Zamknij

Święto Polskiej Niezapominajki: dzień wzajemnej życzliwości i poszanowania przyrody

13:18, 15.05.2020 M.Dz./info: lasy.gov.pl Aktualizacja: 10:25, 16.05.2020
Skomentuj fot. M.B. fot. M.B.

15 maja obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki. Ideą święta jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

Akcję zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski (zm. 2011) trochę na przekór Walentynkom. Pierwsze obchody odbyły się 15 maja 2002 roku. 

Święto Polskiej Niezapominajki jest świętem wzajemnej życzliwości i poszanowania przyrody - zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina też o istocie dbania o nasze otoczenie.

Niezapominajka jako roślina jest niepozorna i wszędobylska, ale w kulturze wielu narodów to kwiaty pamięci, a kartki z motywem niezapominajek były niegdyś bardzo popularne. Niezapominajki rosną wszędzie – od dalekiej północy aż po Nową Zelandię. Do tej pory oznaczono prawie 100 gatunków roślin z podplemienia Myosotidinae z rodzaju niezapominajka, z czego 13 w Polsce. Najpospolitsze w naszym kraju są: błotna (najczęstsza, wilgotne łąki, brzegi strumieni, wilgotne lasy), leśna (częsta w górach, a na nizinach w miejscach wilgotnych, w żyznych lasach) i polna - informują na swojej stronie Lasy Państwowe.

Niezapominajka zwana jest w Polsce niezabudką. Niepozornie, mało użyteczne i nawet niezbyt rzucające się w oczy niezapominajki, nie cieszą się specjalnymi względami kulturoznawców, etnografów czy nawet botaników. Bez szczególnych właściwości leczniczych, ale też nietrujące i nienadające się do spożycia kwiaty, pozostają w cieniu wielu roślin naprawdę dla człowieka użytecznych. Jedno tylko wyróżnia je wśród innych; otóż w kulturze wielu, nie tylko europejskich narodów pozostają kwiatami pamięci.

Leśnicy zachęcają też do posadzenia niezabudek w ogródkach, najlepiej na przydomowej łące kwietnej czy ziołowym zakątku, co jest bliskie idei Święta Polskiej Niezapominajki, aby chronić przyrodę i rozprzestrzeniać życzliwość do przyrody i ludzi zaczynając od swojego otoczenia i codzienności.

(M.Dz./info: lasy.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Kocham jeKocham je

6 0

Mam w ogrodzie i polecam. 16:49, 15.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

mopsekmopsek

2 2

Dzien wzajemnej zyczliwosci, Prima, Aprilis juz przeciez byl, ludzie gdzie w zyjecie, to przeciez katoland, tam nienawisc piechota chodzi. 17:59, 15.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WiedzmaWiedzma

3 0

Urocze, delikatne kwiatki. Cieszą nasze oczy swoim subtelnym urokiem. U mnie w ogródku zakwitły też w kolorze białym i różowym. Takie małe mutanty :) 20:40, 15.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

#Niezapominajki#Niezapominajki

4 0

Są to kwiatki z bajki. Rosną nad potoczkiem. Patrzą modrym oczkiem.? 11:16, 16.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%