Zamknij

Uczniowie z Francji uczyli się handlu w kartuskich sklepach

22:01, 07.12.2021 | ZSZiO w Kartuzach
Skomentuj fot.ZSZiO w Kartuzach
REKLAMA

W Kartuzach gości grupa młodych Francuzów w ramach programu Erasmus+, który działa już od 2008r. Tym razem pięciu uczniów ze szkoły Lycee Professionnel Jean Capelle odbywa praktykę zawodową w kartuskich sklepach.

Ze strony francuskiej koordynatorem projektu jest Antoine Salagnat, zaś ze strony polskiej Klaudia Kamińska- Zwara. Organizacją miejsc praktyk zajęli się kierownik szkolenia praktycznego Mirosław Szutenberg oraz zastępca Jolanta Stankowska.

Uczniowie klasy III technikum handlowego ze "Wzgórza" są opiekunami, a zarazem tłumaczami francuskich kolegów przez cały okres praktyk zawodowych. Uprzejmość kartuskich przedsiębiorstw handlowych "Pszczółka", "ABA", "Domex”, "Masters" oraz "Dallas" pozwoliła na zorganizowanie takiego stażu w Polsce.

W odczuciu Natalii Stankowskiej, uczestniczki projektu, uczniowie z Francji zdobyli wiele ciekawych doświadczeń, przede wszystkim zawodowych. Podczas praktyk polscy uczniowie porozumiewali się z Francuzami w języku angielskim, co było z pewnością sporym wyzwaniem.

Natalia dowiedziała się sporo o kulturze francuskiej i Francji, miała również okazję poznać podstawowe słownictwo. Uczniowie z technikum handlowego chętnie dzielili się zdobytą podczas lekcji w szkole wiedzą np. na temat kraju i języka polskiego. Mimo trudności francuscy uczniowie radzili sobie bardzo dobrze.

Oprócz pracy znalazł się też czas na rozrywkę . W weekendy organizowane były wyjazdy m.in. do Gdańska, na molo w Sopocie , do Muzeum Historii Polski czy do Teatru Muzycznego w Gdyni.

Wyjazdy te umożliwiły integrację i zapoznanie się z polskim krajobrazem oraz ludźmi mieszkającymi na Kaszubach. Kolejna uczestniczka projektu Sandra Pranschke dodaje, że staż z francuskimi uczniami był wyjątkowo ciekawym doświadczeniem, a praca uczyła punktualności, cierpliwości i dokładności.

(ZSZiO w Kartuzach )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

WoooWooo

4 1

Czego się w Kartuzach uczyli ? 09:21, 08.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Gerard lemoineGerard lemoine

1 2

Uczyli sur "punktualności, cierpliwości i dokładności" (fr. ponctualité, patience et précision). 10:34, 08.12.2021


Ha Ha

10 3

Na rynek do Sierakowic ich wysłać 10:34, 08.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%