Zamknij
REKLAMA

Jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie 

11:32, 15.06.2022 | mat.pras./oprac.W.D.
Skomentuj fot.W.D.
REKLAMA

Tegoroczna, 20. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie odbędzie się w pięciodniowej formule i jak zawsze wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny! Lista artystów jest długa i imponująca.

Wielkie otwarcie festiwalu już 17 lipca. Tradycyjnie pierwszy z pięciu koncertów odbędzie się w kościele pw. św. Trójcy w Sulęczynie. Usłyszymy jeden z pierwszych projektów muzycznych Pawła A. Nowaka - Klezmoret. Znana już festiwalowej publiczności grupa wystąpi z nowym materiałem.

- Muzyczna śruba znowu zostanie dokręcona. Tym razem zagramy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej. Wykonamy materiał z naszej najnowszej płyty, której premiera odbędzie się właśnie tego wieczoru - zapowiada Paweł A. Nowak, muzyk i dyrektor festiwalu.

Kolejny koncert, również w kościele, odbędzie się 20 lipca. Tym razem w nawiązaniu do lokalnych tradycji wystąpi Kaszubska Orkiestra Akordeonowa. Zespół powołano w marcu i zadebiutował podczas obchodów Dnia Jedności Kaszubów.

Wyjątkowe osobowości artystyczne

Jak zapewnia Paweł Nowak, choć repertuar inspirowany kaszubskim folklorem stanowi ważny element repertuaru grupy, to program orkiestry jest bardzo szeroki. Z kolei wszystkim znana już scena przed Restauracją Maraska zapełni się w czwartek, 21 lipca.

- Wystąpi argentyńska grupa Tzigan Trio, która będzie w tym czasie na tournee po Europie. To rewelacyjny, bardzo energetyczny zespół, który łączy muzykę cygańską z tangiem. Jestem przekonany, że zadowoli naszych słuchaczy- zachęca Paweł A. Nowak. 

Piątkowy wieczór w parku przy hotelu Leśny Dwór z pewnością zaspokoi różne muzyczne gusta, gdyż repertuar tego koncertu będzie bardzo szeroki i zróżnicowany. 

-Tego dnia wystąpi międzynarodowa grupa muzyków, którym przewodzi wokalista Jean-Claude Seferian. Jego kwartet wykona tak bardzo cenione przez festiwalową publiczność francuskie chanson. Wisienką na torcie będzie występ Grażyny Auguściki Bester Quartet - mówi Paweł A. Nowak.

Finał festiwalu, który jak co roku odbywa się w amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury, zaplanowano na sobotę, 23 lipca. Będzie on połączeniem wyjątkowych osobowości artystycznych i stylów muzycznych całego świata.

- Niezwykle energicznie zapowiada się występ popularnej, brytyjskiej grupy Faith I Branko Quartet, która zabierze nas w muzyczną podróż po Bałkanach. Tego dnia wystąpi także Marcel Loefller, wybitny cygański akordeonista jazzowy specjalizujący się w stylu manouche. Festiwal zakończy koncert Ewy Bem z kwartetem Andrzeja Jagodzińskiego. Będzie to prawdziwa gratka dla miłośników jazzu i dobrej muzyki, a taką niewątpliwie zapewnią nam ci legendarni artyści. Warto dodać, iż większą część recitalu Andrzej Jagodziński zagra na akordeonie - zachęca Paweł A. Nowak. 

Skromne początki

Festiwal Akordeonowy zaczynał się skromnie - od solowego recitalu Pawła Nowaka w 2003 roku. Z inicjatywy ówczesnego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie, Ireneusza Kordy, w kalendarzu imprez pojawiło się “Sulęczyńskie Spotkanie Akordeonowe”.

Impreza rozrosła się już rok później i przez kolejne lata odbywała się pod tą samą nazwą. Z każdym rokiem festiwal miał coraz bogatszy program i zmieniała się formuła imprezy. Odbiorcy szybko doczekali się koncertów znanych artystów z Polski i z zagranicy. Na Festiwal do Sulęczyna przybywa ponad 2 tysiące osób. Często są to słuchacze, którzy wierni są tej imprezie prawie od samego początku.

(mat.pras./oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Moze i  przybywaMoze i przybywa

1 7

Ale zachowanie oraz kultura też powinna mieć miejsce co niektórzy mieszkańcy nie zycza sobie hałasu w kiskuli są chyba jakiś regulacje dotyczące Db.,oraz zachowania jaśnie państwa z miasta i czy u was też tak parkujecie na chodnikach bo idziecie na koncert 15:40, 16.06.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@moze i przybywa@moze i przybywa

1 0

A jak miejscowy panek robi sobie głośne prywatne imprezy i niesie się do rana łąkami po całej wsi to to jest ok... No i faktycznie, w Sulęczynie GKA nigdy nie parkują na chodnikach... Cieszmy się, że jest u nas facet, któremu chce się organizować festiwal z górnej półki albo sprowadzić drezynę dla dzieci żeby coś się działo. 23:07, 19.06.2022


w Sulęczynie haw Sulęczynie ha

0 0

tam wszyscy parkują na chodniku a na głównej krzyżówce przede wszystkim ale są policjanci w Sulęczynie z ich wodzem który nic w tej kwestii nie robi 19:10, 06.07.2022


Dw Dw

0 0

On z suleczyna nie pochodzi 14:43, 04.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Co roczny Co roczny

0 0

Patent na kase ug suleczyno 14:44, 04.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%