Zamknij

Szkolenia, płatne staże dla bezrobotnych. Program Praca dla Pomorzan także w pow. kartuskim

12:59, 12.04.2021 | info: WUP w Gdańsku, oprac. M.Dz.
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay
REKLAMA

Rusza IV edycja programu regionalnego Praca dla Pomorzan. W tym roku Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczył 6 milionów złotych na realizację tego przedsięwzięcia. Ze szkoleń, płatnych staży, dotacji na założenie biznesu, skorzystają także bezrobotni mieszkańcy pow. kartuskiego.

Do tegorocznej edycji programu przystępują wszystkie powiatowe urzędy pracy z województwa pomorskiego.

- Ostatnie miesiące były szczególnie trudne dla pomorskich pracodawców i ich pracowników. Trudno oszacować, jak długo wszyscy będziemy odczuwać skutki pandemii, dlatego tak ważne jest, by w tym czasie przemian wspierać pracodawców i mieszkańców regionu poszukujących pracy – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. – Program Praca dla Pomorzan od kilku lat jest z powodzeniem realizowany w naszym regionie i przynosi wymierne efekty. Dzięki niemu powstaje wiele nowych miejsc pracy, a te już istniejące zyskują pracowników o wyższych kwalifikacjach. Dlatego Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję, aby również w tym roku przekazać powiatowym urzędom pracy środki na realizację programu.

Dzięki programowi 655 mieszkańców województwa podniesie swoje kompetencje, zdobędzie doświadczenie zawodowe i znajdzie pracę. Osoby, które wezmą w nim udział, mogą skorzystać m.in. ze szkoleń i płatnych staży. Dla tych, którzy chcą rozwijać własny biznes, proponowane są dotacje na założenie działalności gospodarczej. Wśród form pomocy oferowanych uczestnikom programu jest także refundacja stanowisk pracy, prace interwencyjne oraz wsparcie mobilności (w tym finansowanie dojazdów do pracy).

Uczestnikami będą w szczególności bezrobotni w wieku 30-50 lat, pochodzący z obszarów wiejskich, bez kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego, których udział w strukturze bezrobocia województwa pomorskiego jest najwyższy. Z programu skorzystają także mieszkańcy powiatu kartuskiego. W 2020 r. tutejszy Powiatowy Urząd Pracy osiągnął 100 proc. efektywność zatrudnieniową.

- Realizując program Praca dla Pomorzan w naszym powiecie, działamy w oparciu o Batometr zawodów, który pokazuje, w jakich branżach najbardziej brakuje pracowników. W ten sposób pomagamy nie tylko bezrobotnym, którzy po odbyciu 6-miesięcznego stażu otrzymują umowę o pracę, ale i wspieramy naszych lokalnych przedsiębiorców, którzy mają spore problemy ze znalezieniem pracowników – mówi Agnieszka Drawc, specjalistka ds. programów z Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach. – Po zakończeniu stażu pracodawca zyskuje pracownika w pełni przygotowanego do pracy na danym stanowisku. Z naszych danych wynika, że po obowiązkowym 3-miesięcznym okresie zatrudnienia, osoby te pozostają w firmie, otrzymując umowy o pracę.

Od 2018 roku Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczył na realizację Pracy dla Pomorzan łącznie 18 mln złotych. Dotychczas zostało nim objętych blisko 3 tys. osób, z których niemal 2 tys. po zakończeniu udziału w programie znalazło pracę albo założyło własną działalność gospodarczą.

(info: WUP w Gdańsku, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

MajaaMajaa

2 0

Panie WD, od jakiegoś czasu podczas otwierania artykułów wyrzuca mnie do strony głównej portalu. Jest to wyjątkowo irytujące. Nie wiem, czy problem występuje tylko u mnie, ale na jakichkolwiek innych portalach nie mam tego problemu. Uprzejmie pozdrawiam 14:16, 12.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PomocPomoc

1 0

Bezrobotny to sobie sam.musi znaleźć pracę. Bo nie ma liczyć na pomoc x strony pań x urzędu 16:59, 12.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%