Zamknij

Pomieczyno w wyjątkowy sposób uczci 75. rocznicę Marszu Śmierci

12:15, 13.01.2020 nadesłane: Daria Kaszubowska, oprac. M.Dz. Aktualizacja: 09:44, 27.01.2020
Skomentuj fot. nadesłane/Elżbieta Pielowska fot. nadesłane/Elżbieta Pielowska

W niedzielę 2 lutego w Pomieczynie odbędą się szóste obchody 75. rocznicy Marszu Śmierci obozu koncentracyjnego Stutthof. Na ten dzień zaplanowana jest nie tylko uroczysta Msza święta z przemarszem na cmentarz, ale także wyjątkowa inscenizacja teatralna, jaka nie odbyła się nigdy wcześniej w Polsce.

Marsz Śmierci to marsz ewakuacyjny obozu koncentracyjnego KL Stutthof, który na przełomie stycznia i lutego 1945 roku pod okrutnym nadzorem hitlerowców przeszedł od Sztutowa przez Cedry, Kolbudy, Żukowo, Przodkowo, Pomieczyno i dalej aż do Lęborka. Warunki marszu były fatalne: mróz, głód, choroby, znęcanie się przez hitlerowców, dlatego śmierć zbierała wśród więźniów ogromne żniwo.

Nie zapominają o Marszu Śmierci

W Pomieczynie dzięki bohaterskiemu zaangażowaniu mieszkańców wielu więźniom udało się pomóc w ucieczce. Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie wydało w roku 2017 na ten temat książkę „Stutthof jidze. Marsz Śmierci we wspomnieniach mieszkańców Pomieczyna i okolic”, a niedawno powstał film dokumentalny m.in. na podstawie tej książki „Wieś Sprawiedliwych. Świadkowie” pod reżyserią Andrzeja Dudzińskiego i Tomasza Słomczyńskiego.

Od roku 2015 najpierw parafia pw. św. Józefa w Pomieczynie z proboszczem księdzem Henrykiem Zielińskim, a następnie Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie, w którym ksiądz Henryk Zieliński jest także prezesem, organizują uroczystości jubileuszowe upamiętniające Marsz Śmierci. Pomysłodawcą był m.in. Jan Dargacz, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału w Szemudzie. Każdego roku w pierwszą niedzielę lutego po uroczystej Mszy świętej w kościele pw. św. Józefa w Pomieczynie odbywa się przemarsz wiernych na tutejszy cmentarz, gdzie znajduje się mogiła zbiorowa pięćdziesięciu czterech anonimowych więźniów, którzy stracili życie w Marszu Śmierci w Pomieczynie. Po modlitwach, apelu poległych przygotowanym przez PSP w Kartuzach bądź OSP w Pomieczynie, przemówieniach gości, wszyscy udają się na dalsze uroczystości wraz z poczęstunkiem w Szkole Podstawowej im. ks. Bronisława Szymichowskiego w Pomieczynie.

Przygotowują wyjątkową sztukę

W tym roku Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie przygotowuje coś niezwykłego, coś, czego nie było nigdy dotąd w historii Polski, mianowicie sztukę teatralno-muzyczną przedstawiającą Marsz Śmierci przez Pomieczyno. Spektakl nosić będzie nazwę „Pomieczyno in memoriam” - podkreślają organizatorzy.

fot. nadesłane/Elżbieta Pielowska

Pieczę nad reżyserią, scenariuszem i muzyką objął uznany i wielokrotnie nagradzany artysta kaszubski Jerzy Stachurski. Zaangażował się w to z niesłychaną pasją, a jednocześnie dał szansę rozpisania kilku scen członkom stowarzyszenia: Marii Krauzie, Wiolecie Bach-Bużan, Elżbiecie Pielowskiej, Darii Kaszubowskiej. Producentami sztuki zostali liderzy Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga: ksiądz Henryk Zieliński – prezes i Hanna Merchel – przewodnicząca.

W sztuce, która rozegra się w dwóch językach: polskim i kaszubskim, udział wezmą mieszkańcy Pomieczyna, uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Pomieczynie, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie oraz dziewczynki ze Scholi „Pro Deo” pod kierownictwem Katarzyny Kozłowskiej. Będzie to niezwykłe widowisko, gdzie teatr łączyć się będzie z sekwencjami filmowymi, gra aktorska z występami muzycznymi, a wszystko to bazuje na prawdziwych historiach z pamiętników i wspomnień więźniów KL Stutthof oraz relacji świadków z książki „Stutthof jidze”. Konsultacji historycznej udzieliła dr Elżbieta Grot z Muzeum Stutthof.

Uroczystości odbędą się w niedzielę 2 lutego 2020 roku o godz 14.00 o godz. 13.00 w kościele pw. św. Józefa w Pomieczynie. Harmonogram wygląda następująco: Msza święta, sztuka „Pomieczyno in memoriam” w kościele, przemarsz na cmentarz, prelekcja filmu „Wieś Sprawiedliwych. Świadkowie” i poczęstunek w Szkole Podstawowej im. ks. B. Szymichowskiego w Pomieczynie. Patronat nad wydarzeniem objął Urząd Marszałkowski w Gdańsku oraz Urząd Gminy Przodkowo. Organizatorzy zapraszają wszystkich serdecznie!

(aktual. 27.01.godz.9:44)

(nadesłane: Daria Kaszubowska, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

WiesławaWiesława

2 1

Kto zniszczył grób leśny koło Dzierżążna.Jeszcze 5 dni temu paliły tam świeczki a teraz widać ślady po ciężkim sprzęcie.Został zaorany i śladu po nim nie ma. 13:54, 13.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PurtekPurtek

0 2

I ta sztuka.ma przedstawiać ludzi przebranych za SS manów bijących i zabijających wieżniów idących przez wioskę?Chyba raczej z tego będzie ogólnopolska afera. 14:47, 13.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TOWTOW

2 0

Dlaczego w powiecie kartuskim świadomie ktoś niszczy się ślady zbrodniczych działań Niemców. Gdzie podziała się tablica z zaplecza kościoła Św. Kazimierza poświęcona rozstrzelanym na kartuskim rynku pod koniec okupacji faszystowskiej 22:38, 18.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Xy123Xy123

0 0

W Ostrzycach też stał pomnik młodego żołnierza niemieckiego zabitego podczas wojny. Mieszkańcy dbali o niego, sprzątali, stawiali świeczki. Latem 2019 pomnik przyjechano i zabrano pomnik, a szczątki żołnierza zostały. Jak można tak zbezcześcić zwłoki? Teraz nikt mu już świeczki nie zapali. W Ostrzycach też stał pomnik młodego żołnierza niemieckiego zabitego podczas wojny. Mieszkańcy dbali o niego, sprzątali, stawiali świeczki. Latem 2019 pomnik przyjechano i zabrano pomnik, a szczątki żołnierza zostały. Jak można tak zbezcześcić zwłoki? Teraz nikt mu już świeczki nie zapali. 16:43, 20.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Xy123Xy123

0 0

Dodam jeszcze, że mieszkańcy widzieli jak zabierano pomnik bez szczątków. Ktoś powinien się tym zająć 17:04, 20.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rozstrzelaniarozstrzelania

2 0

w gminach w powiecie kartuskim jest kilka zbiorowych mogił i to po rozstrzelaniu ludności przez okupantów niemieckich jak też później okupantów rosyjskich i nikt tym się nie interesuje, między inymi w Mojuszu na pograniczu z Glinnym gdzie jest rozstrzelanych jest 7 kobiet przez niemców na Wygodzie Sierakowiskiej 3 żydówki rozstrzelane przez niemców no i ruscy w Tuchlinie rozstrzelali 11 osób 07:06, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%