Zamknij

Ustawa metropolitalna już rok w sejmowej "zamrażarce". Samorządowcy z Pomorza apelują

13.17, 14.07.2021 M.Dz./info: OMGGS
Skomentuj fot. archiwum/OMGGS
REKLAMA

Prezydenci, burmistrzowie, starostowie i wójtowie 59  samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot napisali list do marszałek Sejmu z prośbą o jak najszybsze  zajęcie się projektem ustawy o związku metropolitalnym w woj. pomorskim. “Od decyzji Pani Marszałek zależy dalszy rozwój naszych miast, gmin i powiatów” - czytamy w liście, pod którym podpisali się też samorządowcy z pow. kartuskiego. 

Po roku bezczynności Sejmu w sprawie ustawy metropolitalnej dla Pomorza, po licznych apelach i głosach poparcia, samorządowcy z Pomorza, wysłali kolejny apel - tym razem do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

- Bez metropolii nie jest możliwy dalszy rozwój Pomorza - powiedział Jacek Karnowski, prezes Rady OMGGS w 5. rocznicę rozpoczęcia starań o prawne usankcjonowanie metropolii na Pomorzu.

fot. OMGGS

Z tym stwierdzeniem zgadzają się wszyscy włodarze metropolitalnych samorządów, dlatego w poniedziałek, 12 lipca podczas posiedzenia Rady OMGGS podpisali się pod listem do marszałek Elżbiety Witek z prośbą o  “uzupełnienie porządku obrad jednego z najbliższych posiedzeń Sejmu o projekt ustawy o związku metropolitalnym w woj. pomorskim”. Na ten moment mieszkańcy i samorządowcy czekają już prawie rok.

14 września upłynie rok od skierowania do laski marszałkowskiej ponadpartyjnego, uchwalonego ponad podziałami politycznymi przez senatorów wszystkich klubów parlamentarnych, projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim (druk nr 646) - czytamy w liście. - Od 2016 roku solidarnie i konsekwentnie zabiegamy o uchwalenie ustawy dla naszego województwa, najpierw w ramach ogólnej ustawy o związkach metropolitalnych, podpisanej w 2015 roku przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, następnie jako odrębnej ustawy na wzór tej dla woj. śląskiego.

Zdajemy sobie sprawę, że w roku epidemii Covid trudno było znaleźć czas na wszystkie ważne projekty ustaw, dlatego też dotąd projekt ustawy nie został skierowany do pierwszego czytania. Wierzymy, że ustawa metropolitalna dla Pomorza jako temat ponadpartyjny i przynoszący korzyści przede wszystkim gminom wiejskim i mniejszym miejscowościom, zostanie również w Sejmie RP wyłączony z bieżącego sporu politycznego i po wielu kadencjach zaniedbań w końcu uregulowany. Od decyzji Pani Marszałek zależy dalszy rozwój naszych miast, gmin i powiatów.

Samorządowcy podkreślają, że projekt ustawy jest oddolną inicjatywą 59 miast i gmin z Pomorza. Wzorowany jest na rozwiązaniach funkcjonującej z dużym sukcesem od ponad trzech lat jedynej metropolii w Polsce - Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Budżet metropolii śląskiej w tym czasie wzrósł ponad trzykrotnie - z 362 mln do 1,218 mld zł.

By móc się dalej rozwijać  z korzyścią dla wszystkich mieszkańców metropolii Pomorze potrzebuje tych samych instrumentów, jakie wdrożono na Śląsku. Dlatego tak potrzebna jest nowa forma współpracy, jaką jest związek metropolitalny - czytamy w liście. - Utworzenie metropolii na Pomorzu to korzyści nie tylko dla miast, ale przede wszystkim dla gmin wiejskich, które czerpią z potencjału dużych samorządów.

Uchwalenie ustawy przez Parlament da prawo dysponowania dodatkowymi środkami na realizację wspólnych zadań. Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie ponad 200 mln zł, które obecnie trafiają do budżetu państwa. Te pieniądze zostaną przeznaczone na realizację wspólnych działań metropolitalnych miast, gmin i powiatów: planowanie inwestycji, zapewnienie połączeń autobusowych i kolejowych, promocję miast i gmin jako jednego organizmu.

(M.Dz./info: OMGGS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

infoinfo

15 2

tia, samorządy i to z pomorza. Wam się powinno zabrać wszystkie środki a jakieś służby skontrolować wszystkie przetargi.

Zawsze macie wieczny problem, wieczna spychologia, wieczny brak środków i nieudolność zarządzania. Często wykonujecie jakieś durne inwestycje za grube miliony a totalnie olewacie ważne i wymagane modernizacje infrastruktury, tu nie tylko o drogi chodzi ale też o wodociągi, gaz itd.

Wjazd do Gdyni cały rozryty, ciężki sprzęt praca wre, tak samo Szemud, okolice Koleczkowa i wiele innych miejscowości bo tu buduje Państwo. Co mamy za kokoszkami gdzie buduje Gdańsk ? nic zero a do wiosny nie ma tam żadnego ciężkiego sprzętu.15:49, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Naczelnik z JastarniNaczelnik z Jastarni

15 0

Ale za to by było więcej złotych rydwanów i stref reaksu z palet. 15:58, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZrozumianoZrozumiano

13 2

Kaszubi chcą budowy Pomorza a nie "wolnego miasta Gdańsk" 19:02, 14.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

No i?No i?

2 5

To sobie budujcie. 22:38, 14.07.2021


4554545445545454

11 1

Same orły a gdzie ten geniusz Grzelak 19:04, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KpinaKpina

6 2

Na zdjęciu mamy dwóch budowniczych II części kartuskiej obwodnicy. Hasło budowy " o obwodnicy możecie sobie pomarzyć " Przestańcie kpić z ludzi. 07:30, 15.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%