Zamknij

Dlaczego ustawa metropolitalna wciąż tkwi w sejmowej "zamrażarce"?

21:58, 22.10.2021 | mat.pras./OMGGS/oprac.W.D.
Skomentuj fot.oprac.W.D.
REKLAMA

Kolejny apel poparcia dla pomorskiej ustawy metropolitalnej. Sztab Pomorskich Przedsiębiorców skierował apel do marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz posłów o pilne rozpoczęcie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o związku metropolitalnym w woj. pomorskim.  Mimo licznych głosów poparcia z bardzo szerokich środowisk, projekt od września ubiegłego roku leży w sejmowej “zamrażarce”.

Sztab Pomorskich Przedsiębiorców wyraził zaniepokojenie zbyt wolnym tempem prac nad projektem ustawy metropolitalnej dla Pomorza. Członkowie sztabu przygotowali apel do marszałek Sejmu oraz parlamentarzystów. 

“Minęło 5 lat jak samorządy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot rozpoczęły dążenia, których celem jest prawne usankcjonowanie i rozwój istniejącej współpracy metropolitalnej na Pomorzu. Ponad roku temu projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza decyzją Senatu RP, przy zdecydowanej większości głosów, został skierowany do Sejmu. Niezrozumiałe jest dla nas odwlekanie podjęcia prac legislacyjnych nad tą jakże istotną ustawą (...) - czytamy w apelu Sztabu Pomorskich Przedsiębiorców. - Wprowadzenie związku metropolitalnego na terenie Pomorza będzie miało ogromne znaczenie dla wszystkich mieszkańców pomorskich miast i gmin. Co istotne z naszego punktu widzenia, efekty tego rozwiązania przyniosą znaczącą poprawę w zakresie przepływu pracowników oraz usług i towarów, zwiększenia dostępności terenu oraz wspólnej promocji gospodarczej i wzmocnienia atrakcyjności województwa.”

- Bardzo dziękujemy członkom SPP za to, że zajęli się sprawą ustawy metropolitalnej dla Pomorza - powiedział podczas niedawnego spotkania Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. - Mamy nadzieję, że Państwa inicjatywa przyspieszy prace nad projektem ustawy w Sejmie. Liczymy na to, że podczas rozmów z parlamentarzystami przekonacie ich do działania w tej sprawie.

Dr Jakub Szlachetko, prezes Zarządu Instytutu Metropolitalnego zwrócił uwagę na korzyści płynące z funkcjonowania metropolii.

- Z perspektywy mieszkańców całej metropolii (miast, mniejszych miejscowości i wsi) to szansa na wyższy standard życia, wynikający z lepszej jakości usług, w szczególności w dziedzinie zagospodarowania przestrzeni, lokalizacji inwestycji, rozwoju infrastruktury transportowej, skomunikowania z krajem i regionem, organizacji transportu, ekosystemu. Z perspektywy przedsiębiorców metropolia to szansa na uzyskanie silnego i wykwalifikowanego partnera administracyjnego, rozumiejącego istotę gospodarki globalnej i krajowej, a także przedsiębiorczości. To też reprezentowanie firm i marek metropolitalnych na rynkach zagranicznych, stworzenie wspólnie z metropolią polityk gospodarczych i inwestycyjnych, zwłaszcza w zakresie branż wysokich technologii. Metropolia to kwestia pragmatyczna, a nie ideologiczna - stwierdzi Jakub Szlachetko. 

Do tych słów odniósł się senator Sławomir Rybicki.

- Tym przekonaniem oraz siłą argumentów kierowaliśmy się w Senacie podejmując decyzję o skierowaniu projektu ustawy metropolitalnej do Sejmu - powiedział. - Korzyści płynące z funkcjonowania metropolii powinny przekonać wszystkich tych, którzy w publicznym działaniu mają kierować się w szczególności dobrem mieszkańców regionu. Należy zadawać publicznie pytanie: dlaczego ta ustawa wciąż jest w zamrażarce? Powodem jest koncepcja państwa scentralizowanego obecnego obozu władzy - państwa, w którym władza centralna zarządza obszarami życia publicznego, społecznego, gospodarczego. Poprawa jakości życia mieszkańców regionu to jest dobro, które nie ma barw politycznych i powinno dopingować lokalnych posłów obozu rządzącego do nacisku na swoje władze polityczne, aby tę ustawę wprowadzili do porządku najbliższych posiedzeń Sejmu. 

- To kolejne spotkanie w sprawie ustawy metropolitalnej, wśród nas nie ma osób, które są przeciwne - zwrócił uwagę poseł Jarosław Wałęsa. - Przed nami stoi wyzwanie: trzeba przebić tę bańkę, wyjść na zewnątrz, dotrzeć do wszystkich posłów partii rządzącej i wywierać na nich nacisk - zaapelował. 

Posłanka Barbara Nowacka również podkreśliła, że trzeba naciskać “ze wszystkich stron”.

- Szerokie poparcie dla ustawy metropolitalnej jest niezbędne, dlatego dziękuję za inicjatywę Sztabu Pomorskich Przedsiębiorców. To dowód na to, że zainteresowanie tą sprawą jest większe, niż tylko w gronie samorządowców. Konieczne jest prowadzenie szerszych działań społecznych, trzeba przekonywać różne środowiska: przedsiębiorców, przedstawicieli szkolnictwa wyższego, edukacji, a przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców - powiedziała posłanka.

Zaproszenie na spotkanie sztabu otrzymali wszyscy parlamentarzyści z Pomorza. Oprócz Sławomira Rybickiego, Jarosława Wałęsy i Barbary Nowackiej, wzięła w nim też udział posłanka Agnieszka Pomaska.

W skład Sztabu Pomorskich Pracodawców  wchodzą:

- Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
- Loża Gdańska Business Centre Club,
- Pomorski Związek Pracodawców LEWIATAN,
- Pracodawcy Pomorza,
- Gdański Klub Biznesu,
- Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza,
- Kaszubski Związek Pracodawców,
- Regionalna Izba Przedsiębiorców NORDA,
- Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców,
- Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług,
- Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego,
- Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej „Dobra robota”,
- Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy. Oddział Pomorski,
- Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu.
 
Ponad 5 lat starań o metropolię
 
Przypomnijmy, że samorządowcy zrzeszeni w OMGGS od ponad 5 lat walczą o ustanowienie metropolii na Pomorzu. 10 września 2020 r. Senat RP, podczas sesji plenarnej izby wyższej, zdecydowaną większością głosów poparł projekt ustawy metropolitalnej w województwie pomorskim.  Projekt ustawy, jako senacka inicjatywa ustawodawcza, został skierowany do Sejmu. Od 30 września 2020 r. projekt aktu prawnego oczekuje na włączenie go do porządku obrad Sejmu  RP. 

Stawka jest wysoka. Uchwalenie ustawy przez Parlament da bowiem prawo dysponowania dodatkowymi środkami na realizację wspólnych zadań. Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie ponad 200 mln zł, które obecnie trafiają do budżetu państwa. Te pieniądze zostaną przeznaczone na realizację wspólnych działań metropolitalnych miast, gmin i powiatów: planowanie inwestycji, zapewnienie połączeń autobusowych i kolejowych, promocję miast i gmin jako jednego organizmu.

Apele i głosy poparcia

Poparcie dla utworzenia metropolii na Pomorzu deklarują wszyscy pomorscy posłowie opozycyjni oraz kilku posłów koalicji rządzącej. Poparcie wyrazili również m.in.: wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku, a podczas prac senackich również Ministerstwo Rozwoju, a także pomorscy radni wojewódzcy. List otwarty z poparciem dla ustawy wystosowali także wybitni naukowcy

12 lipca br. samorządowcy OMGGS skierowali list do Marszałek Sejmu z prośbą o jak najszybsze zajęcie się projektem ustawy metropolitalnej. Podobny wniosek na ręce marszałek Sejmu trafił z inicjatywy członków Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, którzy dyskutowali 6 września w Gdańsku podczas kongresu Smart Metropolia o metropoliach w Polsce - na podstawie 10 lat doświadczeń OMGGS i 4 lat funkcjonowania GZM - jedynej metropolii w kraju. 

(mat.pras./OMGGS/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

ŻartownisieŻartownisie

11 13

Dlaczego ustawa metropolitalna wciąż tkwi w sejmowej "zamrażarce" Odpowiedz jest prosta - gdański układ PO każde pieniądze potrafi zmarnować a jeżeli coś jest dochodowe to sprzeda np.do Lipska lub komuś z Francji . Pieniądze dla pomorza mają trafić do ludzi a nie do wąskiej zamkniętej kasty 06:52, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SchizaSchiza

11 6

Czy to normalne w Strasburgu żądacie zablokowania funduszy a tu domagacie się kasy . Polityczne rozdwojenie jaźni psycholog się kłania 08:25, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ale Ale

2 8

Ty *%#)!& jesteś, jakby na Pomorzu było tak źle to czemuż tu taki rozwój i przyrost migrantów z tych lepszych części Polski. Czemu uciekają z tej prawej? Do Pomorskiego 🤨 08:28, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do AleDo Ale

8 5

Nie będę Tobie ubliżał więc napiszę TY TO Z PO jesteś a Pomaska Twoją gwiazdą 08:35, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NigdyNigdy

12 3

Banda nieudaczników z rowerem Mevo. Tak się marnuje pieniądze. 09:33, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kartuska zamrażarka kartuska zamrażarka

11 7

Dlaczego schowany jest II etap obwodnicy Kartuz przez Burmistrza .
Cały czas , samie *%#)!& . 09:39, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@kartuska...@kartuska...

9 8

Przecież to nie burmistrz i nie gmina będzie budować obwodnicę. Jeśli nie masz bladego pojęcia o sprawie to najpierw się dowiedz, a dopiero potem komentuj z łaski swojej. 09:42, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@@kartuska...@@kartuska...

8 3

Masz rację burmistrza to my mamy do robienia zdjęć i szarf cięć. Przecież ktoś w końcu musi nas poprosić o pozwolenie na budowę tej drugiej części obwodnicy 09:55, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ze wsiZe wsi

10 3

Ten projekt ustawy w skali kraju jest szkodliwy - jedynie dla Nas jest ok.

Licznik Grodzkiego jest lepszy i w ogóle nie uzasadniony:

Licznik Grodzkiego!
216 dni
blokowane jest głosowanie ws. immunitetu 10:35, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

komentarz# metropolikomentarz# metropoli

9 2

Metropolia już sama nazwa wskazuje, że jest to twór zw. z wielką aglomeracją czytaj Trójmiasto i ościenne Pruszcz, Rumia, Reda, Wejerowo itp. Taki twór jest po prostu niesprawiedliwy dla słabszych gmin (Kartuzy, komunikacja lokalna czytaj jeden przewoźnik, monopol) dlatego prawdopodobnie rząd tematu nie popiera 13:46, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%