Zamknij

Nowe Mevo nie ruszy w 2021. "Odwołania Nextbike powodują wielomiesięczne opóźnienia"

15:36, 08.04.2021 | mat.pras, oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. archiwum/Magda Dzienisz
REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że w 2021 roku nie ruszy nowe MEVO. Opóźnienia w wyłonieniu wykonawcy spowodowane są odwołaniami Nextbike Polska S.A. w restrukturyzacji do Krajowej Izby Odwoławczej. OMGGS musi zmienić kryteria wyboru operatora. 

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot pod koniec marca poznał wyrok w sprawie odwołania Nextbike Polska S.A. w restrukturyzacji do KIO dot. zapisów w dokumentacji postępowania dot. uruchomienia nowego Mevo. Firma ta odwołała się do KIO po raz drugi. OMGGS tłumaczy, że spowodowało to kolejne opóźnienia w wyłonieniu wykonawcy roweru metropolitalnego. 

OMGGS nie będzie się odwoływać

Po analizie wyroku Krajowej Izby Odwoławczej OMGGS podjął decyzję o nieodwoływaniu się od niego.

- Oznacza to unieważnienie zaproszenia do składania ofert w toczącym się postępowaniu i zmianę kryteriów wyboru wykonawców nowego Mevo. To już kolejne opóźnienia w postępowaniu spowodowane odwołaniami Nextbike Polska S.A. w restrukturyzacji do KIO - czytamy w komunikacie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. - Odwołanie od wyroku KIO spowodowałoby kolejne wielomiesięczne opóźnienia w uruchomieniu Mevo.

Byliśmy gotowi na zaproszenie wykonawców do składania ofert we wrześniu ubiegłego roku i rozstrzygnięcie przetargu. Kolejne odwołania Nextbike Polska w restrukturyzacji do KIO powodują wielomiesięczne opóźnienia w postępowaniu - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS - Wszystkie warunki przetargowe zostały opracowane tak, by mieszkańcy metropolii dostali rowery i system najwyższej jakości. Stąd w zapisach znalazła się konieczność nie tylko oceny rowerów, ale także przedstawienia sposobu zarządzania systemem wraz ze szczegółową analizą kosztów i harmonogramem. Sposób zarządzania Mevo 1 pozostawiał wiele do życzenia, dlatego chcieliśmy, by wykonawca przedstawił komisji przetargowej sposób, w jaki zamierza zarządzać Mevo 2. Pozostali wykonawcy nie obawiali się tego zapisu, zupełnie inaczej niż w przypadku Nextbike Polska S.A. w restrukturyzacji.

Poza unieważnieniem zaproszenia wykonawców do składania ofert, Krajowa Izba Odwoławcza nakazała zmiany zapisów Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia w kryteriach wyboru wykonawcy, tj.:

  • możliwość oceny estetyczno-funkcjonalnej rowerów,
  • konieczność przedstawienia sposobu zarządzania systemem wraz ze szczegółową analizą kosztów i harmonogramem,
  • obowiązek przedstawienia dokumentów dot. wykazu punktów ładowania rowerów ze wspomaganiem elektrycznym.

Po uszczegółowieniu tych zapisów w dokumentacji wykonawcy dostaną ponownie zaproszenie do składania ofert.

Dwa postępowania sądowe

Po rozwiązaniu umowy z operatorem Mevo 1 na kontach użytkowników pozostały niezwrócone środki z abonamentów. 

- Zarówno przedstawiciele NB Tricity, jak i Nextbike Polska, zapewniali, że niewykorzystane środki zostaną zwrócone użytkownikom. W wielu przypadkach tak się jednak nie stało - tłumaczy OMGGS. 

OMGGS kilkakrotnie wzywał operatora do zwrotu nadpłaconych środków. OMGGS przygotowywał się również do wytoczenia pozwu zbiorowego w imieniu mieszkańców, ale w marcu ubiegłego roku Sąd odmówił ogłoszenia upadłości NB Tricity, potwierdzając, że Spółka nie posiada żadnych środków. Wobec tego OMGGS wszczął dwa postępowania sądowe - nie tylko wobec NB Tricity ale również jej spółki-matki - Nextbike Polska. Z jednej strony prokuratura pracuje nad zgłoszeniem o możliwości popełnienia przestępstwa, z drugiej toczy się postępowanie cywilne.

Spółka NB Tricity ma zobowiązania również wobec OMGGS. Po wypowiedzeniu umowy, łączna wysokość kar wynosiła 8 054 581,20 zł, czyli 20% wartości umowy. Jak dotąd tylko połowa tej kwoty, pochodząca z gwarancji bankowej, trafiła na konto OMGGS.

Mevo miało ruszyć jesienią

W kwietniu 2020 r. został ogłoszony dialog konkurencyjny dot. nowego Mevo, do którego zgłosiły się trzy firmy. Do dalszego udziału zostały dopuszczone dwie: konsorcjum BikeU i Freebike oraz firma Marfina (Movienta) z podwykonawcą Geovelo. Decyzją komisji przetargowej spółka Nextbike Polska S.A. została wykluczona z dalszych rozmów. OMGGS uznał ją za „nierzetelnego wykonawcę”, w związku z wcześniejszą umową na Mevo.

Spółka Nextbike Polska nie zgodziła się z tą decyzją i odwołała do KIO, która zdecydowała o unieważnieniu wykluczenia. Sąd uznał, że firmy Nextbike Polska nie można winić za działania firmy NB Tricity (która była formalną stroną umowy), mimo że firma ta należała do niej w 100%, jako spółka córka. Decyzją KIO Nextbike Polska S.A. została włączona do rozmów w dialogu konkurencyjnym na takich samych zasadach jak pozostali uczestnicy.

Pod koniec stycznia zakończył się dialog konkurencyjny i 26 stycznia OMGGS przesłał do zainteresowanych firm zaproszenie do złożenia ostatecznych ofert w terminie do 2 marca. Jednak Nextbike Polska ponownie odwołał się do KIO, domagając się zmiany niektórych zapisów przetargowych.

OMGGS wcześniej planowało uruchomić nowe Mevo do końca 2021 r. System będzie się różnił od dotychczasowego, w pomorskich miejscowościach znaleźć ma się ponad 4 tys. rowerów, w tym przynajmniej tysiąc tradycyjnych. Abonament nie ma być wyższy niż 30 zł. 

[ZT]34229[/ZT]

(mat.pras, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

ZiutekZiutek

8 0

Mistrzowie MEVO ścieżek rowerowych od Kartuz po Gdańsk idźcie do domu „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić 16:02, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marszałek Do...Marszałek Do...

9 1

Gratulacje Panie Marszałku!
I cały zespół ( www.metropoliagdansk.pl/kontakt/kontakt/ ) powinien otrzymać grube premie!

16:03, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Towarzysz naczelnikTowarzysz naczelnik

7 0

Dać im jeszcze więcej pieniędzy. Nieudacznicy. 16:41, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

infoinfo

5 0

żenujące... prostej rzeczy nie potraficie zrobić a się z takie projekty zabieracie. 21:23, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%