Zamknij

Samorząd województwa o kłamliwej polityce informacyjnej rządu

15:00, 21.09.2018 | UMWP/oprac.W.D.
REKLAMA
Skomentuj
Mieczysław Struk. fot.W.Drewka

PiS zarzuca samorządom rządzonym przez PO-PSL niewykorzystywanie środków unijnych. - Chcielibyśmy, żeby rząd był tak dalece zaawansowany w realizacji projektów unijnych, jak samorządy, w tym samorząd województwa pomorskiego - ripostuje marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk.

Prawo i Sprawiedliwość zaostrza kampanię wyborczą i - nie po raz pierwszy - atakuje samorządy. Członkowie i funkcjonariusze PiS krążą po kraju z przesłaniem, wedle którego to samorządy hamują inwestycje w Polsce. Szef sztabu PiS, Tomasz Poręba mówi tak:

W naszej kampanii wyborczej cały czas powtarzamy, że potrzebujemy w regionach dobrych gospodarzy, ludzi, którzy będą w sposób ambitny, skuteczny, zaangażowany działać na rzecz tych regionów, będą robić wszystko, żeby wykorzystywać każdą złotówkę, każdy grosz, żeby podnosić cywilizacyjnie, rozpędzać rozwojowo regiony, przyspieszać ich rozwój. Niestety, twarde fakty, twarde liczby, jeżeli chodzi o część polskich regionów, rządzonych przez Platformę i PSL nie pozostawią złudzeń, że tam tych dobrych gospodarzy, jeżeli chodzi o wydatkowanie środków europejskich, po prostu nie ma.

 

Odpowiedzi na kłamstwa

Do tych słów odniósł się, podczas konferencji prasowej przed szpitalem św. Wojciecha na Zaspie Zarząd Województwa Pomorskiego

- To kłamstwo. Teza nie tylko nieprawdziwa, ale wręcz szkodliwa nie tylko dla samorządów, ale dla całego państwa - mówił marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk. - Dlaczego? Po pierwsze i najważniejsze, jak doskonale państwo wiedzą województwo pomorskie z wydatkowaniem środków europejskich radzi sobie wręcz znakomicie. Od lat jesteśmy liderem zarówno w pozyskiwaniu, jak i wykorzystywaniu unijnych dotacji. Potwierdzają to zarówno liczby, jak i opinie przedstawicieli Komisji Europejskiej. A nawet potwierdzał to wielokrotnie minister Kwieciński z PiS.

Ale nie tylko Pomorze dobrze sobie radzi. Polskie regiony, począwszy od roku 2007, zainwestowały lub zainwestują w swój rozwój ponad 55 mld EUR środków unijnych. Robią to najsprawniej w Europie.

Co ważne, jak podkreśla szef samorządu woj. pomorskiego: jeśli porównać postęp realizacji programów regionalnych w Polsce, to wcale nie odbiega on od realizacji programów rządowych.

- Trzeba pamiętać, że programy regionalne nie powstały po to, by ścigać się programami rządowymi o to, kto szybciej wyda pieniądze. Trzeba jednak podkreślić, że to właśnie w regionach dba się o to, by środki były jak najlepiej i długofalowo inwestowane, a nie bezmyślnie wydawane - mówi Mieczysław Struk. - Premier Morawiecki i minister Kwieciński krytykują samorządy, a przemilczają wstydliwy fakt, że dwa flagowe programy rządowe, czyli Polska Cyfrowa oraz Inteligentny Rozwój są realizowane zatrważająco wolno. A miały być znakami firmowymi rządu. Jeszcze gorzej jest z programem  Rybactwo i Morze – nie ma w Polsce gorzej zarządzanego programu UE. A odpowiedzialny jest za to minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Trudno się jednak dziwić skoro pierwszym krokiem obecnie rządzących było totalne rozbicie instytucji, która za ten program odpowiada. Po trzecie: z programów regionalnych korzystają także agendy rządowe, które niestety często bardzo kiepsko sobie radzą ze sprawną realizacją projektów. Koronnym przykładem są tu Wody Polskie.

Kontrole trzyliterowych służb

Ale to nie wszystko, jak mówi Mieczysław Struk "pomoc" rządu jest specyficzna.

- Rząd tak nam "pomaga" w przyśpieszeniu i rozwoju, tak się troszczy, że z tej troski przysyła do urzędów trzyliterowe służby na „kontrole”. Pamiętacie państwo dobrze: kontrola CBA w pomorskim urzędzie marszałkowskim trwała wiele miesięcy, a jej jedynym efektem był paraliż trzech departamentów unijnych, których urzędnicy musieli dzielić czas między swoje obowiązki a kserowanie tysięcy stron dla kontrolerów. Podobnie jest w całej Polsce - samorządowi urzędnicy są zastraszani i kierowani do zadań, które nie maja nic wspólnego z inwestowaniem środków tylko wyjaśnianiem służbom zasad zarządzania środkami unijnymi - podkreśla Mieczysław Struk.

Liczby i fakty

Wicemarszałek Wiesław Byczkowski zwraca uwagę czym konkretnie zajmuje się samorząd wojewódzki.

- Samorząd Województwa odpowiada za 7,5 mld zł środków z Unii Europejskiej, Dzięki tym środkom realizujemy 1464 projekty o wartości 8,8 mld zł, ponad 81% środków objętych jest umowami, czyli inwestycje już są realizowane - mówi. - Wspieramy eksport pomorskich firm: 440 firm wzięło udział w targach i misjach gospodarczych za granicą, gdzie sprzedawali pomorskie produkty i usługi; do końca 2023 roku będzie ich co najmniej 1300, 318 inwestorów otrzymało wsparcie doradcze w zakresie realizacji inwestycji, do końca 2023 roku będzie ich 750, 743 przedsiębiorców, którzy nie mogą skorzystać z oferty bankowej, otrzymało 100 mln zł pożyczek na swój rozwój, do końca 2023 roku do przedsiębiorców trafi ponad 211 mln zł, 16 szpitali zakupiło sprzęt specjalistyczny m.in. 4 tomografy komputerowe oraz 2 rezonanse magnetyczne, 26 miast otrzymało środki na rewitalizację, co warte podkreślenia Pelplin rządzony przez PiS odmówił przyjęcia środków na czym cierpią mieszkańcy, modernizujemy 3 linie kolejowe, przebudowujemy 140 km dróg wojewódzkich, budujemy 33 węzły integracyjne i 43 parkingi przy dworcach w miastach, także powiatowych. Na edukację przekazaliśmy w sumie 500 milionów złotych.

Rząd zabrał S6

Wiesław Byczkowski podkreśla zaś, że rząd zabrał Pomorzu trasę S6.

- Rząd PiS zdecydował o przesunięciu odcinków S6 pomiędzy Koszalinem a Bożympolem na koniec listy w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad (139,140 i 141 miejsce na 148) z miejsc, które gwarantowały tej drodze pewne finansowanie (9 i 10 miejsce za PO PSL). To rząd PiS wycofał inwestycję z przetargu i to rząd PiS dwukrotnie próbował usunąć odcinki S6 Koszalin – Lębork z Wykazu Dużych Projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - mówi. - Co ważne, Minister Kwieciński krytykując samorządy nawet się nie zająknął, że prawie 700 mln EUR w programie Infrastruktura i Środowisko zostało skierowanych na projekty transportowe już uruchomione przez poprzedni Rząd. A więc obecnie przecinane z takim zadufaniem wstęgi to nie zasługa Prawa i Sprawiedliwości, a co najwyżej wyraz podziwu dla poprzedników, którzy to wszystko przygotowali do realizacji.

Kto chciał grabić liście?

- Rząd chętnie poucza nas jak mamy działać. Szkoda, że sam sobie z działaniami nie radzi - mówi z kolei wicemarszałek Krzysztof Trawicki. - Ja już nie chcę przypominać sytuacji po ubiegłorocznej nawałnicy. Sami państwo doskonale wiecie, kto chciał wtedy grabić liście. I kto uważał, że straty są zbyt małe, żeby wnioskować do Komisji Europejskiej o pomoc finansową. Podsumowując: rząd PiS zwyczajnie kłamie. Ale to już nikogo nie dziwi. Maski już dawno opadły. Teraz tak politykom PiS jest wygodnie, więc straszą Polaków utratą unijnych pieniędzy i zwalają winę na samorządy. Ale co niedawno powiedział prezydent Duda? Przecież Unia Europejska to "wyimaginowana wspólnota, z której nic dla nas nie wynika". Czy to nie jest jakieś rozdwojenie jaźni? Skoro nic nie wynika, to skąd nagle obawa, że aż tak wiele stracimy?

- Rozejrzyjmy się dookoła. Realizujemy tysiące inwestycji. Z tysięcy inwestycji zrealizowanych za pieniądze unijne już korzystamy - mówi marszałek Mieczysław Struk. - To, co nas otacza, to nie wymysły i bajki. To realna rzeczywistość. Można podejść, dotknąć. Zobaczyć na własne oczy. Jeśli ktoś nam wmawia, że w samorządach trzeba nowych, lepszych gospodarzy, to pytanie jakich? Tych z PiS? którzy nie potrafią nawet porządnie skosić trawy na Żuławach? Którzy chętnie przypisują sobie cudze sukcesy, przemilczając własną nieudolność i porażki? Takich dobrych "gospodarzy" chce nam zafundować Prawo i Sprawiedliwość? Powiem szczerze – oby tacy fachowcy trzymali się od Pomorza jak najdalej.

 

(UMWP/oprac.W.D.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (17)

stop kłamstwustop kłamstwu

14 16

I bardzo dobrze że samorząd mówi jak jest. Nie wolno pozwolić by rozpowszechniały się kłamstwa aparatczyków obecnej władzy. 08:41, 22.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mówić i pisać!mówić i pisać!

12 10

Kłamstwo ma krótkie nogi i dobrze... 22:37, 23.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pisi fundamentPisi fundament

6 9

to jest właśnie KŁAMSTWO... zawsze i wszędzie rozpleniane. Fakty i prawda to są śmiertelne zagrożenia dla tego reżimu. Kneblują każde źródło prawdziwych faktów. Trudno się dziwić komuchom # 2. Każdy zamordyzm tak właśnie robi ! 00:55, 25.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

noooonoooo

11 5

Długofalowe działania? Wszystko pięknie, ale czy urząd marszałkowski jest gotowy na pokrywanie coraz większych kosztów funkcjonowania kolei na pomorzu?

Czemu robi się drogi "dojazdowe" (np. Sierakowice - Kartuzy), a jednocześnie zmusza się do stania w korkach w miejscowościach (Sierakowice, Kartuzy, Żukowo, Gdańsk)? Gdzie tu logika? Najpierw obwodnice wokół dużych miejscowości, bo tutaj traci się najwięcej czasu! 08:28, 01.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

czasczas

0 1

za 5 lat tam gdzie PO będzie bida z nędzą, PiS pokazał że się da.

23:04, 23.10.2018


Ze wsi Ze wsi

13 5

Zapraszam na wieś do gminy Żukowo, to Pan Marszałek zobaczy, jak się żyło w średniowieczu. 19:14, 01.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Żukowo Żukowo

10 4

Tu PiS mnie zawiódł, że nie ma kandydata na burmistrza. Wierzę, że nie byłoby problemu z utwardzaniem dróg i nie namawiano by ludzi do partycypowania w kosztach infrastruktury drogowej. 19:18, 01.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

epoepo

10 1

co z drugim etapem obwodnicy Kartuz 19:23, 01.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Heniek1Heniek1

12 6

Struk kłamie i manipuluje, typowe dla tej formacji, chodzi o województwa tzw wschodnie gdzie PO defrauduje pieniądze np lubelskie 19:43, 01.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tgodewtgodew

2 1

WŁAŚNIE 08:57, 22.10.2018


kto tu kłamie?kto tu kłamie?

6 1

kto tu kłamie? 21:14, 18.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiStoPiCPiStoPiC

2 2

Czy można kupić Flaszkę na SŁUPA ? Mam trochę Franków i chętnie zainwestuję .

21:37, 18.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec wsi Mieszkaniec wsi

4 2

Prawda jest taka ze PO wygrało w dużych miastach dlaczego bo panuje tam ateizm w zyciu tych ludzi liczy się tylko pieniądz wygodne beztroskie zycie.Pop kultura oparta jest na konsjupcjonizmie .Pis ma najwięcej swoich zwolenników na wsi i w małych miastach tam jest ludzie większości wierzący i uczestniczą w nabożeństwach są to ludzie większości przypadków uczciwi. Do czego zmierzam gadanie Marszalka Mieczysława Struka ze PiS przeszkadza jest tylko nagonka na zwolenników PiS.W gminie Kartuzy mamy to zwolennik PO obecny Burmistrz jak traktuje mieszkańców wsi poprostu ich zbywa a mieszkańców miasta traktuje na wyrost i są uprzywilejowani w inwestycjach w infrastrukturę 18:54, 23.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

infoinfo

3 1

Grzegorz Schetyna na pytanie "co PO zrobiło dla polski" nie odpowiedział nic, widocznie przez 8 lat tyle się działo że nie wiedział od czego zacząć.

Może Samorząd się pochwali ile miliardów złotych zostało rozkradzione, już nikt nie pamięta ile firm upadło przy wielkich inwestycjach bo im kolesie kasy nie wypłacili ? Nie ma obwodnicy ? a kto spi**** temat na samym początku ?

O czym tu gadać, na taśmach jasno powiedzieliście że wasi wyborcy to idioci (i tu macie rację) podobnie jak ludzie pracujący w ministerstwach.

22:55, 23.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LIKWIDACJA ! najlepiLIKWIDACJA ! najlepi

4 1

nie znam się, nie wiem ale widzę jedno, za waszych rządów wszystkie spółki skarbu państwa miały potężne problemu finansowe i chcieliście ja sprzedać za grosze. Dzisiaj te same firmy zarabiają dla akcjonariuszy i państwa grube miliony jednocześnie dokonując kosztownych inwestycji.

Miej Pan minimum godności i siedź cicho.

Na PiS głosowałem bo liczyłem że was rozliczy, skonfiskuje majątki i pozamyka. 23:01, 23.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

od latod lat

3 1

od lat jesteśmy na stołku, od lat jesteśmy liderem w ściagu kasy itd...

od lat nie budujecie dróg, od lat my mieszkańcy stoimy w korkach, od lat nie modernizujecie infrastruktury, od lat powietrze to jeden wielki syf, od lat odłogiem leży program gazyfikacji.

Skoro my jesteśmy liderami to czemu inni mają drogi a my nie ? 23:10, 23.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PisiorPisior

4 1

Partia Oszustów cały czas kłamie jak najęta....kłamie, ze nie było na nic pieniędzy a tymczasem PiS znalazł pieniądze na 500+ bo komu zabrali ? Złodziejom, których Partia Oszustów promowała jako "biznesmenów" ....Maskara co ci oszuści promują cały czas !!! 09:15, 24.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone