Zamknij
REKLAMA

Recepta Aleksandra Majkowskiego w zbiorach MiPBP

15:48, 11.06.2019 | MiPBP/oprac.W.D.

Dom Aleksandra Majkowskiego. fot.ze zbiorów MiPBP

Jedną z wielu pamiątek po Aleksandrze Majkowskim, znajdujących się w zbiorach Miejskiej i Powiatowe Biblioteki Publicznej w Kartuzach jest jego recepta. To właśnie w Kartuzach prowadził on praktykę lekarską. Ten wybity pisarz, działacz kaszubski i lider ruchu młodokaszubskiego jest niezwykle ważną postacią w historii Kartuz.

Aleksander Majkowski urodził się w 1876 roku w Kościerzynie, od roku 1921, przez kolejne 17 lat swojego życia, mieszkał z rodziną w Kartuzach. W opublikowanym w 1924 roku "Przewodniku po Szwajcarii Kaszubskiej" o ówczesnych Kartuzach wypowiadał się tak:

Miasto robi wrażenie bardzo schludne i dodatnie. W środku znajdują się piękne plantacje. Kościół na rynku jest ewangelicki, zbudowany r. 1883. Styl domów niejednostajny. Miłe wrażenie robią stare domki w polskim stylu mansardowym, których kilka stoi po bocznych ulicach. Do nich należy dom, w którym się mieści apteka. Motywy kaszubskie użyte są w altanie cukierni nie daleko dworca i w dawnym domu dla inwalidów, dzisiaj w szpitalu powiatowym przy szosie do Grzybna wiodącej. […] Obok sympatycznej szaty zewnętrznej godne zwiedzenia są pokartuski kościół parafjalny katolicki i zabudowania, pozostałe z dawnego klasztoru, któremi dzisiejsze Kartuzy zawdzięczają swoje powstanie.

Majkowski zamieszkał z żoną Aleksandrą w willi, nazwanej przez niego samego "Willa Erem", wówczas znajdującej się przy ulicy 5 Brygady, dzisiaj ulicy Majkowskiego. W Kartuzach urodziły się jego dzieci: Damroka, Mestwin, Barbara i Witosława. Tu prowadził praktykę lekarską, pracował w późniejszych latach także jako lekarz kolejowy, powiatowy i lekarz Ubezpieczalni Społecznej. Podczas pobytu w Kartuzach działał na rzecz Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, redagował kartuski miesięcznik "Gryf Kaszubski", tworzył, publikował i współpracował z różnymi czasopismami regionalnymi.

Aleksander Majkowski zmarł 10 lutego 1938 roku, w wieku 62 lat. Został pochowany 4 dni później na kartuskim cmentarzu. W jego ostatniej drodze - co widać na archiwalnych zdjęciach - towarzyszyły mu tłumy mieszkańców, a jego trumna została okryta kaszubską flagą - w ten bowiem sposób Kaszubi żegnają osoby szczególnie zasłużone.

Tak ważną dla miasta Kartuzy postać upamiętniono w mieście pomnikiem – popiersiem przy kartuskim szpitalu - jest także jpark im. Aleksandra Majkowskiego oraz patronaty dla Szkoły Podstawowej nr 5 oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach.

Kartuska biblioteka pochwalić się może sporą kolekcją publikacji zarówno napisanych przez Aleksandra Majkowskiego, jak i tych wspominających i omawiających jego biografię, twórczość i działalność na rzecz kaszubszczyzny. Ponadto w zbiorach biblioteki znajdą się również fotografie i fotoreprodukcje związane z jego osobą.

Można porównać wykonane w różnych latach zdjęcia przedstawiające willę, w której mieszkał. Obejrzeć można też zdjęcie spersonalizowanej recepty wystawianej podczas wykonywania przez niego praktyk lekarskich.

Zapraszamy zainteresowanych osobą Aleksandra Majkowskiego do zapoznania się z zestawieniem bibliograficznym: Aleksander Majkowski (1876-1938) w zbiorach MiPBP w Kartuzach i sięgnięcia po publikacje dostępne w placówce.

Opracowano na podstawie:

Hirsz Augustyn Klemens: Kronika życia i twórczości Aleksandra Majkowskiego. Banino: Rost, 2008. ISBN: 978-83-60640-17-3
Majkowski Aleksander: Przewodnik po Szwajcarii Kaszubskiej. Warszawa: Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, 1924, s. 64
(MiPBP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA