Zamknij
REKLAMA

Grodziska, cmentarzyska, osady. Zdjęcia wykonane przez archeologów

12:51, 10.11.2021 | mat.pras./Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, oprac.W.D.
REKLAMA

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępniło kolekcję fotografii wykonanych przy okazji badań wykopaliskowych w okresie lat 60. minionego stulecia aż do roku 2005. Na zdjęciach są też stanowiska z terenu powiatu kartuskiego. 

Od połowy XX wieku na Pomorzu pojawiło się wiele różnych inwestycji. Niektóre z nich trwale zmieniły krajobraz regionu. Skalę przekształceń dokumentują materiały zgromadzone w archiwum Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Na muzealnych zdjęciach widać stanowiska archeologiczne, takie jak grodziska, cmentarzyska i osady. Wyjątkową wartość historyczną mają fotografie wykonane na terenach, gdzie później zrealizowano inwestycje budowlane.

W kolekcji są na przykład zdjęcia z lat 70. XX w. ukazujące obszar przeznaczony pod budowę elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Albo fotografie z lat 80. dokumentujące pracę archeologów, zanim w danym miejscu powstały bloki mieszkalne lub - w przypadku miejscowości turystycznych - zabudowa letniskowa. 

Przykładem mogą być zdjęcia z Chmielna dokumentujące pozostałości grodu kasztelańskiego. Gród został zlokalizowany na przesmyku pomiędzy jeziorami Kłodno i Białe. Do wałów grodziska przylegało rozległe podgrodzie. Ślady użytkowania grodu datowane są na X–XIII w.

Z kolei w Stężycy nad Jeziorem Raduńskim zlokalizowana była osada, rozpoznana wykopaliskowo w 1973 roku.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku systematycznie digitalizuje swoje zasoby archiwalne. W 2021 roku uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na wykonanie kwerendy i cyfrowe udostępnienie 480 fotografii.

Zdigitalizowane i opisane obiekty archeologiczne trafią następnie do internetowego katalogu www.archeoportal.pl, dostępnego dla wszystkich. W ten sposób powstaje otwarta baza cennej wiedzy o regionie.

(mat.pras./Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Teresa1 Teresa1

6 1

No i gdzie te zdjęcia. 18:52, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%