Zamknij

Dużo zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. A sezon dopiero przed nami

11:11, 12.12.2019 W.D. Aktualizacja: 11:37, 12.12.2019
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. fot.pixabay Zdjęcie ilustracyjne. fot.pixabay

Grypa atakuje województwo pomorskie - alarmuje Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W okresie od września do grudnia w naszym regionie z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiły 248 974 osoby. W pierwszym tygodniu grudnia w powiecie kartuskim zanotowano zaś 1319 przypadków zachorowań. 

Jak wynika z danych Biura Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, w okresie od września do grudnia br. w woj. pomorskim, z powodu zachorowań na grypę lub choroby grypopodobne, hospitalizacji wymagało już 640 osób. O wzroście liczby zachorowań informuje też Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. W okresie od 1 do 7 grudnia br. zarejestrowano 20 661 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych. To wzrost w stosunku do listopada, ale odnotowano mniej przypadków zachorowań w stosunku do tego samego okresu 2018 roku.

Groźne powikłania

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kartuzach notowała sporo przypadków zachorowań w miesiącach letnich. Zaś w październiku odnotowano 5122 przypadku zachorowań na grypę lub choroby grypopodobne, w listopadzie 4682 przypadki, zaś tylko w pierwszym tygodniu grudnia 1319. 

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia groźnych dla życia powikłań pochorobowych i nieleczona może doprowadzić do zgonu. Osoby, które jeszcze nie zachorowały ciągle mogą skorzystać ze szczepień.

Grypa przenoszona jest drogą kropelkową. Wystarczy kichnięcie, by wirus grypy przeniósł się na drugą osobę. Jedno kichnięcie to ok. 3 000 kropelek z wirusem pędzącym 167 km/h, dlatego ważna jest higiena osobista. Grypa to nie przeziębienie. Grypa atakuje nagle. Chorobie towarzyszy gorączka, często wyższa niż 39 stopni, bóle mięśni, stawów oraz głowy. Typowym objawem jest suchy męczący kaszel. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występują objawy takie jak: katar i ból gardła. Zdarza się, że objawy grypy są niezauważalne więc nie należy ich bagatelizować.

Szczepienia

- Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza, traktując to jako ostateczność. Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia. Dlatego zachęcam wszystkich do szczepień przeciw grypie, które są najlepszą metodą na poprawienie odporności, a także uniknięcie powikłań - podkreśla prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Szczególnie niebezpieczna grypa jest dla kobiet w ciąży, seniorów i małych dzieci, ale również dla pacjentów z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków. Te osoby są w grupie podwyższonego ryzyka, lecz zachorować może każdy. Eksperci twierdzą, że najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia, które pozwalają uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie.

Szczyt zachorowań w Polsce przypada na styczeń – marzec, więc ze szczepieniem nie należy zwlekać.

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

......

8 1

Materiał reklamowy? Zaszczepią na stary szczep, a później człowiek jeszcze gorzej odchoruje zakażenie nowym szczepem... To tak jak z rotawirusami. Zaszczepisz się, ale nie masz gwarancji, że nie zachorujesz. A gwarancji nie masz, bo szczepionki zabezpiecza tylko przed kilkoma rodzajami z ogólnej liczby około 200. 13:12, 12.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PrawdaPrawda

6 0

Czy wszyscy lekarze szczepią siebie co roku i swoje rodziny? Raczej nie, dlatego co za dużo, to nie zdrowo. 15:49, 12.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

co to sąco to są

3 0

co to są choroby grypopodobne ? i jakaą szczepionkę na to polecacie ? Czy tak na wszelki wypadek radizcie zaszczepić się wszystkim co się da? 22:06, 12.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RealistaRealista

0 0

Dlaczego piszecie , żę sami się leczą a nie idą do lekarza to chyba osoba pisze , która nigdy nie była u lekarza bo jak już się przyjdzie to mina lekarza mówi sama za siebie a potem komentarze , że można było w aptece kupić samemu jest tyle dostępnych leków !!!!!!!! . Swoją drogą też dostaje białej gorączki jak słysze o okresowych badania trzeba się systematycznie leczyć a jak chcesz się zarejestrować to za rok??????. 18:33, 02.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%