Zamknij
REKLAMA

Powiat kartuski ufundował samolot dla wojska?

18:56, 07.10.2021 | W.D.
REKLAMA

Na nietypowy i - jak się okazuje - wciąż nie do końca zbadany wątek historyczny - natrafił nasz Czytelnik. Według informacji z 1925 roku ówczesne władze powiatu kartuskiego ufundowały... samolot dla wojska. Historycy zastanawiają się jednak nad prawdziwością tej informacji.

Na pierwszej stronie wydania z 18 kwietnia 1925 "Gazeta Kartuska" zamieściła - niecodzienną z dzisiejszej perspektywy - informację zatytułowaną "Samolot Kartuzy". 

Z notatki wynika, że ówczesny sejmik powiatu kartuskiego zdecydował się ufundować samolot dla wojska. Autor publikacji wyraża nadzieję, że inne sejmiki powiatowe pójdą w ślady kartuskiego i również wesprą wojsko takimi zakupami. 

Z informacji wynikałoby, że samolot miałby nosić nazwę "Kartuzy". Jednak jak na tak poważny zakup, notatka wydaje się bardzo zdawkowa

[ZT]36717[/ZT]

Nie ma żadnej informacji o tym jakiego typu miałaby to być maszyna i do jakiej bazy miałaby ona trafić. A warto zaznaczyć, że polskie lotnictwo w okresie międzywojennym używało kilkudziesięciu typów samolotów, m.in. konstrukcji francuskiej, niemieckiej i brytyjskiej. 

Co ciekawe, na temat samolotu "Kartuzy" próżno szukać informacji w sławnych "Dziejach Kartuz". W rozdziale dotyczącym dwudziestolecia międzywojennego poświęcono sporo miejsca inwestycjom podejmowanym przez ówczesne władze powiatu kartuskiego. Autor nie wspomina o wydatkach związanych z zakupem samolotu.

Jak ustaliliśmy, lokalni historycy znają informację o zakupie samolotu, ale wciąż pozostaje ona sporą zagadką, ponieważ brakuje źródeł, które pozwalałby ją ponad wszelką wątpliwość potwierdzić

Jeśli wśród naszych Czytelników jest ktoś, kto dysponuje wiedzą na temat tej historii lub trafił na źródła dotyczące tej sprawy - zachęcamy do podzielenia się nimi. 

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Po pierwszePo pierwsze

16 9

Nie samolot a latawiec bo spoleczenstwo kaszubskie jest oszczędne 20:42, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

12 15

Może ormowiec wie coś na ten temat 21:11, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GryfikGryfik

2 1

Jeśli tak było to najprawdopodobniej byłby to samolot liniowy Potez XV chyba około 50szt wyprodukowanych w tym roku, który był produkowany przez Polskie zakłady na licencji w tamtych latach lub któryś z samolotów szkolnych Hanriot H 28 wyprodukowany w liczbie 60szt w tym roku lub H 19 20szt w tym roku, które także były produkowane w Polsce na licencji. Dużo tych samolotów było właśnie kupionych jako dary społeczeństwa. 20:55, 08.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%