Zamknij

Niemiecki przewodnik najstarszą publikacją MiPBP

10:11, 10.05.2019 MiPBP/oprac.W.D. Aktualizacja: 11:09, 11.05.2019

fot.W.Drewka

Wśród zbiorów kartuskiej biblioteki można odnaleźć kilka perełek - książek cennych ze względu chociażby tylko na swój rok wydania. Najstarsze tytuły pochodzą z końca XVIII i początku XIX wieku. Najczęściej są to dary przekazane przez czytelników i noszą ślady użytkowania: zakreślenia tekstu, notatki na marginesach, dedykacje, czy też znaki własnościowe – exlibrisy.

Publikacje te są wartościowe przede wszystkim ze względu na ich odniesienia do historii Kaszub. Zostały napisane przez Kaszubów, bądź dotyczą regionu Kaszub. Najstarszym egzemplarzem zbiorach jest niemiecki przewodnik Die Bau - und Kunstdenkmaler der Kreise Carthaus, Berent und Neustadt wydany w Gdańsku w roku 1884, opisujący zabytki architektury i sztuki ówczesnego powiatu kartuskiego, kościerskiego i wejherowskiego.

Równie cenną pozycją jest wydany w Krakowie w 1893 roku "Słownik języka pomorskiego czyli kaszubskiego" opracowany przez językoznawcę Stefana Ramułta. Co ciekawe, egzemplarz ten posiada dwie dedykacje: wcześniejsza, to informacja z 27 kwietnia 1978 roku będąca dowodem przekazania książki właścicielowi przez autora "Słownika gwar kaszubskich" księdza Bernarda Sychtę; kolejna dedykacja, z datą 29 marca 1993 roku, to informacja o przekazaniu słownika w darze kartuskiej bibliotece z okazji 70-lecia nadania Kartuzom praw miejskich.

W zbiorach regionalnych dostępne są również pierwsze wydania książek kaszubskich regionalistów: Izydora Gulgowskiego, Aleksandra Majkowskiego czy Bożeny Stelmachowskiej.

Warto wspomnieć także o wydawnictwach, które mimo braku związku z naszym regionem, znalazły miejsce wśród bibliotecznych zbiorów z uwagi na swój wiek. Najciekawsze to: "Historja powieści w Polsce: rozwój typów i romansu polskiego na tle porównawczem" Konstantego Wojciechowskiego wydana w roku 1925 we Lwowie, "O Janie Gutenbergu i o tem, jak ludzie nauczyli się pisać i drukować" Antoniego Potockiego, wydanie warszawskie z 1927, czy też "Księżacy i ich strój" Anieli Chmielińskiej z 1930 roku, wydane również w Warszawie.

Zainteresowani mogą zapoznać się z całą kolekcją najstarszych tytułów w kartuskich zbiorach poprzez zestawienie bibliograficzne - najstarsze publikacje w katalogu on-line, na stronie internetowej biblioteki: www.biblioteka.kartuzy.pl, bądź wizytę w kartuskiej bibliotece zlokalizowanej w budynku dworca kolejowego w Kartuzach.

(MiPBP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%