Zamknij

Wkrótce zacznie działać pomorski bilet FALA. Jest duża dotacja

10:21, 05.08.2019 | mat.pras./oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. archiwum/Magda Dzienisz
REKLAMA

Jeden z najbardziej nowoczesnych systemów płacenia za przejazdy komunikacją publiczną powstanie wkrótce na Pomorzu. Wart 106,5 mln zł projekt zintegrowanego biletu metropolitalnego otrzymał dofinansowanie w wysokości 90 mln zł. Bilet działać ma już w 2020 r.

Projekt „Zwiększenie dostępności regionalnego transportu kolejowego w województwie pomorskim poprzez jego integrację z transportem lokalnym – budowa elektronicznej platformy zintegrowanych usług mobilności” został zatwierdzony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jego całkowita  wartość to 106,5 mln zł. Przedsięwzięcie realizowane jest przez spółkę Innobaltica, będąca podmiotem należącym do Województwa Pomorskiego, Gdańska i Gdyni, a także do trzech uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Nowoczesny system

Pomorska FALA, czyli zintegrowany bilet będzie jednym z najbardziej nowoczesnych systemów płacenia za przejazdy komunikacją publiczną. 

– To kolejny krok do stworzenia biletu FALA. Konsekwentnie dążymy do tego, żeby mieszkańcy Pomorza mogli swobodnie podróżować po całym województwie – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Dzięki 90 mln zł. dofinansowania z POIŚ  powstanie cały system. Chodzi m.in o czytniki kart, które będą montowane na przystankach kolejowych oraz w pojazdach komunikacji miejskiej.

Przeprowadzona zostanie również kampania edukacyjna. Najważniejszymi elementami systemu, widocznymi dla użytkowników będą czytniki. To urządzenia umieszczone w pojazdach i na przystankach kolejowych, w których pasażerowie będą „odbijać” bilety. Bilety będzie można zapisać w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej. Będą też papierowe bilety z kodami QR. Choć większa część obsługi systemu będzie odbywać się elektroniczne, dla wygody mieszkańców powstaną specjalne punkty obsługi klienta.

– Tam pracownicy pomogą w założeniu konta, aktywowaniu karty czy aplikacji. W punktach będzie można również kupić tradycyjne  papierowe bilety – wyjaśnia wicemarszałek Ryszard Świlski. Punktów będzie około 30, a powstaną przy największych węzłach transportowych w województwie.

Na całym Pomorzu

Zintegrowany bilet umożliwi swobodną podróż pojazdami różnych przewoźników bez znajomości cen biletów. Będzie je można kupować i zapisywać elektronicznie. System nie tylko naliczy odpowiednią kwotę za przejazd, ale sam tak dobierze taryfę aby podróż była jak najtańsza. Wsiadając i wysiadając z pojazdu wystarczy tylko sczytać bilet, a resztę system zrobi sam.

– Ważnym narzędziem będzie aplikacja planer podróży. To narzędzie do planowania podróży z uwzględnieniem określonych preferencji, np. tylko w pojazdach niskopodłogowych, czy z określonym czasem na przesiadki – wyjaśnia Świlski. Informacja pasażerska oraz informacje o opóźnieniach będzie aktualizowana na bieżąco.

Pomorski bilet metropolitalny ruszy w 2020 roku. Co bardzo ważne, bilet ten nie będzie obejmował jedynie środków komunikacji zbiorowej w okolicach Trójmiasta. Obejmie on swoim zasięgiem całe Pomorze – także tereny oddalone od Gdańska, Gdyni czy Sopotu ponad 100 km. Pasażer będzie mógł się przesiadać wielokrotnie – z pociągu na autobus, z autobusu na tramwaj, trolejbus czy nawet na rower metropolitalny MEVO, a system sam naliczy należności. Zakłada on bowiem zintegrowanie w zakresie wspólnego systemu poboru opłat wszystkich organizatorów i operatorów działających w segmencie publicznego transportu zbiorowego na obszarze regionu, ale z poszanowaniem odrębności każdego z nich i z zachowaniem jego taryf oraz udzielanych ulg. 

(mat.pras./oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

Kerowca z PKSKerowca z PKS

6 4

100 lat za przysłowiowymi Murzynami, ale lepiej późno niż wcale, bo 3miejska czy ogólniej metropolitalna komunikacja ma być dla ludzi, a nie ludzie dla niej!
Jestem "za" pod warunkiem że system FALA będzie umożliwiać darmowe przeloty na żądanie o każdej porze dnia i nocy rządowym odrzutowcem, Casą lub innym fligrem w ramach Kuchciński Airlines. Niech żyje PiS i program Komunikacja+ 17:36, 05.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

No jasne ...No jasne ...

2 0

ale nie możesz przekroczyć kosztu 4-ech milionów kwartalnie (łącznie z rodzinką). 18:14, 05.08.2019


PKM i PBMPKM i PBM

4 2

wygładzi wszystkie przejazdy, ale podstawowy jest wzrost ilości taboru i częstotliwości jego kursowania. Brawo że UE finansuje to w 90-ciu procentach. Bez tego moglibyśmy sobie tylko pomarzyć u ułatwieniach .... 18:23, 05.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

orbitaorbita

1 3

przestań Stasiu niedojdo walić androny, jesteś zacofany 19:01, 05.08.2019


do no jasnedo no jasne

3 1

Nie przekroczę 4 milionów, nawet w ojrom chyba że teściowa mi się zegzi i zachce na odpust do Lichenia, a synek na polowanie. A nawet jeśli, to przecież podatnik zapłaci c'nie? My z PiSu się zawsze ustawimy a 500+ niech się cieszy :) 18:25, 05.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TurbopisiorTurbopisior

2 0

TE LOTY "mu się po prostu należały". Stać nas, zapłacimy towarzyszu marszałku !!!!! 19:13, 05.08.2019


PińcetplusiakPińcetplusiak

2 1

Jak znalazł na codzienne "małpki" i na pyfko. Szafa gra, komoda tańczy ... 18:45, 05.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dzielnica KartuzyDzielnica Kartuzy

3 3

będzie dzięki temu systemowi coraz bliżej Trójmiasta. Liczy się czas i łatwość dojazdu - a nie odległość ! 18:48, 05.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

panie Struk?!panie Struk?!

14 0

Kiedy w końcu PKMka będzie dojeżdzać z Kartuz do Gdańska Głównego...jak długo będziemy czekać, przecież peron po tak długim czasie jest już ukończony bo na czasz jego remontu kursy na Główny zostały zlikwidowane więc dlaczego do tej pory nie można tam dojechać w czym jest problem?! 08:57, 06.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%