Zamknij
REKLAMA

W tych miejscach za darmo sprawdzisz światła w samochodzie

10:54, 22.10.2021 | M.Dz./info: KPP Kartuzy
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay
REKLAMA

Rozpoczęła się ogólnopolska kampania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym "Twoje światła – Nasze Bezpieczeństwo”. W jej ramach za darmo można sprawdzić oświetlenie pojazdu na stacjach diagnostycznych. Do akcji włączyły się stacje w Stężycy i Dzierżążnie.

Policyjna akcja prowadzona będzie do 15 grudnia. Prowadzone będą zintensyfikowane kontrole drogowe w zakresie oświetlenia pojazdów, a także działania informacyjne związane z koniecznością posiadania sprawnych świateł.

- Prawidłowe oświetlenie pojazdu nabiera szczególnego znaczenia po zmroku, wtedy, gdy staje się ono często jedynym źródłem światła na drodze. To nie tylko oznaczenie pozycji pojazdu, zwiększenie jego widoczności, ale także oświetlenie drogi oraz pieszych znajdujących się na niej - informują policjanci. 

Na prawidłowe działanie świateł składa się kilka czynników: właściwe ustawienie wysokości świateł; prawidłowy rozkład granicy światła i cienia; prawidłowe natężenie emitowanego światła; sprawne żarówki; czystość lamp.

- Kierujący często zapominają, iż w nocy zasięg widoczności może być znacznie ograniczony. Eksperci określają, że może to być nawet jedynie 20 metrów. Z tego powodu po zmierzchu należy dostosować prędkość do własnego postrzegania, a wyprzedzać jedynie w sytuacji, gdy widzimy wystarczająco daleko - podkreślają policjanci.

Na profilu społecznościowym pomorskiej Policji publikowane będą artykuły edukacyjne związane z prawidłowym używaniem świateł pojazdu. Ostatniego dnia akcji – 15 grudnia br., zamieszczone zostanie pytanie konkursowe. Pierwsza osoba, która udzieli prawidłowej odpowiedzi otrzyma atrakcyjną nagrodę – voucher na kurs doskonalenia techniki jazdy. Konkurs prowadzony jest wspólnie z Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, a fundatorem nagrody głównej jest Autodrom Pomorze.

Ponadto kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdów na stacjach kontroli pojazdów, które włączyły się w działania policji. W województwie pomorskim jest ich aż 74. Osoby posiadające aplikację komunikatora Yanosik otrzymają na swój telefon komórkowy informacje na temat lokalizacji stacji kontroli wykonujących sprawdzenia.

W powiecie kartuskim do kampanii włączyły się: Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Europak w Dzierżążnie przy ul. Kartuskiej 10A oraz Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Europak w Stężycy przy ul. M. Reja 7. 

Kierowcy będą mogli sprawdzić oświetlenie 23 października, 6 listopada, 20 listopada, 4 grudnia        

Spis wszystkich stacji na Pomorzu, na których bezpłatnie sprawdzisz światła, znajduje się TUTAJ.

(M.Dz./info: KPP Kartuzy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%