Zamknij
REKLAMA

Policja apeluje do grzybiarzy o rozwagę. W lesie łatwo się zgubić!

14:41, 09.10.2019 | info: KPP Kartuzy, oprac. M.Dz.
REKLAMA
Skomentuj
Zdj. ilustracyjne/fot. pixabay

Policja w ostatnim czasie przyjmuje coraz więcej zgłoszeń o zaginięciach osób podczas grzybobrania. Do takich poszukiwań na terenie pow. kartuskiego doszło w ubiegłym tygodniu. Policja apeluje do grzybiarzy o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność. W ostatnich tygodniach policjanci w całej Polsce przyjmują zgłoszenia o zaginięciach osób podczas wycieczek do lasu.

- Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie - podkreślają policjanci. 

Akcja poszukiwawcza odbyła się w ubiegłym tygodniu na terenie pow. kartuskiego. Policjanci wspólnie ze strażakami szukali zaginionego 74-latka, który wyszedł z domu na grzyby i nie wrócił. Zdążył powiadomić rodzinę, że nie może chodzić i potrzebuje pomocy. Mundurowi odnaleźli go po ponad dwóch godzinach prowadzonych poszukiwań. Był wychłodzony, trafił pod opiekę rodziny. Na szczęście jego życiu nic nie zagrażało.

Policjanci podczas poszukiwań. fot. KPP Kartuzy

- Pamiętajmy o tym, że w lesie łatwo można się zgubić. Dlatego jeśli możemy, to unikajmy grzybobrania w pojedynkę. Aby tego typu wyprawy były bezpieczne zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, który zapewni nam utrzymanie kontaktu z rodziną lub w razie potrzeby umożliwi wezwanie pomocy - podkreślają policjanci. 

Policja radzi też, aby podczas grzybobrania zapamiętywać punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Warto przy sobie mieć także latarkę i elementy odblaskowe. 

- Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych. Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie - przestrzegają policjanci. 

Wybierając się jesienią do lasu warto być także przygotowanym na zmianę pogody: nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie. Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia. Pod żadnym pozorem nie można śmiecić w lesie - zabierzmy to, co ze sobą przynieśliśmy. 

- Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając zaalarmujmy policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie. Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach - radzą policjanci.

(info: KPP Kartuzy, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

Wiesniak Wiesniak

20 2

Jeszcze trzy tygodnie temu w moich miejscach nie było śmieci do momentu jak wkroczyło wielmożne miasto zostawiając po sobie stertę śmieci puszki po piwie itp . proponuje wam miesćiuchy zasadzić u siebie na balkonie takie grzyby ......dlaczego niszczycie rolnikom pastuchy 17:08, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marian z pustekMarian z pustek

6 3

Jak idę w las to biorę tylko nóż i krzesiwo i wracam po tygodniu i jestem najedzony jak dzik w kukurydzy 18:13, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

K O M P A SK O M P A S

2 5

Jest znany od setek lat. Nawet harcerzyk go ma w kieszonce. 01:49, 10.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Oczywiście, żeOczywiście, że

1 1

kompas jest lepszy od telefonu, bo kompas pomoże wyjść z lasu samodzielnie, a przez telefon skomlemy o ratunek, żeby kilku ludzi nas szukało w lesie niewiadomo gdzie przez cały dzień. 14:45, 10.10.2019


nie rozumiemnie rozumiem

1 0

jak w dzisiejszych czasach, w naszych kaszubskich "puszczach", poprzecinanych licznymi drogami (które przecież prowadzą do jakiejś "cywilizacji"), można się zgubić chociaż na pół godziny. 10:06, 10.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

To zrozumiałe, żeTo zrozumiałe, że

4 0

niedojda, która jeździ samochodem do sklepu 400 metrów po 3 szneki, bo to za daleko żeby iść na piechotę - to zgubi się nawet w zagajniku. 14:39, 10.10.2019


JuzwaJuzwa

4 1

Najwaszniejsze to mieć wódkie! Wtedy morzna sie rosgżać i pszepić grzypka, nawet muchomiora 16:01, 10.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KleszczKleszcz

0 0

Ja Was zawsze znajdę i dziabnę!!! 16:53, 11.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone