Zamknij

Kartuzy. Spotkanie z Martą Sapałą, autorką książki "Na marne"

10:43, 03.10.2019 nadesłane: MiPBP, oprac. M.Dz. Aktualizacja: 15:01, 09.10.2019
Skomentuj fot. nadesłane fot. nadesłane

W czwartek 10 października o godz. 17.00 w bibliotece na dworcu w Kartuzach odbędzie się spotkanie autorskie z kartuzianką Martą Sapałą. Będzie ona promować swoją nową książkę "Na marne". 

Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Wyrzucamy to, co wydaje nam się niejadalne: sterty ziemniaczanych obierków, dziesiątki suchych kromek chleba, resztki jogurtu zalegające na dnie plastikowych kubeczków, obite jabłka, opakowania z przeterminowanym makaronem, którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe rośnie w tak szybkim tempie, jak straszą nas media?

Marta Sapała postanowiła zbadać ten temat. Rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych, oddaje głos ludziom bez domu i tym, którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa.
Na marne to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji.

Marta Sapała (1974) – dziennikarka, autorka książek. Urodziła się na Kaszubach, od 1993 roku mieszka w Warszawie. Jej teksty i zdjęcia ukazywały się m.in. w miesięczniku o podróżach Voyage, Polityce i Zwierciadle. Jest autorką „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków”, w czerwcu 2019 r. ukazała się jej najnowsza książka „Na marne” reportaż o żywnościowym marnotrawstwie w Polsce.

Spotkanie z Martą Sapałą odbędzie się 10 października o godz. 17.00 w Bibliotece na I piętrze budynku dworca kolejowego, Kartuzy, ul. Dworzec 4.

(nadesłane: MiPBP, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%