w światowych finałach Odysei Umysłu. W tegorocznej edycji wzięły udział dwie grupy: aktualnych uczniów i absolwentów - obie w swoich kategoriach zdobyły tytuły laureatów I stopnia. Natomiast drugie miejsce w swojej kategorii zajęli uczniowie z Banina, którzy dzięki temu wezmą udział w Eurofestiwalu w Petersburgu. 

Miesiące przygotowań, wysiłku i stresu zaowocowały - uczniowie z SP nr 2  w Sierakowicach, działający pod szyldem Towarzystwa Przyjaciół Ucznia Horyzont, powalczą w Stanach Zjednoczonych w światowych finałach Odysei Umysłu. I to aż dwie grupy!  Przypomnijmy, że w ubiegłym roku grupa gimnazjalistów z Sierakowic także zdobyła tytuł laureatów I stopnia, a w USA zdobyła Mistrzostwo Świata

Starsza grupa. fot. nadesłane/SP nr 2

Zawsze razem przez horyzont

Do tegorocznych eliminacji ogólnopolskich w Gdyni zakwalifikowały się dwie drużyny: doświadczona grupa starsza, która na koncie ma Mistrzostwo Świata (dziś to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - absolwenci SP nr 2) oraz nowo utworzona Młoda Klasyka (IV i V klasa SP). Grupy konkursowe miały za zadanie zabrać widzów do Pracowni Leonarda da Vinci, gdzie mistrz renesansu rozwiązuje nietypowy problem i tworzy niesamowity wynalazek, który później zostaje skrytykowany i porzucony. Uczestnicy stworzyli i odegrali własną, autorską opowieść o wszechstronnie utalentowanym włoskim artyście i uczonym epoki Renesansu. Musieli odtworzyć i połączyć klasyczne dzieła ze współczesnymi środkami wyrazu. Sami stworzyli scenariusz spektaklu, scenografię i kostiumy.

- Każde dziecko ma swoją funkcję w drużynie, samodzielnie wybraną: ktoś pisze scenariusz, inny szyje, kolejny tworzy rozwiązania konstrukcyjne, a ten, kto jest artystycznie uzdolniony, pilnuje dobrego stylu całego spektaklu. Uczniowie uczą się tym samym od siebie nawzajem - mówi Eliza Piotrowska, nauczycielka w SP nr 2 i jedna z trenerek Odyseuszy. - W tym roku ogromne znaczenie miał fakt, że młodsi uczniowie uczyli się od zeszłorocznych mistrzów. Ci nauczyli ich operowania narzędziami, planowania, abstrakcyjnego spojrzenia na zwykłe rzeczy i tłumaczyli, jak wygląda taki konkurs. My jako trenerki pilnowałyśmy, żeby pracowali spójnie i systematycznie. Trudno było zgrać drużynę 9-11 latków, ale z pomocą mistrzów okazało się, że to najlepsza współpraca. 

Nad rozwiązaniem problemu uczniowie pracowali kilka miesięcy. Nie było łatwo: starsi uczą się w różnych szkołach i mają czas tylko w weekendy. 

- Na szczęście są bardzo zgrani jak najlepsze rodzeństwo i potrafią już samodzielnie realizować większość wyzwań - podkreślają trenerzy. - Wiedzą, jaka jest nasza zasada: zawsze razem przez horyzont.

Sznurki, taśmy VHS i guziki

Do stworzenia swoich rekwizytów i scenografii uczniowie wykorzystali mnóstwo przeróżnych przedmiotów. Młodsi oparli rozwiązanie swojego problemu na... jutowym sznurku. Scenografia składa się aż z 10 kilometrów tego sznurka! Jest on także użyty do strojów i rekwizytów.

- Uczniowie sami wykonali kopie prac Leonarda. Obraz La Bella Principessa - z nici i sznurka, model 3D embrionu - ze starych książek, sznurka i siatki jutowej, model 3D Ornithoptera - z drutu, sznurka, taśmy VHS i starych guzików, a wynalazek - pralkę - zbudowali na płytach wiórowych, zaś jej bęben składał się ze starych abażurów. Stroje także uszyli sami, przerabiając stare materiały - opowiadają trenerzy. 

fot. nadesłane

Scenografia starszej grupy posiada wiele części, odzwierciedlać ma pracownię Leonarda, w której znajdują się cztery żywe obrazy. Zagrały je dziewczęta: był Muzyk, była Ginewra, Mona Lisa i Dama z Gronostajem. 

- Jedna z dziewcząt sama szyła stroje z materiałów kupionych z lumpeksach, inna zrobiła tła obrazów. Ramy zrobione były z palet, peletu, starych koronek wyciętych z obrusów oraz bandaży moczonych w gipsie, były też batikowe witraże czy przyprawy - wymieniają trenerzy. 

Uczniowie wykonali kilka dzieł. Obraz św. Anny Samotrzeciej sporządzony został z ok. 3800 fragmentów starych ubrań połączonych z kablami, śrubami czy wkrętami. Model 3D Człowieka witruwiańskiego, wysokości 180 cm, wykonany był ze spawanych prętów, starych książek, pianki, worka jutowego. Uczniowie sami zrobili także "wnętrzności" człowieka: przełyk, żołądek, wątrobę, jelita... Model 3D serca ludzkiego w skali 1:1 wykonali z wikolu i kory drzewnej. Ich wynalazek to aparat dagerotypowy, na razie wykonany z drewna, ale uczniowie wciąż pracują nad jego mechanizmem.

fot. nadesłane/SP nr 2

Duma rozpiera

W ten duży sukces - drugi rok z rzędu zakwalifikowanie się do światowych finałów - nie mogą uwierzyć trenerzy uczniów, którzy podkreślają, że konkurencja w każdej z kategorii była ogromna. Dumy nie kryje także dyrektor szkoły Krzysztof Andryskowski. 

- Rozpiera mnie duma z naszych uczniów. Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu. Zdajemy sobie sprawę, jak ciężko było zdobyć tytuł laureatów I stopnia, zwłaszcza, że startowali tam uczniowie z całej Polski, z naprawdę dużych miast. W porównaniu do nich Sierakowice są małym ośrodkiem - mówi dyrektor szkoły. - To zasługa uczniów, nauczycieli, ale także rodziców, którzy przychylnie podeszli do całego konkursu. Cieszymy się, że mamy w szkole takie talenty. 

Przed uczniami teraz kolejna przygoda: wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Finały Światowe odbędą się 21-26.05 na Uniwersytecie Stanowym w Michigan. Jeśli uda się zebrać potrzebne środki (a dyrektor szkoły ma na to ogromną nadzieję), do USA pojadą: Michał Labuda, Marianna Geniusz, Zuzanna Czapiewska, Paweł Wolski, Eliza Wiczkowska, Amelia Penk (starsza grupa) oraz Zofia Bruniecka, Hubert Bruniecki, Laura Wróblewska, Maja Wenta, Zofia Zakrzewska, Julia Plaga, Konstanty Mayorov (grupa młodsza). Trenerkami uczniów są: Marieta Konkol, Eliza Piotrowska, Karina Jaroszewska, Anna Bendzmer. 

Dodajmy, że drugie miejsce w swojej kategorii zdobyli również uczniowie z Banina: musieli zaprojektować oraz zbudować wyłącznie z drewna balsa – i ewentualnie kleju – struktury, która podczas występu poddana będzie próbie udźwignięcia jak największego ciężaru. Taka konstrukcja musi odbyć też swobodny lot na określonym dystansie i przetrwać upadek. Uczniowie przygotowali też spektakl, który opierał się na antycznych wydarzeniach - Dionizjach. Jako laureaci II stopnia wezmą udział w Eurofestiwalu, który odbędzie się 25 kwietnia w Petersburgu.

Czym jest Odyseja?

Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Celem programu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

nie do wiarynie do wiary

8 1

i to jest przyszłość, panie radny Kuczkowski : inwestycja w mlodych i w NAUKĘ, a nie zabobon i nadawanie Sierakowicom patrona CO NAJMNIEJ kontrowersyjnego. 14:22, 03.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Twój nickTwój nick

10 1

Cała przyszłość w was, drodzy młodzi, zdolni! Wielkie gratulacje, trzymamy kciuki za wyjazd do Stanów. 14:45, 03.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GoodGood

10 0

Wielkie gratulacje !!! 14:50, 03.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rodzicrodzic

1 13

Niech te lesery i obiboki wezmą się do roboty 20:26, 03.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

3 12

a nieroby nauczyciele będą odpoczywać za nasze pieniądze 08:10, 04.04.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do jado ja

7 1

Czy ty wiesz o czym mówisz?????? Byłeś i widziałeś pracę tych nauczycieli. Dlaczego wrzucasz wszystkich do jednego kosza?????????. Pisze to osoba zazdrosna i bez wyobraźni. 08:24, 04.04.2019


MichalBMichalB

2 0

A Ty będziesz dalej gnił na kanapie przed telewizorem narzekając na wszystko. Gdyby nie zaangażowanie tych nauczycieli dzieciaki by nawet nie wystartowały w tym prestiżowym konkursie. 15:16, 04.04.2019


EvilEvil

6 0

Brawo uczniowie! Brawo trenerzy! Dużo czasu, energii, dzięki takiej młodzieży słyszy o nas świat! Jakże dużo pracy musiało kosztować wykonanie scenografii z takim pietyzmem i dokładnością, piękne rzeczy robicie:) Wielkie gratulacje i trzymamy mocno kciuki za Was w USA:D Jest moc! 09:31, 04.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%