Zamknij

Radni PiS Sejmiku Woj. Pomorskiego zabrali głos ws. środków unijnych

15:49, 10.03.2021 | W.D.
Skomentuj fot.archiwum/W.Drewka
REKLAMA

My również chcemy wskazać na pewne mankamenty przy doborze kryteriów, zgłosić propozycje do rozważenia przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - piszą w swoim oświadczeniu radni Sejmiku Województwa Pomorskiego skupieni w klubie PiS. 

O zwiększenie puli środków unijnych, a przede wszystkim o ich transparentny podział zabiegają samorządowcy z całego woj. pomorskiego. Wójtowie i burmistrzowie - także z gmin powiatu kartuskiego, zaapelowali niedawno do premiera o przedstawienie kryterium podziału środków. 

Istnieje bowiem ogromne ryzyko, że woj. pomorskie dostanie mniej pieniędzy unijnych, bo tak wynika z rządowych planów. Jeśli tak się stanie będzie mniej środków za ważne inwestycje w gminach powiatu kartuskiego. Pod wielkim znakiem zapytania będzie budowa drugiej części obwodnicy Kartuz czy chociażby rewitalizacja linii kolejowej Kartuzy - Sierakowice.

[ZT]34532[/ZT]

Sejmik Województwa Pomorskiego podjął specjalną uchwałę, zawierającą stanowisko ws. niekorzystnych dla regionu zapisów zmniejszających alokację środków unijnych. Pomorscy radni z PiS, w tym Sylwia Leyk, radna sejmiku i szefowa kartuskich struktur partii zagłosowali przeciw uchwale samorządu województwa, co spotkało się z ostrą krytyką

Teraz Sylwia Leyk, nadesłała stanowisko radnych Klubu PiS Województwa Pomorskiego w sprawie alokacji na kontynuację RPO. Publikujemy je w całości:

Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość Sejmiku Województwa Pomorskiego, uznaje za konieczne wyrażenie swojego stanowiska w toczącej się w kraju dyskusji na temat propozycji podziału środków w Umowie Partnerstwa 2021-2027 w szczególności na programy regionalne w tym dla Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.

Dyskusja ta w sposób szczególny przebiega w naszym województwie. Jest ona powodowana względami merytorycznymi, ale wyrażana w sposób "skrajnie polityczny", gdzie bardzo mocno atakuje się Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego jako klub nie poparliśmy uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 22.02.2021 r., która zawierała zbyt wiele politycznych odniesień.

Z naszych informacji wynika, że tylko Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął uchwałę odnoszącą się do proponowanej alokacji. Tam przyjęto uchwałę w konsensusie i jest to stanowisko, które w sposób merytoryczny wyraża swoje uwagi do propozycji rządu. My również chcemy wskazać na pewne mankamenty przy doborze kryteriów, zgłosić propozycje do rozważenia przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Mamy świadomość, że obecny rząd musiał dokonać zmian w stosunku do poprzedniej perspektywy. Wynika to przede wszystkim z mniejszej ilości środków, ale też z chęci i obowiązku realizacji zrównoważonego rozwoju, którego naturalną podstawą jest środowisko naturalne, gospodarka narzędziem a dobrobyt społeczeństwa celem. Wiemy, że poprzednia perspektywa była realizowana według tzw. "modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego", co spowodowało powstanie wiele wykluczonych, bądź zagrożonych wykluczeniem obszarów Polski.

Zauważamy też dobre wyniki rozwojowe woj. Pomorskiego, takie jak:

- PKB per capita, który wyniósł w roku 2019 ponad 97 proc., plasując nasze województwo na piątej pozycji w skali kraju;

- Pomorskie to jedno z trzech województw, które odnotowało w latach 2014-2018 wzrost liczby ludności;

- Pomorskie jest jednym z najlepszych w sektorze B+R, ma jeden z najlepszych wskaźników w skali kraju na mieszkańca. Wyniosły one 556 zł wobec 512 zł w skali kraju.

Jednak na niektóre kryteria pozwolimy sobie zwrócić uwagę prosząc o ich weryfikacje. Szczególnie dotyczy to:

- Kryterium Wskaźnik międzygałęziowej dostępności transportowej w kolejowym transporcie pasażerskim (WMDT), szczególnie nas boli. Bo z jednej strony w ostatnich latach mocno zainwestowaliśmy w infrastrukturę kolejową, głównie w obrzeżu trójmiasta - Pomorska Kolej Metropolitalna - mając tym samym wyższą dostępność, ale z drugiej strony mamy dramatycznie duże braki w funkcjonowaniu kolei regionalnej, np. linia 229 Sierakowice - Kartuzy, linia 212 Korzybie - Bytów - Lipusz.

Jeszcze gorzej jest w infrastrukturze drogowej. W województwie pomorskim długość wszystkich dróg publicznych stanowi 5,36 proc. wszystkich dróg w Polsce i lokuje region na 10 miejscu wśród 16 województw. Średnio na każde województwo przypada 1213 km dróg krajowych, podczas gdy w województwie pomorskim wartość ta znacznie odbiega od średniej i wynosi 914,5 km, czyli prawie 300 km mniej niż średnia dla województw. Uwzględniając powierzchnię poszczególnych województw, średnia długość dróg krajowych wynosi 6,43 km/100km2, zaś w województwie pomorskim średnia ta wynosi 4,99 km/100km2.

Także gęstość dróg wojewódzkich na 100 km2 w subregionach chojnickim (7,08) i słupskim (7,19) znacząco odbiega od średniej dla subregionów w województwie wynoszącej 10,93. Wyraźnie wskazuje to na znaczne dysproporcje w tym zakresie w skali odpowiednio krajowej oraz regionalnej i ma swoje odbicie w dostępności i spójności transportowej wewnątrz województwa. Tezę tę potwierdzają już od wielu lat rządowe dokumenty strategiczne i planistyczne (Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju 2020 z perspektywą do roku 2030, Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2020, Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030).

Należy także zauważyć, że wykluczenie komunikacyjne jest istotnym czynnikiem ograniczającym możliwości rozwojowe gmin zachodniej części województwa. Na podstawie Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 aż 10 gmin położonych w subregionie słupskim oraz 4 w subregionie chojnickim, zamieszkanych przez prawie 10 proc. mieszkańców województwa, zostało zakwalifikowanych jako obszary zagrożone trwałą marginalizacją.

W wyniku transformacji gospodarczej po 1989 r. przeszły one poważne załamanie społeczno-gospodarcze, w tym zwłaszcza związane z upadkiem rolnictwa uspołecznionego(PGR-ów) oraz powiązanego z nim przetwórstwa rolno-spożywczego. Dodatkowo największe ośrodki osadnicze subregionów chojnickiego i słupskiego - Bytów, Chojnice, Lębork i Słupsk zostały zidentyfikowane w KSRR 2030 jako miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze.

Warto jeszcze zaznaczyć, że biznes i samorządy zachodniej części województwa pomorskiego na ostatnim etapie prac nad strategią po raz kolejny (wcześniej przy pracach nad planem zagospodarowania przestrzennego), wnioskują o budowę drogi szybkiego ruchu w układzie południkowym Ustka-Słupsk-Bytów-Chojnice i dalej alternatywnie do A1, S11 lub Bydgoszcz. Jeżeli sobie uświadomimy, że w Bytowie funkcjonuje i dalej się rozwija jedna z największych firm w Europie w produkcji okien to taki wniosek zasługuje na uwzględnienie go w planach rozwojowych.

- Kryterium Emisja zanieczyszczeń pyłowych przez zakłady szczególnie uciążliwe. Wskaźnik ten premiuje województwa obciążone działalnością dużych zakładów pracy, głównie z obszaru produkcji energii. Te województwa skorzystają na dodatkowym wsparciu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Tymczasem wszystkie województwa są zobowiązane do redukcji zanieczyszczeń powietrza. Nasze województwo w sposób naturalny stawia na turystykę. Jako województwo nadmorskie, ale również posiadające urocze Kaszuby, Kociewie, czy Żuławy musimy mieć argumenty w postaci czystego powietrza.

Mamy świadomość, że rewolucyjnych zmian nie można w projektowanym podziale wprowadzić, ale prosimy przynajmniej o uwzględnienie przy rozdysponowaniu rezerwy, na projekty które będą wyrównywały szanse rozwojowe najbardziej wykluczonych obszarów wewnątrz województwa.

Jerzy Barzowski

Przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość
Sejmiku Województwa Pomorskiego
 

[ZT]34616[/ZT]

 

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (26)

KaraKara

22 13

Tak to jest... Pisowcy bawią się w karanie niepokornych regionów które na nich nie głosowały. To są poważni ludzie? I oni rządzą Polską?! 22:52, 10.03.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

:))):)))

4 3

Kaszuby głosowały, ale mają słabych włodarzy. 07:03, 11.03.2021


NonoNono

2 1

To źle że na nich głosowały Kaszuby ,pizland to śmierdzące dno . 10:52, 11.03.2021


anna joannaanna joanna

19 18

Uwielbiam PiS ,bo dzięki nim słyszę skowyt komuchów :) 23:36, 10.03.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Hahhaha Hahhaha

16 11

Ale przecież PiS to komuniści. Z tą różnicą że maja krzyż w ręku 06:00, 11.03.2021


KaszubaKaszuba

3 2

Ale z ciebie buc weź się lecz . 10:31, 11.03.2021


Twoj panTwoj pan

14 15

***** *** 06:07, 11.03.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

eszesz

3 0

Do nas wszystkich w ten sposób zwraca się nasz dzban 12:37, 11.03.2021


PiStoPiC: PiStoPiC:

0 0

Je..ć sektę PiC ! 10:58, 24.03.2021


LewicaLewica

10 9

Rozwój powinien być zrównoważony. Liberałowie na pewno tego nie rozumieją i zawsze będą tylko myśleć o sobie. 07:01, 11.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oloolo

15 11

Jakie to smutne, walczą z regionami, obywatelami , którzy mają inne poglądy niż pis, ale "obajtki " mają sie dobrze. PIS w pigułce.. Chyba już czas emerytur nastał.. oni nie rozumieją młodych i ich potrzeb.. 07:04, 11.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

popaprańcypopaprańcy

14 7

Całe szczęście.Może mniej będzie złotych rydwanów ,rowerów mewo,pancernych kładek czy innych stref relaksu. 08:34, 11.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

taaataaa

7 6

za to będzie bardziej szaro, buro biedowato, narodowo PISowato.
Czemu ludzi przybywa ba Pomorzu ? Bo się rozwija i przez to ludzie mogą znaleźć dobrą pracę i założyć rodziny.
Co robi PIS - trzeba to zepsuć bo gdzie indziej jest gorzej .
Bo chodzi o to by wszędzie było równo gorzej i szaro i żeby tam gdzie jest lepiej równać w dół ....

Czy to komuś coś przypomina ? 10:19, 11.03.2021


SPOKOSPOKO

10 7

Niestety Kaszuby środkowe zupełnie utraciły swoją tożsamość gospodarczą .Nie potrafią stworzyć jasnej i swojej własnej alternatywy rozwoju gospodarczego i kulturowego. Bycie piątym kołem u gdańskiego wozu to zupełny upadek. Tym bardziej że trójmiejskie " tuzy" typu Karnowski Grzelak Dulkiewicz raczej są dowodem na bezradność polityczną i gospodarczą. W tej sytuacji wywołanie awantury jest kiepskim rozwiązaniem niestety jedynym możliwym w wydaniu pomorskich "elit" 08:37, 11.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

#SPOKO#SPOKO

11 4

Niestety lokalni włodarze biorą przykład z tych trójmiejskich i bardzo chcą im dorównać nie mając własnego zdania. Kaszubi, prawda - nie mają orientacji, kto zrobi im drogę czy wodociąg, a kto wybuduje ekstra siedzibę dla swoich, gdzie i tak prawie nie ma wstępu dla mieszkańców, albo dojazdu. Jak dbają o jakość życia i pracy, to tylko o swoją. 08:51, 11.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FotografFotograf

9 4

Wczoraj ładne zdjęcia znowu miał Kankowski ze Strugiem. Takie z banerami. Dobrze wyszło, wyraźne. Naprawdę, super pomysły mają na własną promocję za publiczne pieniądze. Oni chyba myślą, że robią dobre wrażenie na Kaszubach. 08:57, 11.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rzeczywistośćrzeczywistość

6 12

Za chwilę ci sami radni będą bili pianę, że nie ma kolei, że nie ma obwodnicy. A za co? Pis niszczy wszystko - to widać na każdym kroku. Teraz zabierają się za regiony, które świetnie się rozwijają. Wstyd tylko dla tych radnych, którzy reprezentują Kartuzy i Kaszuby. Ale mam nadzieję, że zostanie im to policzone przy wyborach. 09:10, 11.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Staś kolejarzStaś kolejarz

11 2

Po co nam kolej jak mamy dworzec. 09:13, 11.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ProkowoProkowo

0 0

W prokowie nie ma dworca a byl.i pytanie czy powstanie nowy??? 10:11, 12.03.2021


brak rzeczywistościbrak rzeczywistości

7 1

Do @ rzeczywistość Radni o konieczności budowy obwodnicy mówią od 20- tu lat . Kolej zamykał ktoś kto twierdził że na torach do Sierakowic może powstać ścieżka rowerowa -zgadnij kto to? To nie radni a druga strona pcha nas w stronę skansenu Więc najpierw rozlicz "pierwszego reprezentanta" Kartuz Jeżeli to zrobisz to trafisz w dziesiątkę i skończy się marazm 09:26, 11.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KaszubaKaszuba

3 9

Ta pani leyk z prokowa została zarażona pizlandem przez męża i teraz się tak obszernie panoszy aby kaszubą dołożyć . Gdyby nie sroka byłaby kura domowa to jest jej miejsce i to dobrze że w prokowie . 10:41, 11.03.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

A Ty?A Ty?

10 2

Gdzie Twoje miejsce? W kolejce do Miłościwego Pana Włodarza z PO? Na klęczniku pod jego gabinetem??? 12:39, 11.03.2021


Do kaszubyDo kaszuby

1 2

Spadaj od pani sylwi.a jeśli jesteś taki mądry to powiedz to tej pani prosto w oczy.i napisz z imienia i nazwiska i poda j ulice.zebysmy wiedzieli co za wstretny człowiek mieszka w prokowie.pewnie w każdą niedzielę siedzisz w pierwszych ławkach i biegasz po komunie.a tu takie coś.wstyd 10:06, 12.03.2021


Do kaszubaDo kaszuba

3 0

Ty nie jestes żadnym Kaszuba...i nie obrazaj prawdziwych Kaszuba.tfuuuuuu 10:08, 12.03.2021


@ Kaszuba@ Kaszuba

2 1

Jak słabo musisz być wykształcony, inteligentny, żeby nie powiedzieć prosty, że się czepiasz wykształconych inteligentnych ludzi - pokaż swoje CV! - widać, że kompleksy są gorsze niż COVID 14:32, 12.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

moranmoran

0 0

Zarozumialec i tyle. 18:24, 17.03.2021


REKLAMA
0%