Zamknij

Kartuzy. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatru. Warto przyjść na Rynek

13:48, 09.09.2022 oprac.W.D. Aktualizacja: 23:42, 09.09.2022
Skomentuj fot.K.K. fot.K.K.

Już dziś w Kartuzach rusza V Międzynarodowy Festiwal Teatru Przedmiotu "Rzeczy istność". Wydarzenie do tej pory odbywało się w Pałacu Opatów w Oliwie, zaś w dniach 9-10 września wyjątkowe spektakle będzie można podziwiać na kartuskim Rynku.

To już piąta edycja Rzeczy Istności na Pomorzu. Festiwal ucieka z wielkich aglomeracji miejskich i, jak podkreślają jego organizatorzy, skierowany jest do wszystkich, którzy w swej małej ojczyźnie widzą perspektywę rozwoju, edukacji siebie i swoich dzieci.

To nowa inicjatywa kartuskiej Biblioteki i Urzędu Miejskiego oraz organizatorów tego ważnego w Polsce przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą i "kołem napędowym" jest Adam Walny, Prezes Fundacji Theatrum Mundi.

- Chciałbym, aby to ważne wydarzenie na stałe zagościło w naszej gminie. Jest na to wielka szansa. W tym roku będziemy gościli artystów w Kartuzach na Rynku oraz na Wyspie Łabędziej, za rok chciałbym, aby każdy spektakl odbył się w innym sołectwie naszej gminy, zaś za dwa lata: na każdym kartuskim osiedlu. To wszystko przed nami. Zobaczymy, co czas przyniesie - mówi Piotr Smoliński, dyrektor Biblioteki w Kartuzach.

Spektakle, z uwagi na warunki pogodowe będą się odbywały na kartuskim Rynku. Ilość miejsc siedzących ograniczona.

Program Festiwalu

Piątek, 9 września

16:30: Warsztaty Teatru Przedmiotu. Miejsce: Biblioteka w Kartuzach, ul. Dworzec 4.

Warsztaty będą polegały na poznaniu zasad animacji przedmiotów teatralnych, m.in. lalek orientalnych i stworzeniu etiud teatralnych z ich udziałem. Na warsztaty zapraszamy dzieci, młodzież i zainteresowanych dorosłych.

Prowadzenie: Jadwiga Możdżer: aktorka, reżyser, choreograf, indonezjolog, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Podyplomowego Studium Teatrów Dzieci i Młodzieży przy PWST we Wrocławiu. Realizuje produkcje i post produkcje filmowe. Więcej informacji: https://www.jadwigamozdzer.com/pl/o-mnie/

18:30 Oficjalne otwarcie Festiwalu: Kartuzy, Rynek.

19:30 Spektakl: Kamil Katolik „Żywoty Świętych Osiedlowych”. Miejsce: Kartuzy, Rynek.

Widowisko powstało na podstawie książki "Żywoty świętych osiedlowych" Lidii Amejko. Autorka opowiada o losach osiedlowych antybohaterów, pokazując ich relacje z Bogiem i ze światem.

„Żywoty świętych osiedlowych to przesycone absurdalnym humorem surrealistyczne opowieści o nietypowych świętych - betonowa Złota legenda, przekazywana z ust do ust pod sklepem monopolowym „Jerycho”. Mamy tu historię o św. Janinie obrębiającej nicość, o św. Chajdegerze, który przygarniał niewypowiedziane słowa, o św. Dormidorze - szyfrancie snów... I o wielu innych. Z Żywotów... wyłania się obraz dziwnego Osiedla, spuszczonego z boskiej betoniarki poza planem stworzenia. Świata, gdzie żywi porozumiewają się ze zmarłymi przez Internet, a ulepieni z ciasta ludzie mają dusze na kartę lub abonament i dostają od Boga SMS-y. Czas jest tutaj kolisty, daje się zatrzymać, zawrócić, rozszczepić; granica między życiem a śmiercią jest umowna, tożsamość bohaterów niedookreślona, znaczenia i pojęcia niepokojąco rozmyte. Przedmioty wykorzystuje się jako części mowy, a język stanowi namacalne tworzywo rzeczywistości - wszędzie snują się hordy bezdomnych słów, zdania kiełkują jak nasiona, pytania rosną i wymagają opieki, myśli wylewają się z głów... Czym jest ten świat? Co znaczy Osiedle? Odpowiedzią okazuje się dziobak...”.

Więcej informacji: https://culture.pl/.../lidia-amejko-zywoty-swietych...Spektakl od 13. roku życia.

20:30 Adam Walny „Koniec i Bomba”. Miejsce: Kartuzy, Rynek.

To spektakl realizowany w autorskiej technice marionetek łańcuchowych. Opowiada historię lądowania osób z innej planety na polskiej wsi, reakcje i postawy bohaterów w sytuacji końca świata. Który z bohaterów zostanie „wzięty do nieba”? Oto jest pytanie. Spektakl od 13. roku życia.

Sobota, 10 września

15:00: Warsztaty Teatru Przedmiotu. Miejsce: Biblioteka w Kartuzach, ul. Dworzec 4.

Prowadzenie: Jadwiga Możdżer. Warsztaty będą kontynuacją z dnia poprzedniego, będziemy poznawać nowe techniki animacji i tworzyć krótkie formy sceniczne.

17:00 Adam Walny „Dziadek”. Miejsce: Kartuzy, Rynek.

To spektakl oparty na autentycznych notatkach dziadka Adama Walnego, w których radość z prostych czynności życiowych jak zbieranie jabłek, sadzenie truskawek przeplata się z trudnymi doświadczeniami życia: choroba, śmierć bliskich. Spektakl jest retrospekcją, zaczyna się w dniu pogrzebu tytułowego Dziadka a kończy w dniu narodzin jego wnuka. Przyjaźń i wzajemne podpatrywanie siebie Dziadka i Wnuka (lalki i lalkarza) są osią dramaturgiczną całego spektaklu. Dziadek wprowadza Wnuczka w życie, uczy wartości. Spektakl do opowiedzenia historii życia używa różnych technik lalkarskich (kukły, marionetki, pacyny) oraz przedmiotów trickowych, które na oczach widza zmieniają swą funkcję. Spektakl od 9. roku życia.

18:30 Stanisław Wojciechowski (Ukraina) – spektakl POLuk 1. Miejsce: Kartuzy, Rynek.

A gdyby na świecie pozostał tylko jeden człowiek? Na pewno szukałby przyjaciela – to oczywiste. Może przypadkiem znalazłby kundla? A może groziłoby mu jakieś straszne niebezpieczeństwo? Strach ma duże zielone oczy, a żeby go przezwyciężyć, potrzebujesz pewności siebie i odrobiny szczęścia. Czy Poluk 1 zdoła znaleźć przyjaciela? Na pewno będzie musiał dużo pracować, aby wygrać czerwony Strach. Kukiełkowa opowieść o ostatnim człowieku na Ziemi, który wędruje przez bezkresną pustynię w poszukiwaniu sensu swojego istnienia.

Teatr Marionbrand jest młodym i nowoczesnym teatrem lalek i animacji, został założony w 2018 roku jako autorski projekt jego głównego założyciela, Stanisława Voitsekhovskiego. Głównym celem teatru Marionbrand jest łączenie różnych technik teatralnych i odkrywanie różnych lub nowych form wyrazu w teatrze. Historie prezentowane przez teatr są wyjątkowe między innymi dlatego, że powstają od podstaw wraz ze stworzonymi dla nich lalkami.Spektakl od 6. roku życia.

20:30 Krzysztof Zemło „Matecznik”. Miejsce: Wyspa Łabędzie w Kartuzach.

Spektakl realizowany w całkowitej ciemności. 

„Główną inspiracją do powstania widowiska pt. „Matecznik” stanowi wydany w 1984 roku „Album fotograficzny” Wiktora Wołkowa pt. „Rzeka, droga, płoty, krowy, konie, stogi, wrony, bociany, drzewa, krzyże”. Wydawnictwo zrealizowało trzech wybitnych artystów: Wiktor Wołkow – autor zdjęć, Edward Redliński – autor zamieszczonych opowieści (wybitny pisarz, autor klasycznej już „Konopielki”) oraz Andrzej Strumiłło, który stworzył koncepcję oraz opracował ją graficznie. Zamieszczone w albumie zdjęcia inspirują do stawiania pytań o los człowieka, o indywidualność, o przyjaźń, o istnienie smutku na świecie”.

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Zemło. Scenografia: Ewa Zemło. Muzyka: Anna Kowalska (Broda). Animacje i video: Krzysztof Raczkowski. Spektakl od 9. roku życia.

(oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Z Kartuz Z Kartuz

0 0

Ciekawe wydarzenie - szkoda tylko, że nie miało miejsca w wakacje. W piątek wieczorem w kiepską pogodę nie będzie zbyt wielu widzów - na sali widowiskowej byłoby zapewne kilkakrotnie więcej. Artyści też będą czuć się zawiedzeni. 19:17, 09.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%