Zamknij
REKLAMA

O Kartuzach i Kaszubach w zbiorach Polony

14:36, 12.11.2019 | MiPBP/oprac.W.D.

fot.źródło:Polona

Od jakiegoś czasu prezentujemy zbiory regionalne kartuskiej Biblioteki Publicznej, jednocześnie zapraszając do korzystania z ich zasobów. Chcielibyśmy także zachęcić naszych czytelników do skorzystania z nowocześniejszych źródeł. Jednym z nich jest oferta biblioteki cyfrowej Polona.

Polona to stworzony przez Bibliotekę Narodową serwis internetowy udostępniający szerszemu odbiorcy zdigitalizowane zbiory własne, jak również zasoby współpracujących bibliotek. Średnio każdego dnia serwis powiększa się o około 2000 nowych obiektów tj.: rękopisy, starodruki, książki, grafiki, pocztówki, fotografie, mapy, nuty czy druki ulotne. Obecnie to już ponad 3038000 egzemplarzy.

W Polonie możemy obejrzeć w oryginale np. "Kronikę" Galla Anonima, rękopisy Kochanowskiego, dzieła Witkacego i wiele innych cennych dzieł polskiej kultury. W większości są to zbiory należące do domeny publicznej, co oznacza, że możemy je bez żadnych opłat pobierać i dowolnie wykorzystywać.

Wśród zasobów Polony znajdują się także zbiory dotyczące Kartuz i Kaszub. Odnajdziemy w nich m.in.: pocztówki i fotografie z I połowy XX wieku, Ogłoszenia Urzędowe Starostwa i Wydziału Powiatowego Powiatu Kartuskiego z przełomu lat 20 i 30 - tych XX w., czy też przedwojenne wydania "Gazety Kartuskiej" i przewodników Aleksandra Majkowskiego po Szwajcarii Kaszubskiej.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z zasobami Polony.

Opracowano na podstawie:

https://www.bn.org.pl/uslugi/centrum-kompetencji/udostepnianie-zbiorow-cyfrowych/polona dostęp z dnia 08.10.2019
https://polona.pl/ dostęp z dnia 08.10.2019
(MiPBP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA