Zamknij
REKLAMA

Zabytkowy zegar ze zbiorów p. Kazimierza z datą 3 maja 1939 r.

13:50, 30.04.2019 | M.D
REKLAMA

fot. M.Dz.

Kazimierz Dułak z Chmielna przyniósł do naszej redakcji ciekawy eksponat - to zabytkowy mosiężny zegar z wygrawerowaną datą 3 maja 1939 r. Niestety jego historia jest nieznana. 

Na mosiężnym zegarze umieszczona jest figura orła, a pod zegarową tarczą wyryty napis: "Nagroda przechodnia Przewodniczącego Wydziału Pow. Kartuzy 3 maja 1939 r. ". Z boku eksponatu wyryto także napis: "Zdobył:" i datę 1939 r. Nazwisk przy tym brak. 

fot. M.Dz.

Właściciel zegara zdobył go na jednym z targów w Trójmieście - odnowił i naprawił. Zegar wciąż działa, aby wskazywał godzinę, trzeba go nakręcić. W swoich zbiorach Kazimierz Dułak ma jeszcze kilka zabytkowych zegarów, a także lampy, narzędzia i inne stare i cenne przedmioty.

Kazimierz Dułak próbował dowiedzieć się więcej o historii swojego eksponatu. Niestety nic o tym zegarze nie wiadomo. Prawdopodobnie miał zostać wręczony jako nagroda, ale nie wiadomo, czy zawody się odbyły oraz czy był jakiś zwycięzca. 

Może ktoś z Czytelników zna historię takiego zegara?

(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (2)

Nic takiego Nic takiego

0 5

Litery" wygrawerowane "( jeżeli to można nazwać wygrawerowaniem ) niedbale przez jakiegoś amatora, także nagrodą musiał być jakaś slabą, tyle, że ten antyk jest z 39r i nic więcej. 11:54, 03.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do wyżejdo wyżej

2 0

Ty chyba nic nie potrafić zrobić i na niczym się nie znasz. 20:21, 08.05.2019


© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone