Zamknij

Chwaszczyno. Pięć chórów zaśpiewa Piaśnicką Mszę Żałobną

14:59, 07.11.2019 info: UG Żukowo, oprac. M.Dz. Aktualizacja: 12:26, 12.11.2019
Skomentuj Zdj. ilustracyjne/fot. pixabay Zdj. ilustracyjne/fot. pixabay

Wyjątkowy charakter będą mieć obchody Narodowego Święta Niepodległości w Chwaszczynie. Po mszy w intencji Ojczyzny pięć połączonych chórów wykona Piaśnicką Mszę Żałobną - muzyczne uczczenie 80. rocznicy mordu Piaśnickiego.

Chwaszczyńskie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości zostaną połączone z 80. rocznicą rozpoczęcia mordu w lasach piaśnickich, gdzie zginęli także mieszkańcy parafii w Chwaszczynie. Upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń rozpocznie się w niedzielę 10 listopada o godz. 15.00 mszą świętą w intencji ojczyzny w małym kościele. Potem nastąpi przemarsz przed obelisk pamięci ofiar pomordowanych podczas II wojny światowej, gdzie zostaną złożone kwiaty i wieńce oraz zapalone znicze. Uroczystości zwieńczy koncert Piaśnickiej Mszy Żałobnej w dużym kościele w wykonaniu 5 połączonych chórów. Premiera odbyła się 26 października w Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie.

Zapraszamy na to wielkie wydarzenie wszystkich mieszkańców Chwaszczyna, Tuchomia i okolic, całymi rodzinami. Oddajmy hołd tym, którzy zginęli, bo po prostu byli Polakami. Po koncercie zapraszamy na ciepły poczęstunek - zachęcają organizatorzy.

Requiem (Msza Żałobna) jest muzycznym uczczeniem 80. rocznicy mordu Piaśnickiego. Utwór jest po polsku i kaszubsku. Kompozytorem jest Karol Krefta (dyrygent Chóru Strzelenka, akompaniator Chóru Elishama, organista w kościele p.w. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza). Słowa napisał Mariusz Sieraczkiewicz. Koncert wykonają chóry: Elishama (Chwaszczyno), Sounds of Freedom (Gdynia, Kosakowo), Strzelenka (Tuchom), Kosakowianie, Viola. Dyrygować będzie Magdalena Stenka.

Dodatkowo w dużym kościele w Chwaszczynie zostało postawione epitafium w formie roll-up, które upamiętnia zamordowanych w okresie II wojny światowej z terenu przedwojennej parafii Chwaszczyno. Listę 99 nazwisk zebrał i spisał mieszkaniec Chwaszczyna Kazimierz Jastrzębski. Dane te pochodzą z różnych źródeł – tych pisanych jak kroniki parafialne, jak i tych mówionych, od świadków historii i ich potomków. Jak sam autor wspomniał, lista jest cały czas uzupełniana o nowe informacje. 

fot. sołectwo Chwaszczyno

(info: UG Żukowo, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%