Zamknij
REKLAMA

Nowa metoda oszustów - "na pocztę głosową". Nie klikaj w link!

11:20, 03.12.2021 | KPP Kartuzy, oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. M.Dz.
REKLAMA

Policjanci przypominają i przestrzegają przed metodami oszustw, jakie stosują sprawcy. Niedawno pojawiła się nowa forma ich aktywności, nazwana metodą "na pocztę głosową".

Metoda "na pocztę głosową'' jest dość nowa. Przestępcy podszywają się pod operatora telekomunikacyjnego, wysyłają wiadomość sms z informacją o nagranej wiadomości głosowej. W wiadomości odczytamy, że aby ją odsłuchać, wystarczy kliknąć załączony link.

- Ta czynność spowoduje ściągnięcie na telefon złośliwego oprogramowania, za pomocą którego przestępcy wyprowadza pieniądze z naszego rachunku bankowego. Dodatkowo mając do niego dostęp, mogą zaciągnąć kredyty. Numer, z którego przychodzą wiadomości należy najczęściej do osoby, która nie wie o tym, że posłużyli się nim przestępcy - ostrzegają policjanci.

Policjanci przypominają także, jak się ustrzec przed podobnymi oszustwami. 

- Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź, wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Odwiedzając stronę swojego banku, sprawdź, czy w pasku przeglądarki widnieje symbol zamkniętej kłódki. Tylko wtedy masz pewność, że połączenie jest bezpieczne - podkreślają mundurowi.

Podkreślają, aby nie otwierać podejrzanych wiadomości SMS z linkami, które pozwolą oszustom przejąć  komputer, czy telefon, a tym samym zdobyć dostęp do rachunku bankowego. Apelują, aby kupując przez internet, kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdzić jego rzetelność oraz zapoznać się z opiniami o sprzedającym.

Do zakupów należy używać tylko komputera domowego i zachować całą korespondencję ze sprzedawcą. Przy odbiorze przesyłki należy sprawdzić jej zawartość w obecności kuriera.

- Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa - podkreślają. 

(KPP Kartuzy, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

PepaPepa

3 0

Dzisiaj dostałam smsa, że zgubiono moją paczkę i też był link. Od razu usunełam. 14:43, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KopertaKoperta

3 0

Tak, dokładnie smsy z linkiem o przekierowaniu paczki, bo kurier nie zastał odbiorcy.
Od kilku dni przychodzą z linkami. 15:56, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZastanawiamZastanawiam

9 1

Ja się tak zastanawiam.dlaczego sieć nie weryfikuje oszustów. Albo służby?czyli my zwykli obywateleamy się ciagle bać, bo z każdej strony oszuści.jak nie naciągacze z banku niby to teraz jakieś linki 16:43, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolaPola

4 0

Teraz to jest normalne w tych czasach, że Dzbanom nie chce się pracować tylko kombinować jak konie pod górę. Ja też miałam w tym roku telefon że mogę wziąć kredyt 30 tyś, to powiedziałam Spider...lat w podskokach!!!!!!! 20:39, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%