Zamknij
REKLAMA

W Kartuzach działały wyższe szkoły dla dziewcząt i chłopców

15:51, 03.09.2019 | MiPBP/oprac.W.D.

fot.ze zbiorów MiPBP

Nie ma informacji o dokładnej dacie powstania pierwszej kartuskiej szkoły, ale najprawdopodobniej istniała już w połowie XVIII wieku i znajdowała się przy dzisiejszym Placu św. Brunona.

W XIX wieku w Kartuzach działała szkoła elementarna, która korzystała z pomieszczeń pofolwarcznych przy ulicy Klasztornej, a w 1864 roku już jako szkoła gminna otrzymała nowy gmach. W 1915 roku, ze względu na powiększającą się liczbę uczniów, szkoła przeniosła się do nowego budynku umiejscowionego przy dzisiejszej ulicy 3 Maja.

W latach 30-tych szkoła gminna została rozdzielona na szkołę żeńska i szkołę męską. W roku 1955 połączono je tworząc Szkołę Podstawową nr 1, która do dnia dzisiejszego funkcjonuje w tym samym miejscu. Wtedy też utworzono Szkołę Podstawową nr 2, która początkowo działała w barakach przy ulicy Dworcowej (tereny za dzisiejszą przychodnią), a obecnie ma siedzibę przy ulicy Wzgórze Wolności.

Budynek po szkole gminnej w 1920 roku stał się siedzibą Koedukacyjnej Szkoły Wydziałowej dla dzieci "urzędników, rzemieślników, kupców oraz okolicznych gburów". Po 4 latach szkoła niestety została zlikwidowana, a na jej miejscu w 1927 założono prywatne Gimnazjum Koedukacyjne im. Henryka Sienkiewicza.

Placówka na początku lat 30-tych przemianowana została na Miejskie Gimnazjum, po przejściu pod zarząd miasta Kartuzy. W tym czasie gimnazjalne pomieszczenia udostępniono również dla Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowej. Miejskie gimnazjum funkcjonowało aż do wybuchu II wojny światowej, po zakończeniu której utworzono tam szkołę średnią – Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Hieronima Derdowskiego. Obecnie mieści się tam Zespół Szkół Ogólnokształcących.

Przed I wojną światową działały w Kartuzach niemieckie szkoły średnie: Höhere Knabenschule czyli Wyższa Szkoła Chłopców i Höhere Mädchenschule - Wyższa Szkoła Dziewcząt. Jednakże w okresie międzywojennym nie udało się utworzyć w naszym mieście pełnego średniego polskiego szkolnictwa.

Pełne szkolnictwo średnie powróciło do Kartuz dopiero po 1945 roku, po utworzeniu wyżej wspomnianego Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Hieronima Derdowskiego.

Więcej na ten temat w zbiorach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach

fot.ze zbiorów MiPBP

fot.ze zbiorów MiPBP

fot.ze zbiorów MiPBP

(MiPBP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

ciemny_lud ciemny_lud

5 6

Umówmy się, że szkoły drugiego stopnia to szkoły średnie, a nie wyższe. Po jakiego diabła się puszyć? 18:55, 03.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do ciemnego lududo ciemnego ludu

5 0

ależ dobrze napisane, nawet powiem więcej szkoła drugiego stopnia, to był wyższy poziom nauczania, aniżeli teraz w wyższej śmiesznej szkole w naszych czasach, tak samo poziom nauczania w tamtejszych czasach szkoły średniej był równoważny z obecnym nauczaniem w wyższej szkole 07:50, 04.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@do ciemnego ludu@do ciemnego ludu

1 0

To w dużej mierze prawda. Mam w domu podręcznik licealny z 1945 roku i licealiści wtedy opanowywali materiał, który ja miałem na pierwszym roku studiów.
Miałem też okazję oglądać prace magisterskie z UJ z okresu dwudziestolecia międzywojennego - te miały poziom dzisiejszych doktoratów i to tych wybitniejszych.
Jednak nie szarżowałbym z epitetami - odnośnie "ciemnego ludu" ;) 14:40, 24.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciemny_ludciemny_lud

0 1

"Pełne szkolnictwo średnie powróciło do Kartuz dopiero po 1945 roku"
Zaraz, zaraz. Trudno mówić o "powróceniu", skoro poprzednie szkolnictwo średnie było niemieckie.
Po co nadymać balonik? 20:52, 15.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GimnazjumGimnazjum

0 0

Miedzywojenne gimnazjum w Kartuzach bylo szkola srednia nizszego stopnia, konczylo sie tzw. mala matura. Zeby uzyskac mature trzeba bylo ukonczyc stopien wyzszy gimnazjum. Przedwojenne gimnazjum bylo platne (czesne). 07:45, 18.11.2019


Ad ciemny...Ad ciemny...

0 0

Od 1920 do 1939r. Kartuzy i wszystkie szkoly byly polskie. 07:34, 18.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA