Zamknij

Darmowa cytologia i kolonoskopia dla aktywnych zawodowo mieszkańców Pomorza jeszcze przez 5 miesięcy

14:28, 24.07.2020 info: UMWP, oprac M.Dz. Aktualizacja: 14:44, 24.07.2020
Skomentuj Pracownia endoskopowa w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Fot. Copernicus Podmiot Leczniczy Pracownia endoskopowa w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Fot. Copernicus Podmiot Leczniczy

Aktywni zawodowo mieszkańcy województwa pomorskiego jeszcze przez 5 miesięcy mogą skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii, a kobiety także z darmowej cytologii. Przedsięwzięcie ma na celu wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego. Badania na kolonoskopię podczas epidemii wykonywane będą w Gdańsku: w Szpitalu św. Wojciecha (Al. Jana Pawła II 50) i Szpitalu im. M. Kopernika (ul. Nowe Ogrody 1-6).

Od 2018 r. w woj. pomorskim wykonano ponad 6,5 tys. badań cytologicznych i 3922 badania kolonoskopowe, a także przeprowadzono 13 268 indywidualnych spotkań informacyjno-edukacyjnych. Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Kto może skorzystać z badań?

Z badań można skorzystać jeszcze tylko przez pięć miesięcy. Ich realizacja została wznowiona od 1 czerwca. Przerwa wynikała z pandemii koronawirusa. Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego tego badania w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Akcja jest skierowana do pań z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców, obszarów wiejskich, a także z terenów tzw. białych plam (powiaty: lęborski, sztumski, słupski, bytowski, gdański, tczewski i Gdynia), w których najmniej kobiet wykonuje cytologię. Z badań profilaktycznych korzysta tam od 10 do 24 proc. kobiet.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub pod numerem 58 727 01 30.

Natomiast kolonoskopię mogą wykonać aktywni zawodowo mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie mieli wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat. 

Zapisy na badanie poprzez formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub pod numerem 58 727 01 30. 

Gdzie wykonywane są badania?

Profilaktyczne badania kolonoskopowe realizowane będą w dwóch lokalizacjach Copernicus PL Sp. z o.o. w Gdańsku, tj. Szpitalu św. Wojciecha (Al. Jana Pawła II 50) i Szpitalu im. M. Kopernika (ul. Nowe Ogrody 1-6). Natomiast darmowa cytologia w: Starogardzie Gdańskim, Bytowie, Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku oraz w Poradni Ginekologiczno-Położniczej w Szpitalu Powiatu Bytowskiego. 

(info: UMWP, oprac M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%