Zamknij
REKLAMA

W lasach trwa akcja "Wieniec" przeciwko nieetycznym zbieraczom poroża

14:26, 23.02.2021 | M.Dz., mat.pras.
Skomentuj fot. J. Pawlikowski/fot. archiwum: KPP Kartuzy
REKLAMA

Strażnicy leśni i policjanci wspólnie patrolują miejsca, w których dochodzić może do nieprawidłowego zachowania zbieraczy poroży. Akcja wymierzona przeciwko nieetycznym zbieraczom trwa także w Nadleśnictwie Kartuzy. 

Od 23 lutego w Lasach Państwowych trwa akcja kontrolno-prewencyjna pn. "Wieniec". Jej celem jest zapobieganie nieetycznym przypadkom zbierania poroży. 

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt - informują Lasy Państwowe. 

Leśnicy informują, że zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody.

- Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach, m.in. nie powinni zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości  - podkreślają. 

Cenne dla zbieraczy są zwłaszcza zrzuty jeleni, które pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. Wielu poszukiwaczy zbiera je do własnych kolekcji, inni na sprzedaż - cena, jak informują leśnicy, zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Straszą petardami i ścigają quadami

Niestety zdarza się, że zbieracze poroży postępują nieodpowiedzialnie. 

- Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwopodkreślają leśnicy.

Zdarzają się przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz „tropi” je quadem. Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara przeszło 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 18 zwierząt utonęło.

- To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi.

Akcja także w Nadleśnictwie Kartuzy

Chociaż w Nadleśnictwie Kartuzy w ostatnich latach nie było sygnałów o nieetycznym zachowaniu zbieraczy poroży, to taka akcja także tutaj zostanie przeprowadzona. 

- Populacja jeleni przebywająca na terenie nadleśnictwa jest rozproszona. Nie gromadzą się w tak duże chmary. Zbieracze mogą natknąć się na pojedyncze sztuki poroży, jednak nie mają tutaj chęci takiego zysku za wszelką cenę, jak ostatnio zaobserwowano w zachodniopomorskim. Są u nas oczywiście doświadczeni zbieracze, ale są też osoby, które znajdują zrzuty przy okazji, podczas spaceru po lesie czy grzybobrania - mówi Jarosław Pawlikowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kartuzy.

Szacuje się, że w obwodach łowieckich znajdujących się też na terenie Nadleśnictwa Kartuzy żyje około 1000 jeleni. 

(M.Dz., mat.pras.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

......

5 16

Zajmijcie się pracą a nie *%#)!& wirus wam na mgłowy padł. 15:21, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HipokryzjaHipokryzja

17 5

A myśliwym pozwalają strzelać przy paśnikach nazywanych teraz nęciskami. Myśliwi mirdujá zwierzynę dla swojej przyjemności i dla kasy . Leśnicy pozyskują czyli wycinają lasy na potęgę też dla kasy niszcząc legowiska , tereny lęgowe co mają wpisane w straty. A wszyscy to robią bezinteresownie dla dobra natury lasu i nas wszystkich. Jedno ale czyli okradani jesteśmy z natury my wszyscy właściciele skarbu państwa. 17:25, 23.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Dzicz zwanaDzicz zwana

7 2

myśliwymi oraz leśnikami rżnie i zabija wszystko, co nie zdąży uciec, a ty nawet jelenich bobków nie masz prawa zbierać, ani gałązek do wazonu na stole. Po prostu rozbestwiona dziczyzna rządzi naszą przyrodą ! 19:05, 23.02.2021


SomsiadSomsiad

7 0

1000 jeleni? Niech nie będą śmieszni! Jeśli jest 500 to jest mega dobrze. 17:37, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KwasKwas

8 1

O co tu chodzi.... Ktoś quadem będzie gonił jelenie aż mu poroże odpadnie, albo strasząc petardami też odpadną rogi..... O co tu chodzi, bo trudno zrozumieć te wypociny....co ma zbieranie poroża z łajdakami jezdzacymi qwadami czy strzelajscymi petardami.... 19:38, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZbieraczZbieracz

3 1

Tu nie zachodniopomorskie, gdzie jelenia jest pełno, tu żadnym quadem nikt nie jest w stanie gonić jelenia, ani petardami ,tu nie ma chmar jeleni wiekszych jak 7szt ,dajcie spokój, tak jak ktoś wyżej napisał odnośnie myśliwych co podsypują warzywa przy ambonach ,tym niech się zajmą, ale kto ma się tym zająć jak to jedna klika. 21:14, 23.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zbieracz Zbieracz

1 0

Jeszcze chciałem dodać, że jeleń nie zrzuci od petardy,ani goniony są to nikłe przypadki,jeleń zrzuci kiedy zrzuci, sam nie wie kiedy. To jakieś tepaki chyba robią takie numery z petardami,a oni wszystkich do jednego worka wrzucili . 21:20, 23.02.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%