Zamknij

Jak wygląda krajobraz tam, gdzie mieszkasz? Wypełnij ankietę!

13:29, 21.04.2021 | M.D
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. Magda Dzienisz
REKLAMA

Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego przeprowadza audyt, którego celem jest charakterystyka i ocena stanu krajobrazów występujących na obszarze województwa, a także wskazanie miejsc szczególnie cennych. Każdy mieszkaniec może wypełnić ankietę - dzięki niej obrane zostaną kierunki ws. wzmocnienia narzędzi ochrony i kształtowania krajobrazu.

Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego prowadzi obecnie prace nad Audytem Krajobrazowym Województwa Pomorskiego. Mieszkańcy województwa mogą podzielić się opinią na temat wyglądu miejsca zamieszkania, a także wskazać najcenniejsze miejsca w swojej okolicy oraz m.in. przykłady kultywowanych lokalnych tradycji, obrzędów i zwyczajów.

Czy identyfikujemy się ze swoim miejscem zamieszkania? Czy jest nam raczej obojętne jak wygląda otaczająca nas przestrzeń? … a może wręcz przeciwnie - zależy nam, aby aktywnie uczestniczyć w jej kształtowaniu? Co chcielibyśmy w niej zmienić, a co stanowczo powinno być zachowane i otoczone odpowiednią ochroną? Kto powinien mieć wpływ na podejmowanie takich decyzji? Ile pięknych miejsc odkryliśmy w pobliżu miejsca zamieszkania, nie mogąc już od ponad roku wyjechać na tzw. „drugi koniec świata”?  - pisze PBPR.

Zespół sporządzający dokument prowadzi analizy, prace terenowe, a teraz chce też włączyć mieszkańców do dyskusji na temat krajobrazu i jego pomorskiej specyfiki. Dzięki audytowi wskazane mogą być też krajobrazy priorytetowe, czyli szczególnie cenne. Pytania ukierunkowane są na lokalny kontekst – tożsamość i swojskość krajobrazu, identyfikowanie się z nim, przywiązanie do jego specyfiki.

- Zachęcamy  do poświęcenia krótkiej chwili i wypełnienia formularza – im więcej osób weźmie udział w badaniu, tym bardziej miarodajne będą wyniki, którymi finalnie Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego oczywiście podzieli się publicznie - podkreśla zespół Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

Od kilku miesięcy w mediach społecznościowych można także śledzić Akcję Krajobraz!, gdzie systematycznie pojawiają się wpisy dotyczące krajobrazu, tego jak go postrzegamy i co na to wpływa.

- Poza treściami odnoszącymi się do ogólnych pojęć związanych z krajobrazem oraz bieżących tematów wywołujących publiczne dyskusje, prezentowane są tam również konkretne miejsca i elementy, zarówno przyrodnicze, jak i kulturowe, składające się na bogactwo krajobrazowe i tożsamość naszego regionu - podkreśla zespół Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

Informacje dotyczące m.in. można też znaleźć na stronie internetowej biura (https://pbpr.pomorskie.pl/).

Ankieta dotycząca krajobrazu znajduje się pod tym linkiem: https://ee5.pbpr.pomorskie.pl/single/8IAdiP0k.

(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

wiedźmawiedźma

10 2

Krajobraz wiejski nie jest już sielski. Gdzie okiem nie sięgniesz widać budynki. Na dodatek estetyka tych domów często jest wątpliwa. 14:11, 21.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzczepanekSzczepanek

9 1

Pełno smieci w lasach, na poboczach, wzdłuż ulic. Ludzie nie dbają o swoje miejsce zamieszkania :( 14:12, 21.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie wyszłoNie wyszło

1 1

Odpowiedzi na wszystkie pytania ok., ale na koniec beznadziejna mapa i nie udało się. 21:14, 21.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŹleŹle

6 1

Zagospodarowanie przestrzenne terenu żadne. Każdy buduje co chce i jak chce. Warunki inne dla każdej działki i inne dla każdego osiedla. 21:16, 21.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jaki jest krajobraz?Jaki jest krajobraz?

2 1

Coraz gorszy - wszędzie syf w lasach i na poboczach. Kto to wszystko wyrzuca? Kosmici nam tego nie podrzucają. Lasy wycinane na potęgę, niektóre gminy na własne życzenie montują sobie żwirownie tuż nad najpiękniejszymi jeziorami. No i jak ktoś tu już napisał, budowanie wszędzie i jak się da. Szkoda. 22:26, 21.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PreczPrecz

2 1

A deweloperami 06:54, 22.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

brudasybrudasy

2 1

UFOludki przylatują i podrzucają smieci? Nie. To sami Kaszubi tak traktują swój region :(
08:01, 22.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

e coe co

2 2

A kto zastopuje te szkaradne tzw.farmy słoneczne. 08:24, 22.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

1 0

Póki co u nas jest pięknie, ale chcą postawić nam wiatraki. Piękno, natura, cisza i spokój szybko przeminą bo nikt nie bierze pod uwagę głosu mieszkańców 20:06, 23.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%