Zamknij

Na Pomorze trafią cztery nowoczesne mammobusy

13:10, 07.10.2019 | info:UMWP, oprac. M.Dz.
Skomentuj Zdj. ilustracyjne/fot. pixabay
REKLAMA

Marszałek Mieczysław Struk podpisał z przedstawicielami spółki Geneva Trust Polska umowę na dofinansowanie projektu dotyczącego zakupu mammobusów. Dzięki temu kobiety z województwa pomorskiego będą miały lepszy dostęp do badań mammograficznych. Dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi badania w mammobusach będą też bezpieczniejsze. 

Dzięki unijnemu dofinansowaniu spółka Geneva Trust Polska kupi cztery mammobusy. Będą one wyposażone w bardzo zaawansowany sprzęt cyfrowy. Takie mammografy emitują o 30 proc. mniej promieniowania rentgenowskiego od tradycyjnych aparatów. Ponadto, zapewniają pacjentkom większy komfort poprzez mniejszy ucisk piersi podczas badania. W pojazdach przeprowadzane będą badania kobiet w wieku od 50 do 69 lat. 

fot. Aleksander Olszak/UMWP

Projekt zakłada również cykl szkoleń z zakresu posługiwania się aplikacjami internetowymi do automatycznej rejestracji dla kobiet.

- Z informacji NFZ wynika, że obecnie kobiety szczególnie z obszarów wiejskich i małomiasteczkowych, w których brak lekarza onkologa, mimo zaleceń nie kontynuują badań diagnostycznych. W związku z tym, że projekt będzie kierowany do pań z obszaru województwa pomorskiego, pozwoli na zintensyfikowanie działań informacyjno – promocyjnych wśród tych kobiet i na bezpośredni kontakt z nimi tak, by każda z nich z podejrzeniem zmian nowotworowych trafiła do onkologa w ciągu 10 dni - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Całkowita wartość projektu to 6 116 880,00 zł, z czego ponad 4,3 mln stanowi dofinansowanie ze środków RPO WP 2014-2020. Planowany termin zakończenia projektu to październik 2020 r.

(info:UMWP, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz