Zamknij

Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

09:34, 24.05.2022 PAP/oprac. red. Aktualizacja: 10:21, 24.05.2022
Skomentuj fot. Facebook/SP nr 2 w Sierakowicach fot. Facebook/SP nr 2 w Sierakowicach

We wtorek o 9.00 egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Jest on trzydniowy: w każdym dniu uczniowie będą zdawać z innego przedmiotu. 

Egzamin zdaje 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,6 tys. szkół w kraju. Do egzaminu ósmoklasisty ma przystąpić w tym roku także ok. 7,1 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego. Na Pomorzu do egzaminu podeszło 363 obywateli Ukrainy.

W powiecie kartuskim z egzaminami mierzy się 2366 uczniów z 62 szkół.

Jako pierwszy zdają język polski. Egzamin składa się z dwóch części. Uczniowie muszą rozwiązać test (zadania zamknięte i otwarte) i napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów – o charakterze argumentacyjnym lub o charakterze twórczym.

Egzamin potrwa 120 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 180 minut. Dla uczniów z Ukrainy egzamin może być przedłużony do 210 minut

W środę ósmoklasiści pisać będą egzamin pisemny z matematyki, a w czwartek egzamin z języka obcego.

Podobnie jak w ubiegłym roku egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, ogłoszonych w grudniu 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Dla uczniów z Ukrainy wprowadzono pewne dodatkowe dostosowania, m.in. wydłużenie czasu na egzaminie z języka polskiego oraz tłumaczenie arkuszy egzaminacyjnych z matematyki i języka obcego (w przypadku matematyki zarówno zadań jak i instrukcji, w przypadku języka obcego – instrukcji).

Na egzaminie z polskiego uczniowie z Ukrainy będą musieli udzielać odpowiedzi po polsku, na matematyce będą mogli zapisywać rozwiązania zadań po ukraińsku, a na języku obcym – w języku obcym i po ukraińsku.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki poznamy 1 lipca br. Zaświadczenia o wynikach egzaminu uczniowie otrzymają 8 lipca br.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 13-15 czerwca.

Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

Egzaminu ósmoklasisty to konsekwencja wprowadzenia reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Przeprowadzany jest po raz czwarty. Pierwszy raz uczniowie klas VIII zdawali go w 2019 r.

(PAP/oprac. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

JędzaJędza

2 1

,,Zemsta" to chyba zemsta na ósmoklasistach. A niedawno dyrektor CKE wypowiadał się, że teksty będą proste i nie sprawią Ukraińcom kłopotu na egzaminie.
Ten to ma ułańską fantazję! 12:21, 24.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

shaIom5gshaIom5g

0 0

na co to komu 13:03, 24.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%