Zamknij
REKLAMA

Czytelniczka: kliknęłam w link i straciłam pieniądze. Niech to będzie przestrogą!

11:23, 13.05.2022 | M.Dz.
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay
REKLAMA

Niech moja historia będzie przestrogą dla wszystkich, którzy sprzedają lub kupują korzystając ze znanych portali aukcyjnych - pisze nasza Czytelniczka. Nierozważnie kliknęła w nadesłany link, który przekierował ją do identycznej strony popularnego portalu, a potem do strony, która wyglądała jak witryna banku. Podała swoje dane i straciła pieniądze. 

Oszuści internetowi cały czas grasują, wciąż liczą na nieuwagę, naiwność, pośpiech osób, które chcą coś sprzedać lub kupić na znanych portalach sprzedażowych. Taka historia spotkała wczoraj naszą Czytelniczkę. 

Chciała sprzedać tablet, który wystawiła na jednym ze znanych portali aukcyjnych. Chwilę później odezwała się do niej osoba, która twierdziła, że chce kupić przedmiot. 

- Napisała do mnie na komunikatorze osoba, która podawała się za kobietę. W zdjęciu profilowym miała fotografię z dzieckiem. Teraz wiem, że był to jeden ze sposobów, aby wzbudzić zaufanie - pisze nasza Czytelniczka. - Sprzedawałam przedmiot po raz pierwszy od chyba 10 lat. Przyznam, że ucieszyłam się, że tak szybko jest odzew, bo zależało mi na sprzedaży. Osoba ta wysłała mi na komunikatorze linka, że chce kupić mój przedmiot. Link przekierowywał do strony portalu aukcyjnego - było zdjęcie tableta, który chciałam sprzedać, wszystko wyglądało jak rzeczywista strona! Przekierowano mnie do strony, która wyglądała tak jak witryna mojego banku. Zalogowałam się do niej. Pojawiały się następne komunikaty i okienka. Poproszono mnie nawet o podanie numeru karty płatniczej! Wtedy zaczęło mi coś "śmierdzieć" i zorientowałam się, że to oszustwo, a wszystkie strony były spreparowane. 

Mieszkanka powiatu kartuskiego opowiada, że szybko wylogowała się ze strony i wyłączyła przeglądarki. Ale oszust okazał się tak bezczelny, iż napisał do niej wiadomość, że transakcja się nie powiodła. Zerknęła na swoje konto - zniknęło z niego 550 zł! Oszust pisał dalej i chciał wyłudzić od niej dostęp do drugiego konta bankowego.

Od razu zaczęła dzwonić na infolinię bankową, aby zablokować dostęp do kont i zgłosić fakt, że ktoś podszywa się pod ich stronę. Poszła także zgłosić sprawę na policję. 

- Mam szczęście w nieszczęściu, że zabrali mi "tylko" 550 zł. Słyszałam i czytałam historie o tym, jak oszuści ogołocili konta do zera - opowiada Czytelniczka. - Od policji dowiedziałam się, że pieniądze wypłacono w bankomacie w Warszawie, w miejscu, gdzie nie ma monitoringu. 

- Pamiętajcie, aby nigdy nie zawierać transakcji poza portalami aukcyjnymi, nie klikać w nadsyłane przez nieznane osoby linki. Czytajcie regulaminy portali sprzedażowych - tam są zawarte takie ostrzeżenia. Jeśli nie trzeba, nie podawajcie swoich numerów telefonów - ja od razu zostałam zaatakowana dziwnymi telefonami i wiadomościami. Wszystkie zablokowałam - mówi Czytelniczka. - Wiem, że bardzo ciężko będzie mi odzyskać te pieniądze, to jest niemal niemożliwe. Banki nie przyjmują reklamacji zarzucając klientowi niedbalstwo. A tacy oszuści są często bardzo trudni do wykrycia przez policję.  

- Niech moja historia będzie przestrogą dla innych. Pomimo, że wciąż czytam, także na waszym portalu, o oszustwach internetowych, sama padłam jego ofiarą. Wystarczyła chwila nieuwagi i pośpiech - podkreśla Czytelniczka. 

(M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

doh jodoh jo

8 8

jak ja widze stare osoby z wypasionymi komorkami to czuje ze bedzie wlam Starosc jest naiwna i *%#)!& Moja sasiadka 90 letnia po zmianie nadawania w TV i zakupu dekodrea nie moze go obslugiwac bo pilot jest maly a przyciski tak male ze palec obejmuje 2 klawisze Tragedia Kurski co robicie z nami starymi osobami to skandal 12:24, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obywatel Obywatel

8 3

Dlatego nie posiadam pieniądzy w banku 12:48, 13.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AsdAsd

9 1

Też nie mam z tym problemu bo pieniędzy nie mam w ogóle 12:59, 13.05.2022


Do ObywatelDo Obywatel

0 3

A gdzie? W onucy? 13:14, 13.05.2022


Myślenie + czujność Myślenie + czujność

2 1

Trzeba być czujnym. Też miałem taki przypadek, ze w ciągu kilku minut od wystawienia przedmiotu pojawiły się oferty kupna. Odrazu wydało mi się to podejrzane. Rzekomo kupujący oczywiście wszystko chciał za mnie załatwić, przesyłke opłaty itp
13:12, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PortalPortal

7 0

Może ten tak bardzo popularny portal w końcu pozbędzie się wystawiających i kupujących przedmioty itp. skoro przez tyle czasu nie mogą zabezpieczyć użytkowników i filtrować oszustów 14:01, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Członek MensyCzłonek Mensy

4 2

Może czas trochę douczyć ludzi, że aby OTRZYMAĆ od kogoś pieniądze, nie trzeba podawać nic poza numerem bankowym do przelewu. Rozumiem, że gdyby was w nowym miejscu pracy szef prosił o hasło do konta, żeby wam niby wypłatę przelać, to bez pytań podacie? XD Tu już nie chodzi o znajomość technologii (bo starsza osoba faktycznie nie zobaczy, że zamiast olx jest napisane oix) ale o znajomość tego, jak działa otrzymywanie i wysyłanie pieniędzy. 14:08, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Portal@Portal

2 1

Portal nie zaleca finalizowania transakcji poza jego własnymi kanałami właśnie po to by uniknąć takich sytuacji.
Sprzedający wolą sprzedać przedmiot poza portalem, ponieważ po wycofaniu towaru z oferty nie muszą płacić prowizji od sprzedanego przedmiotu, dlatego korzystają z zewnętrznych komunikatorów.
Ktoś kto sprzedaje nie musi logować się do konta bankowego, aby zrealizować sprzedaż. Robi to tylko po to, aby sprawdzić czy pieniądze wpłynęły na konto, które wcześniej podał kupującemu, a już na pewno nie loguje się do konta przez link podesłany mi przez kupującego.. Wiele użytkowników otrzymuje informacje na telefon o wpływach i obciążeniach konta.
To nie jest wina portali czy ich słabych zabezpieczeń, to wina sprzedających, bo zamiast używac tego organu co mają w czaszce używają kciuka.
15:41, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BeaBea

1 0

Nigdy nie aktualizuje transakcji gdy widzę...login i podaj haslo 23:18, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BeaBea

1 0

🙂Nigdy nie aktualizuje transakcji gdy widzę...login i podaj haslo 23:19, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StaryStary

4 0

A ja biorę tylko gotówkę do reki, gość nie ma kasy, nie sprzedaje.
09:02, 14.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŚmieszekŚmieszek

2 0

Kasy się nie traci od kliknięcia w link trzeba dobrowolnie podać dane! 13:53, 14.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

NaiwnyNaiwny

1 0

A mi gościu pisał, że jak mu podam kod blik to będę miał od razu pieniądze, że też od razu wszystko załatwi z przesyłką, nawet nie chciał adresu skąd paczkę odebrać, taki specjalista mi się trafił.
Oni nie chcą realizować zakupów przez serwisy sprzedażowe, zawsze robią to poza nimi, napisałem, że nie mam czasu, ma sobie kliknąć kup teraz, tam dostanie maila z danymi do wpłaty, kasa będzie na koncie wysyłam paczkę. Niestety te warunki nie odpowiadały kupującemu. 08:29, 16.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

polciapolcia

1 0

Póty będą oszukiwać póki znajdą się naiwniacy pazerni na łatwą kasę...
Swoją drogą stare powiedzenie mówi : nic za darmo, na wszystko trzeba sobie uczciwie zapracować. 11:43, 18.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%