Zamknij

Samorządowcy gminy Żukowo o decyzji ws. OMT: to przełomowy moment

14:15, 07.06.2018 | Wojciech Drewka
REKLAMA
Skomentuj

Burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej podziękował wszystkim zaangażowanym w sprawę Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta i przypominał jak ogromne znaczenie dla gminy i całego regionu będzie miała ta trasa. - Sądząc po reakcjach na informację o jej realizacji, czekają na nią nie tylko przedsiębiorcy, ale i mieszkańcy naszej gminy - mówił Wojciech Kankowski.

Jak już "informowaliśmy Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zatwierdził do realizacji budowę Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta":/aktualnosci/2018/06/budowa-omt-ruszy-jeszcze-w-tym-roku-jest-rekomendacja-komitetu-ekonomicznego-rm. Inwestycja miałaby zostać wykonana na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli drogę wybuduje prywatny inwestor na gruntach należących do państwa. O takim rozwiązaniu mówiło się już kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów jednogłośnie je zatwierdził.

 

[WIDEO]849[/WIDEO]

 

To szczególnie ważna informacja dla gminy Żukowo, bowiem w ramach OMT ma zostać wybudowana obwodnica Żukowa. Z tego względu właśnie w Żukowie zorganizowano dziś konferencję prasową poświęconą tej sprawie.

- Bardzo ważnym sygnałem dla nas jest fakt, że Komitet Ekonomiczny jednogłośnie opowiedział się za budową Obwodnicy Metropolitalnej. Tym samym inwestycja wchodzi do realizacji - mówił Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo. - Liczmy na to, że ta inwestycja ruszy niebawem i mówi się już o konkretnych terminach, że będzie to początek przyszłego roku. Ufamy, doświadczeni tym, że trzeba patrzeć optymistycznie, że ta inwestycja ma już realne podstawy i że formalnością będzie już zatwierdzenie tego kierunku przez Radę Ministrów. Jesteśmy w takim regionie, który rozwija się tak dynamicznie, że brak tej drogi jest "hamulcem", zagrożeniem dla dalszego rozwoju.

Burmistrz Żukowa przypominał, jak "bardzo zaangażowała się gmina, samorząd województwa, powiatu kartuskiego, a także przedsiębiorcy":/aktualnosci/2018/01/niedlugo-rozprawa-w-sprawie-obwodnicy-metropolitalnej-burmistrz-zukowa-pisze-do-wsa, by w pierwszej kolejności doprowadzić do przyspieszenia rozpatrzenia przez sąd zaskarżonej przez grupę osób decyzji środowiskowej dla OMT. Gmina Żukowo słała "też apele do ówczesnej premier Beaty Szydło":/aktualnosci/2017/10/burmistrz-zukowa-apeluje-do-premier-beaty-szydlo-o-przyspieszenie-budowy-obwodnicy, gdy okazało się, że inwestycja została wykreślona z listy dużych projektów w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. To wszystko sprawiło, że do rozprawy doszło i w lutym WSA orzekł, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach OMT jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Wojciech Kankowski dziękował wszystkim za udział w tej sprawie podkreślając rolę posła Stanisława Lamczyka, który pilotował tę sprawę i inicjował różnego rodzaju działania w sprawie OMT. Zwrócił też uwagę na ogromne wsparcie ze strony mediów lokalnych i regionalnych, które regularnie informowały o przedsięwzięciach dotyczących tej inwestycji

- Można powiedzieć, że wczorajszy dzień jest przełomowy w tej sprawie - stwierdził Tomasz Szymkowiak, wiceburmistrz gminy Żukowo. - Ta inwestycja daje ogromne możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą inwestować w naszym regionie, dla pozwoli przede wszystkim usprawnić tranzyt zarówno w kierunkach południowych Kaszub, jak i w stronę Gdańska i Gdyni.

Zdaniem posła Stanisława Lamczyka (PO) decyzja Rady Ministrów o realizacji tej inwestycji jest już tylko formalnością i ogromne znaczenie ma też fakt, że są instytucje - podmioty zainteresowane jej finansowaniem, a także są firmy zainteresowane realizacją przedsięwzięcia.

- Analizy wskazują na opłacalność tej inwestycji, stąd takie zainteresowanie - podkreślał poseł Stanisław Lamczyk. - Ważny jest też fakt, że pieniędzy na realizację tej inwestycji nie będzie musiał wykładać budżet państwa. Rząd będzie płacił później jedynie za dostępność drogi, tak jak ma to miejsce w przypadku autostrad wybudowanych na podobnych zasadach. Opłaty pobierane będą zaś wyłącznie od samochodów ciężarowych i mogłoby się to odbywać prawdopodobnie w oparciu o system ViaToll.

Jak podkreśla poseł Stanisław Lamczyk, na dniach uprawomocni się decyzja środowiskowa dla OMT i nic nie wskazuje na to, by miały wpłynąć jakiekolwiek odwołania. W tej chwili zaś całą procedurę związaną z przetargiem na realizację inwestycji przeprowadzić musi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, budowa OMT mogłaby ruszyć na początku przyszłego roku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (53)

Mieszkaniec wsiMieszkaniec wsi

11 1

Bardzo dobrze została wydana taka decyzja zmiejszy korki i usprawni ruch kołowy. 14:31, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikołajMikołaj

26 9

To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców nie tylko gminy Żukowo. Zdaję sobie sprawę że jest to potężna inwestycja i jak już ruszy to potrwa kilka lat. Jednak jak już powstanie to wszyscy na tym skorzystamy. Mimo iż za chwilę znajdzie się wielu hejterów obecnej władzy gminy Żukowo to dla mnie oni są zwycięzcami. Można im wiele zarzucić ale na pewno nie to że wykonali wielką pracę abyśmy byli w tym miejscu z obwodnicą. W przeciwieństwie do poprzedników działają a nie tylko dużo gadają. Brawa dla wszystkich a my mieszkańcy będziemy czekali na powstanie tej obwodnicy.
A że mamy rok wyborczy to teraz czekam na hejterów którzy będą starali się nieudolnie pokazać nam że czarne jest niebieskie ;-) 14:36, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@ Mikołaj@ Mikołaj

5 9

Masz rację, bo zaraz hejterzy rzucą się do gardła Lamczykowi, że się tylko podpina pod sukces, ale nie swój.
Przypominam tylko, że to tylko Lamczyk kilka lat temu latał wszędzie jak kot z pęcherzem, aby przywrócić połączenie kolejowe z Kartuz do Gdańska. 90% komentarzy to były wyśmiewania się z niego i gadki w stylu, że "prędzej mi kaktus na dłoni wyrośnie", niż ten frajer cokolwiek załatwi.
Ciekawe, czy oni obecnie jeżdżą tą koleją, czy się obrazili na tego "frajera i naiwniaka".
Za obecną obwodnicą też latał od wielu lat wszędzie gdzie mógł. Temu nie zaprzeczycie, bez względu na to w jakim stopniu się przyczynił do obecnej decyzji w centrali. 15:47, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

No  okNo ok

6 4

Czyli, w stylu PO? Jak z autostradami? Ciekawe, ile na tym będzie można zarobić? Myślę o sobie oczywiście. Coś się sprzeda, coś zbuduje. Niech się kręci, a że nie tak miało być, to może i lepiej? 16:06, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

"Drodzy Panowie

0 0

W Polskę idziemy, ..." 16:14, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserwatorobserwator

12 12

BRAWO PIS 16:24, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiliwili

5 2

Obwodnica tylko w wariancie zachodnim, to co chcą wybudować - to lepiej żeby nie budowali. 16:36, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@ obserwator@ obserwator

3 3

PiS akbaaaaar !! PiS akbaaaaar !!! 16:41, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Panie SzymkowiakPanie Szymkowiak

9 5

Zmęczony Pan taki, aż przykro patrzeć, a przecież wkoło jest wesoło: po yombach walec np. przejechał, co miał wszystko wyrównać, jednak trochę pokruszył przy okazji, bo to nikt tam nie stał akurat. Potem taka checa, że mieli płyty przejechane przez walec, wyjąć robotnicy, wymienić, no i nie szło, nie szło jakoś, no za cholerę nowej płyty nie szło wcisnąć. Jakaś napuchła chyba była, czyżby może wody nabrała, a może grunt urósł? No, nie dało się i wystaje i można teraz sobie poskakać autkiem hop-hop, albo np. piłeczką porzucać w te wystające krawędzie i tak sobie odbijać, a ona wraca. No naprawdę fajnie jest, tylko szkoda, że na środku ulicy te wszystkie zabawne rzeczy są. No, ale to trudno, bo na wiosnę wróci walec i wrówna! Prawda? 16:53, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wybory idąwybory idą

2 2

a ta pisiorka z bahama, mielew...owa nie zangażowana w obwodnicę, II Kartuzy ? 17:49, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

girata dawajgirata dawaj

0 0

tylko w ramce. 17:50, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

1...91...9

8 0

Przez ile lat prywatny inwestor będzie pobierać opłaty ? Przykład tajna umowa koncesyjna, Autostrada Wielkopolska na lata 1997-2037, podnoszą sobie opłaty jak im się podoba 18:08, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Panie Szymkowiak@Panie Szymkowiak

7 5

Akurat pan Szymkowiak jest jedna z najbardziej pracowitych osob w Gminie. I nie rozumiem tych zlosliwosci. Jesli podwykonawcy Gminy cos zle zrobili to proponuje to zglosic do referatu od drog, a nie wylewac zolc na forum. 18:11, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do powyżejDo powyżej

7 3

A ile można zgłaszać? To niech wice wywali tych, co trzeba. Chyba to jest jego praca, że potrafi być odpowiedzialny, potrafi nadzorować i zarządzać? Coś słabo to idzie. 18:22, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŻercaŻerca

4 3

Kankowski niech idzie na senatora. Tam się nada, a tu trzeba czego innego. 18:24, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborcawyborca

15 8

ludzie dajcie sobie spokój z tymi rewelacjami prostych spraw jak brak wody nie mozna rozwiązać ?
a my sie teraz podniecamy rewelacjami że będzie OMT tylko pamiętajcie że jak będzie budowana przez partnerstwo - publiczno -prywatne czyli bedzie płatny przejazd i kierowcy dalej będą jechac przez Żukowo.
Pan Szymkowiak stwierdził że ta inwestycja daje możliwości przedsiębiorcom którzy chcą inwestować w naszym regionie może Pan powie jak nie których inwestorów po prostu pan odprawił z kwitkiem ?
Dobrze że jesienią są wybory i czekamy na nowe władze !!!!! 18:32, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@wyborca@wyborca

8 6

Jak wiesz ktorych to napisz a nie hejt szerzysz... 18:51, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GrazynaGrazyna

5 2

Trudno jest mi zrozumieć tego ciśnienia na bycie burmistrzem wójtem itp. to ciężki kawałek chleba ...
A obwodnica ważna sprawa.ciesze się 19:31, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DodatkowoDodatkowo

3 2

10 gr opłaty za każdy litr paliwa - nie podatku ? 20:46, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

6 2

Czyli OMT chcą wybudować za prywatną kasę przedsiębiorców. W jaki sposób chcą ja oddać. Rozumiem że opłaty za przejazd. Kogo z powiatów kartuskiego i koscierskiego będzie stać żeby codziennie płacić za przejazd do pracy i z powrotem. Jeżeli OMT będzie droga płatna to nie odkorkuje ani Żukowa, ani Chwaszczyna. 20:50, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

powyżejpowyżej

2 1

Oprócz ciebie, są też tacy, którzy wydadzą kilka złociszy, aby dojechać na miejsce 2 godziny szybciej, zamiast stać w korku. Zatem będzie jakiś wybór, którego obecnie NIE MA. 21:12, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

znowu POznowu PO

8 4

Znowu PO kręci lody, czuć że idą wybory. 21:24, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@powyżej@powyżej

2 1

nie kilka a kilkaset.... w skali roku będą to kwoty czterocyfrowe. 21:25, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@@powyzej@@powyzej

3 0

Zakładając ze przejazd OMT bedzie kosztował 5 złociszy, to dziennie daje 10 złocisty. W roku mamy 240 dni roboczych. Daje to nam kwotę 2400 złociszy. Wersja optymistyczna. 21:59, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pluski36Pluski36

4 2

Obawiam się, że euforia Żukowian związana z obietnicą budowy OMT może się za kilka lat przerodzić w niezadowolenie. Budowa OMT jest konieczna, jednak głównie dla rozwiązania problemów komunikacyjnych Trójmiasta. Żukowo może liczyć wyłącznie na przeniesienie z miasta ruchu z DK 20 na obwodnicę żukowską. Ruch na DW 211 dalej będzie przebiegał przez Żukowo. W samym Żukowie wjazd na OMT nie jest przewidziany. Aby z OMT skorzystać trzeba będzie z Żukowa jechać do Miszewa, Glińcza lub St.Piły na planowane tam węzły. Natomiast zbudowana OMT przejmie tranzyt z obecnej obwodnicy trójmiejskiej. Będzie to ruch z kierunku Warszawy
(S 7) oraz Torunia (A 1) w kierunku Gdyni i Lęborka (przez Chwaszczyno/ Szemud).To ruch kilkakrotnie większy, niż ten z kierunku Kościerzyny. Nie zazdroszczę Żukowianom mieszkającym w odległości 100-300 m od OMT po oddaniu jej do użytku. A na co mogą liczyć Kartuzy i większa część powiatu na zachód? Na bardzo, i to bardzo niewiele. Żeby lepiej sobie uzmysłowić to co wyżej napisałem, konieczna jest mapka z projektowanym przebiegiem OMT. I wyobraźnia przestrzenna. Proszę nie traktować tego, co wyżej, jako krytyki. Budowa OMT jest konieczna, a tym wszystkim, którzy o nią walczyli należy się uznanie. Niezależnie od opcji politycznej, jaką prezentują. 22:19, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tomasz Dorniak MASSUTomasz Dorniak MASSU

6 9

@pluski36. Zgadzam się w 100 %. Tylko wariant zachodni stanowi realne rozwiązanie problemu, na wszystkich spotkaniach od 10 lat w sprawie OMT o tym mówię, również w obecności premiera. Posła Lamczyka nie było na żadnym ze spotkań. Z czego się cieszyć? Z większych korków? Z płacenia za przejazd? PiS robi sobie żart: wybudujcie za swoje pieniądze i się cieszcie:) 22:52, 07.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wszędzie na świecie Wszędzie na świecie

1 0

sobie drogę najszybszą (ale płatną), albo wolną / dłuższą (ale bezpłatną) i mają już wybór na GPS-ie, nawet gdy nie znają danej trasy z praktyki. To codzienność dla każdego kierowcy, a jeśli wykupi stały "PASS" to koszty znacznie maleją. Ważne, żeby mieć różne możliwości i WYBÓR. 02:27, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

banitabanita

0 0

Czy w związku z budową tej obwodnicy pójdą w górę ceny działek w Glinczu? 03:36, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

??????

9 2

konferencja prasowa jakoś tłumów dziennikarzy nie widać ? pokazują zdjęcia tylko decydentów ciekawe jakie jeszcze media były ?
ważne że zrobiono duży szum wokół OMT zobaczymy jak bedzie z realizacją ? 03:48, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WidzącaWidząca

8 5

Panowie z Żukowa, nie rozumiem, jak możecie wierzyć i wciskać innym, że druga obwodnica Trójmiasta odblokuje Żukowo? To co nazywacie "obwodnicą Żukowa" , jest przecież tylko skutkiem ubocznym tej inwestycji, niewystarczającym dla Żukowa. Układy z PO są takie ważne? 05:25, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

okooko

6 0

Moim zdaniem sukces polega na tym, że potencjalna inwestycja uzyskała pozwolenia środowiskowe.
Czyli przeszła kolejny etap do uzyskania pozwolenia na budowę.
A tu zamiast fachowych informacji podaje się już terminy zakończenia budowy.
A gdzie jest ten który wyłoży pieniądze prywatne na inwestycje?
Na jakich zasadach będzie możliwy przejazd?
Z podobnym problemem co najmniej od roku próbuje się zmierzyć burmistrz Torunia S10.
Łaskawy minister pozwolił budować obie ekspresówki za nie swoje pieniądze.
Szczyt pogardy dla samorządowców. 06:03, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@???@???

1 1

Z realizacją wyjdzie jak zawsze. Chodnik z Tuchomia do Chwaszczyna mieli zbudować w 70 dni, do końca 2017 r. Mamy prawie połowę czerwca 2018 r a Gddkia nie jest w stanie powiedzieć kiedy inwestycja zostanie zakończona.
Mówimy o chodniku dla pieszych o długości 1250 metrów i szerokości 1,5 metra. 06:16, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@powyżej@powyżej

4 1

Sam łącznik DK 7 z Leźna do DK 20 w Glinczu znacząco zmniejszy ruch w Żukowie, dodatkowo planowany jest łącznik DW 211 z Borkowa do DK 20 w Glinczu no i zostaje możliwość ominięcia Żukowa jadąc nową obwodnicą od Chwaszczyna na Kościerzynę. Jak można nie widzieć, że to praktycznie wyeliminuje korki w Żukowie. Wystarczy wyeliminować część ruchu z miasta i samochody na rondach będą jechać płynnie. Jeżeli chodzi o finansowanie to opłaty mają być pobierane od samochodów ciężarowych (i tak już muszą płacić za większość dróg szybkiego ruchu w kraju), trzeba tylko pilnować, żeby nagle ktoś nie wpadł na pomysł stawiania bramek. Pozdrawiam wszystkich malkontentów. 06:20, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do powyżejDo powyżej

0 0

A do Kartuz? 06:36, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Grażyna@Grażyna

5 4

Mylisz się. To nie jest ciężki kawałek chleba, to trzeba mieć specyficzny charakter i osobowość. Zobacz Pani Druga Zastępca Burmistrza nie pcha się, tak na szkło jak Panowie Dżentelmeni. Niestety mężczyzn częściej charakteryzuje np. narcyzm, przypisywanie sobie sukcesów, patrialchalizm, sztuka omijania trudnych spraw, przekonanie o nieomylności, nieszczerość - bardzo ważna cecha. Do polityki zatem tylko, albo aż wystarczy odpowiedni charakter. Ktoś, kto nie ma powyższych cech, raczej sobie nie radzi w tym środowisku "zawodowym " i przed "szkłem". 06:52, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CudownieCudownie

1 0

Ale, ale to się nie uda. Droga jeszcze bardzo daleka do realizacji: negocjacje firm z rządem i z bankami. Ta inwestycja nie zwróci się tak szybko, jak budowa autostrady, bo bramek nie będzie. Kto wyłoży pieniądze, żeby zwróciło się dopiero po ponad 30 latach? Ppp to nowość, kto się skusi na ten biznes? Rząd i tak będzie musiał raczej coś od siebie dorzucić. Czy to zrobi? 07:14, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HmmmHmmm

4 0

Następna autostrada kulczyka się szykuje ? 07:56, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Hmmm@Hmmm

1 1

Raptem 30 km ogółem, więc cztery razy mniej. Czy to biznes? 08:18, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

1 3

Piękny i wiekopomny efekt dobrej zmiany.
Ta obwodnica też na najgodniejsze imię tysiąclecia zasługuje. Proponuję : obwodnica Mertopolitalna
im. Braci Kaczyńskich. A co jeszcze żywi też są uwiecznieni, np lotnisko w Gdańsku. Pamiątajcie
później (za te kilkadziesiąt lat), że to ja byłem inicjatorem tej nazwy. Oh, jak mi się marzy, żeby to
Martusia (wielokrotnie przez smakoszy degustowana) dokonała poświęcenia tej trasy. 08:21, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do: @ Mikołajdo: @ Mikołaj

1 1

A Wy ciągle o tych zasługach Lamczyka w sprawie połączenia kolejowego do Kartuz. Rzeczywistość jest nieco inna, rząd opracował program (fakt za czasów PO), w którym postawił sobie za cel stworzenie połączeń kolejowych miast w których siedzibą jest powiat z miastami wojewódzkimi - i ten plan zrealizował. Lamczyk, miał fart i skakał koło tego.
Tak prawdę powiedziawszy w "okolicy" mamy jeszcze Arciszewską-Mielewczyk, Śniadek, niejaki senator Bonkowski, i co i ... pudło, wstęgi, marsze, uśmiechy do obiektywów, brylowanie wśród lokalnych gmin i "otwieranie zakończonej" inwestycji ze środków tychże gmin/miast, które to pozyskały równiez głównie z UE -(czyli tak właściwie naszych pieniędzy a nie uni) itd. Mamy przedstawicieli różnych ugrupowań, którzy nie współpracują ze sobą na rzecz naszego kaszubskiego regionu-tylko na rzecz własnej partii i siebie. Wg mnie wszyscy do wywalenia, za brak wspólnej pracy, dla nas mieszkańców. 08:55, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie tak cudownie !!!Nie tak cudownie !!!

5 0

Dlaczego obwodnica Kościerzyny jest darmowa? Dlaczego jak coś ma pomóc to jakiś cwaniak już chce na tym zarobić...? Pewnie już maja karty rozdane !!! 09:01, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZygmuntZygmunt

0 0

Wbudowanie kamienia węgielnego nastąpi w najbliższą rocznicę walki pod S. przez obecnie nam panującego Mateuesza " Kłamcusza " .
Oni Wam tą drogę wybudują tak samo jak stocznię w Szczecinie .
http://wyborcza.pl/7,155285,22188973,fikcja-czyli-jak-rzad-odbudowuje-stocznie-wicepremier-morawiecki.html
Będziecie jeździć , ale doopą po nie heblowanych deskach . 10:35, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Nie tak cudownie do Nie tak cudownie

2 1

bo to cała PLATFORMA !!

Stasiu już dosyć narozrabiał, czas dać sobie siana. 10:53, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kankowski wojciechKankowski wojciech

0 0

Nie wiem z czego Ha, Drewka mówił że skarga Glinczowian już jest w sądzie i jest rozpatrywana 12:11, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SomsiadSomsiad

3 2

A kto zaskarży ta droge ze skrzeszewa? To jest dopiero bubel. 14:12, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

0 4

Jaka droga ze Skrzeszewa? Ps.Nazwy miejscowości piszemy z dużej litery. 20:10, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bez wieloletniegoBez wieloletniego"sk

1 1

żaden "fart" sam nie przyjdzie do takiego, co nic nie robi. Tylko zawistników czekających z otwartą gębą na mannę z nieba jest potem cała zgraja, chociaż sami spali do południa, zamiast się wysilać przez długi czas !! 20:17, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@ Marek@ Marek

2 2

Widać od kogo jesteś. Droga ze skrzeszewa do przyjaźni, myśle, że doskonale wiesz o co chodzi :) i sobie te zasady ortograficzne wsadz tam gdzie wsadzasz palec sam wiesz komu. w sumie racja, jaka to droga, bo ciężko to nazwać drogą. a te namalowane "linie" to mistrzostwo świata. dziekujemy panie. 15:52, 09.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do powyżejDo powyżej

0 0

Masz rację, bo nie tak miało być. 19:52, 09.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do KankuDo Kanku

4 3

Może by tak zwołać konferencję prasową w sprawie braku wody w Borkowie.Trudno się tego spodziewać gdyż tu dopiero zostałyby pokazane kompetencje burmistrza do kierowania gminą. 06:17, 10.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

0 2

Widać jaki poziom reprezentujesz,a ten palec to mogę tobie dać do wąchania i przed snem żebyś lepiej spał :)
Świata nie zmienisz,(pis)ownię mógłbyś. 08:49, 10.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@ Marek@ Marek

1 0

Smordu z tyłka jasnie pana w życiu bym nie powąchał, koszmary bym miał przez to. Twój poziom to dopiero... hmmm, już wiem czemu jesteś taki mądry, i kto Ci tą wiedzę przekazał. Nic dziwnego. 19:11, 10.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

0 0

Stasiu chce teraz na Wójta 20:32, 24.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone