Zamknij

Tak opisywano 10-lecie powrotu Pomorza i Kaszub do Polski

14:46, 05.02.2020 W.D. Aktualizacja: 15:18, 05.02.2020

Już w najbliższą sobotę 8 lutego w Kartuzach odbędą się powiatowo-gminne uroczystości z okazji 100-lecia powrotu Pomorza i Kaszub do Polski. Ale w zbiorach biblioteki cyfrowej Polona można znaleźć publikacje świadczące o tym, jak to ważne wydarzenie opisywano w 10 lat po wkroczeniu do Kartuz oddziałów I pułku Ułanów Krechowieckich na czele z gen. Józefem Hallerem.

Wśród zbiorów biblioteki cyfrowej Polona natrafić można na archiwalne wydanie Gazety Kartuskiej, pisma bardzo popularnego w powiecie kartuskim w okresie międzywojennym, w którym sporo miejsca poświęcono 10-leciu powrotu Kaszub i Kartuz do Macierzy. Autor artykułu na pierwszej stronie czasopisma pisze:

(...) Dnia 8 lutego 1920 roku zawitały i do nas wojska polskie i przyniosły nam tak długo wyczekiwaną wolność i oswobodzenie (...)

(...) Pierwsi przybyli do nas krechowiacy, w krótko potem przybył generał Józef Haller an cele bohaterskich błękitnych żołnierzy. Ludność kaszubska przyjmowała wojska polskie tak serdecznie i z taką wdzięcznością, jak przyjmuje się wybawców z największej niedoli i niewoli. Radosne te chwile dziś jeszcze nie zatarły się w pamięci uczestników tej wielkiej uroczystości i pewnie do końca życia w ich pamięci nie zatrą się (...)

źródło:polona.pl

Generał Haller był dowódcą Błękitnej Armii, uznawanej za najlepiej wyszkoloną, uzbrojoną i wyposażoną częścią ówczesnego Wojska Polskiego. 10 lutego 1920 dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Jak pisze Norbert Maczulis, były, wieloletni dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, gen. Haller odwiedził Kartuzy w październiku 1922 r., biorąc udział w uroczystość poświęcenia Szpitala Powiatowego w Kartuzach, Sierocińca i Drukarni "Gazety Kartuskiej". Zaś w sierpniu 1927 roku wziął udział w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Figury Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Parku Miejskim.

Więcej na ten temat można znaleźć również w zbiorach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

KoloKolo

4 2

Przeczytaj . Uważam Rze, “Ułańska okupacja Pomorza”, Nr3 (173)/2016 22:17, 05.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AbrahamAbraham

2 2

Ułani Krechowieccy na Pomorzu to pasmo gwałtów i grabieży. 00:12, 06.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%