Zamknij
REKLAMA

W KPK o magazynowaniu ciepła i chłodu w ziemi

12:48, 11.12.2019 | KPK/oprac.W.D.
REKLAMA
Skomentuj
fot.Katarzyna Sikorska

W siedzibie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Kartuzach zorganizowano warsztaty o termogeologii. W programie była między innymi prezentacja nt. możliwości magazynowania ciepła i chłodu w Ziemi na Kaszubach. Warsztaty przeprowadził Gérard Lemoine, członek Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego.

Monika Rekowska, kierownik Kaszubskiego Parku Krajobrazowego wspominała o wieloletnim zaangażowaniu mieszkającego w Kartuzach Gérard'a Lemoine w rozwój geotermii niskotemperaturowej na Kaszubach. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego. 

W przygotowanych prezentacjach wyjaśniono różnicę między geotermią, która kojarzy się z głęboką geotermią, a termogeologią, zwaną również geotermią niskotemperaturową lub kolokwialnie płytką geotermią. Wprowadzono tematykę sezonowego magazynowania ciepła w Ziemi, a szczególnie niskotemperaturowego magazynowania ciepła w warstwach wodonośnych (ang.: Low Temperature Aquifere Thermal Energy Storage: LT-ATES), jako obiecującą technologię w Polsce, m.in. na Kaszubach, z zastrzeżeniem wysokiej zmienności przestrzennej warunków hydrogeologicznych. Gérard Lemoine zwrócił uwagę na średnio korzystne warunki pod tym kątem na terenie miasta Kartuzy.

fot.Katarzyna Sikorska

Druga prezentacja miała na celu zainteresowanie publiczności pomysłem wizyty studyjnej w Skanii (Południowa Szwecja), żeby zobaczyć instalacje LT-ATES w warunkach eksploatacyjnych. Opracowany w tym celu projekt pod akronimem TermoGeoSania 2020' mógłby być nie tylko początkiem współpracy między ZST im. Floriana Ceynowy i Technikum w rejonie Kristianstadu, ale również katalizatorem ogólnopolskiej współpracy przy kompleksowej ocenie możliwości i warunków magazynowania ciepła i chłodu metodą LT-ATES. Głównym celem wizyty byłaby, powstała w 1995 r., instalacja grzewcza i chłodnicza szpitala rejonowego w Kristianstadzie o mocy grzewczej i chłodniczej odpowiednio ok. 3 i 4 MW.

W dyskusji końcowej poruszone zostały aspekty prawne wykorzystania ciepła ziemi metodą niskotemperaturową w Polsce i aspekty finansowe związane z projektem TermoGeoSania 2020'.

(KPK/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Moja piwniczkaMoja piwniczka

1 1

z winami daje trunkom dobry smak ( a to tylko 2 metry pod gruntem). 23:10, 11.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone