Zamknij

Trwa okres godowy sów. W Borowie odbędą się nasłuchiwania tych ptaków

10:29, 19.04.2022 mat. pras., oprac. M.Dz. Aktualizacja: 11:13, 19.04.2022
Skomentuj Puszczyk, fot. Katarzyna Iwan-Malawska Puszczyk, fot. Katarzyna Iwan-Malawska

W czwartek 21 kwietnia w Borowie (gm. Kartuzy) odbędą się warsztaty terenowe "SOS dla sów". Udział w nich jest bezpłatny. Chętni po krótkiej prelekcji poprowadzonej przez specjalistę, wybiorą się w teren, by nasłuchiwać tych ptaków. 

Stowarzyszenie Ochrony Sów w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Dla Borowa zapraszają na bezpłatny warsztat przyrodniczy „SOS dla sów”. To już przedostatnie spotkanie w ramach projektu pn. „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności’.

Warsztaty terenowe są częścią rocznego projektu edukacyjnego i cieszą się ogromną popularnością. W Borowie poprowadzi je Michał Malawski, który na trzech powierzchniach badawczych prowadzi Monitoring Sów Krajobrazu Rolniczego. 

- Spotkanie rozpocznie się krótką prelekcją z pogadanką, po której grupa wyruszy w teren na nasłuchy sów. Spacer będzie trwał blisko 2 godziny. Trzeba się ciepło ubrać, bo noce nadal są chłodne a dodatkowo podczas nasłuchów w bezruchu łatwiej o zaziębienie. To idealny czas na tego typu warsztaty - okres godowy wielu gatunków sów leśnych i krajobrazu rolniczego - informuje Ewelina Kurach ze Stowarzyszenia Ochrony Sów.

Warsztaty „SOS dla sów” są wyśmienitą okazją do poznania tajemnic sowiego życia. Sowy niejednokrotnie wzbudzają zachwyt, ale także strach. 

- Ten strach wynika z niewiedzy, zabobonów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie historii, które mogą wywołać ciarki na plecach. Naszym spotkaniem chcemy przybliżyć ekologię tych ptaków, potrzebę ich ochrony oraz wyjaśnić, dlaczego są ważnym, pożytecznym elementem przyrody. Spotkanie będzie okazją do poznania specyfiki pracy sowiarza i łyknięcia wiedzy, jak przygotować się do nasłuchów sów i nocnego wyjścia w teren - podkreśla Ewelina Kurach. 

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się także o ważnej inicjatywie stowarzyszenia - Atlasie Sów Polski. To baza obserwacji żywych lub martwych osobników oraz śladów ich bytowania.

- Zależy nam na promocji atlasu wśród ludzi, by zebrać jak najwięcej danych, które posłużą do lepszego rozpoznania liczebności i rozmieszczenia tych ptaków w kraju oraz ich ochrony czynnej. Każdy z nas może mieć wkład w ten ważny popularnonaukowy cel – dodaje Ewelina Kurach, koordynator projektu edukacyjnego.

Spotkanie rozpocznie się 21 kwietnia o godz. 19.00 w Świetlicy w Borowie przy ul. Gdańskiej 8. 

- Uczestników warsztatów prosimy o zabranie sprawnych latarek i odpowiedniego, ciepłego ubioru oraz obuwia terenowego. Przyda się termos z gorącym napojem, kanapka. Dla bezpieczeństwa prosimy też o zabranie kamizelek lub innych elementów odblaskowych - podkreślają organizatorzy.

Z uwagi na specyfikę warsztatów, obowiązują zapisy. Prowadzi je edukator, Michał Malawski: [email protected]

Organizatorzy przewidują maksymalnie 20-osobową grupę. Zapraszają osoby indywidualne, rodziny z dziećmi powyżej 10 roku życia.

Szczegóły także na stronie wydarzenia na Facebooku. Projekt dotowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, dzięki czemu udział w warsztacie jest bezpłatny.

(mat. pras., oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

zostawcie sowy w spozostawcie sowy w spo

1 0

Jak chcesz , to tobie , jenden z drugim , zaświęcę latarką po oczach .
Zobaczycie jakie to przyjemne . 12:37, 19.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%