Zamknij

Duże podwyżki prądu dla pomorskich samorządów. Jak rozwiązano problem?

13:48, 23.10.2021 | .
Skomentuj fot.pixabay
REKLAMA

Pomorskie samorządy muszą się liczyć z przyszłorocznymi podwyżkami cen prądu, jednak dzięki wspólnym zakupom, ceny energii nie będą tak wysokie jak w innych województwach. Gdańskiej grupie, skupiającej 71 samorządów i jednostek im podległych, udało się korzystnie kupić energię elektryczną. Wynegocjowane ceny są wyższe o około 30 procent, podczas gdy w innych polskich samorządach w 2022 roku wzrosną nawet o 70 proc.

Oferty dostawców energii składane obecnie samorządowcom na 2022 r. przyprawiają o zawrót głowy. Według portalu businessinsider.com.pl, ceny prądu do oświetlenia ulic czy szkół w przyszłym roku poszybują w górę o 50-70 proc..

Najtańsze propozycje są średnio o połowę wyższe od stawek w mijającym roku. Ze wzrostem cen zakupu energii muszą się liczyć metropolitalne samorządy, ale dla tych, które przystąpiły do wspólnych zakupów, podwyżka nie będzie tak drastyczna. Już wiadomo, że w gdańskiej grupie zakupowej ceny dostawy energii elektrycznej wzrosną o ok. 30 procent. Procedura rozstrzygnięcia przetargów w gdyńskiej grupie jest w toku.

Do wspólnych zakupów na kompleksową i rozdzieloną dostawę energii w grupie gdańskiej przystąpiło  71 metropolitalnych gmin i jednostek im podległych.

Wśród nich są także gminy z powiatu kartuskiego: Kartuzy, Żukowo, Chmielno, Stężyca, Sierakowice, Sulęczyno, Somonino, Przodkowo.

- Pierwszy raz samorządy miały możliwość wyboru, czy chcą kupować prąd w ramach usługi kompleksowej (zakup i dostarczenie energii) czy rozdzielonej (osobno zakup i osobno dostarczenie). Dodatkowo skorzystaliśmy z nowości, która umożliwia dowolnemu dostawcy sprzedawanie prądu na jednej kompleksowej fakturze, niezależnie od grupy taryfowej. Dodatkowym elementem optymalizującym koszt zakupu energii było podjęcie szybkiej decyzji o ogłoszeniu postępowania, obserwując dynamiczne wzrosty cen energii na Towarowej Giełdzie Energii - mówi Mariusz Sadłowski, koordynator ds. energetyki i środowiska OMGGS. 

Umowa na kompleksową dostawę energii została zawarta po raz pierwszy z nowym wykonawcą,  którym jest  Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Spółka w ramach zawartej umowy na 2022 rok dostarczy 76 MWh energii elektrycznej. Przetarg obejmował  ok. 2700 punktów poboru, a jego wartość to ponad 64 mln złotych. To o około 30 procent więcej niż w ubiegłym roku.

- W obliczu wciąż rosnących cen energii elektrycznej musimy poszukiwać sposobów, aby optymalizować koszty związane z dostawą prądu. Jednym ze sposobów, który stosujemy już od 10 lat, jest dokonywanie zamówień w imieniu całej grupy zakupowej. Takie działanie daje nam doskonałą pozycję negocjacyjną, dzięki czemu oferty mogą być korzystniejsze. W tym roku poszliśmy o krok dalej. Udało się nam przełamać wieloletnią dominację lokalnego dostawcy i podpisać bardzo korzystną, zważywszy na niezwykle trudną sytuację na rynku energetycznym – umowę z nowym dostawcą, czyli spółką Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Trzeba pamiętać, że przy tak gigantycznym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, jakie generuje cała miejska infrastruktura, nawet niewielka obniżka ceny jednostkowej, w ostatecznym rozrachunku, skutkuje ogromnymi oszczędnościami. 

Jest drogo a będzie jeszcze drożej - podkreślają analitycy specjalizujący się w prognozowaniu cen energii elektrycznej. Przez ostatni rok ceny prądu poszybowały w górę o ponad 30 procent, a prognozy mówią kolejnych podwyżkach.

W tym roku samorządy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot po raz 11  przystąpiły do wspólnych zakupów energii elektrycznej (kompleksowej i rozdzielonej), gazu ziemnego, oleju opałowego, usług pocztowych oraz paliwa. Do tej pory dzięki wspólnym zamówieniom publicznym udało się zaoszczędzić ponad 150 mln zł

W ramach wspólnych zakupów w OMGGS na 2022 r. powstały dwie grupy koordynowane przez Gdańsk i Gdynię. Gdańska grupa zakupowa rozstrzygnęła przetargi na kompleksową i rozdzieloną dostawę energii  oraz dostawę oleju opałowego. Wybrani wykonawcy to: kompleksowa dostawa energii dla 47 podmiotów - Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. z Warszawy - cena brutto: 64 167 491,31 zł, rozdzielona dostawa energii dla 24 podmiotów - PGE Obrót S.A. z Rzeszowa - cena brutto: 41 884 231,29 zł, dostawa oleju opałowego dla 17 podmiotów - Marek Kurzawski Handel Paliwem Oktan z siedzibą w Gdyni - cena brutto 2 712 427,99 zł.

Postępowanie na dostawę paliwa do samochodów służbowych dla 20 podmiotów  kończy się 27 października, a na świadczenie usług pocztowych dla 36 podmiotów  jest w toku. W gdyńskiej grupie zakupowej postępowania na dostawę gazu ziemnego (dla 42 podmiotów) oraz energii elektrycznej (również dla 42 przedmiotów) są w toku. 

Zgodnie z przyjętym harmonogramem umowy pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami, będą podpisywane na początku czwartego kwartału tego roku, by rzeczywista dostawa rozpoczęła się od 1 stycznia 2022 roku.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

Gm. ŻukowoGm. Żukowo

14 8

Bo chodzi o to, by wyborcy przestali stale głosować na te same układy. I słusznie. 14:35, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obserwator 2Obserwator 2

11 11

To niech samorządy wymienia wszystkie lampy na słupach zamontują solary i beda za darmo świecić przecież unia daje na to pieniadze 17:58, 23.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ŁuniaŁunia

6 12

Pszecierz Niejaki mówi z jakimś psorem że nie daje tylko Polska doplaca do tego 😡 20:32, 23.10.2021


SolarSolar

18 2

Ty obserwator załóż sobie solar na czole bo lampy solarne latem są ok ale jesienią i zimą to porażka 20:29, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ale o co chodziAle o co chodzi

17 0

To już jest wojna czy co?

To jakiś absurd do czego doszliśmy.

A jak ma postąpić zwykły obywatel czy właściciel firmy? 00:43, 24.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TWTW

4 1

Jedynym sposobem uratowania sytuacji finansowej budżetów gmin jest pozyskanie środków na budowę niezależnych farm fotowoltaicznych i zmiana parku samochodowego na elektryczny. Jeżeli kilka gmin wspólnie podjęłoby decyzję o tak istotnej dla mieszkańców inwestycji, wówczas można by uzyskać finansowanie zewnętrze i dotację bezpośrednią z UE. 07:28, 24.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anatol.28 Anatol.28

1 0

Lampy w Kartuzach już są wymienione na te oszczędniejsze. Fakt że dają kijowe światło ale ponoć lepsze bo tańsze.... 15:04, 25.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FakFak

1 0

Po co świeca lampy cała noc? Myślę że znalazł by się system który włączyłby lampy jaak ktoś wejdzie na drogę lub wjedzie ale u nas w Polsce myślenie nie działa bo rządzą nami.... 06:05, 06.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%