Zamknij
REKLAMA

Puzdrowo. Promocja nowego podręcznika do nauki języka kaszubskiego

10:27, 17.02.2020 | M.D/info: ZKP
REKLAMA
Skomentuj
fot. nadesłane

W piątek 21 lutego o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej w Puzdrowie odbędzie się promocja nowego podręcznika do nauki języka kaszubskiego autorstwa Emilli Maszke.

"Kaszëbsczi Òdkriwca" to nowy podręcznik do nauki języka kaszubskiego dla kl. V szkoły podstawowej. Spotkanie odbędzie się 21 lutego 2020 r. (piątek) o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej im. ks. Bernarda Sychty w Puzdrowie (Puzdrowo 32, koło Sierakowic).

Podręcznik jest kolejną częścią z zaplanowanej przez autorkę Emilię Maszke serii podręczników do nauki języka kaszubskiego dla uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VIII). Na serię składa się pięć podręczników zawierających treści zarówno z literatury jak i nauki o języku kaszubskim. Autorka nowego podręcznika jest nauczycielką języka kaszubskiego z wieloletnim stażem i bogatym doświadczeniem dydaktycznym.

Do stworzenia podręczników wykorzystano teksty literackie wskazane w podstawie programowej jako lektury obowiązkowe. Treści nauczania w każdej klasie obejmują w szczególny sposób pewne kręgi tematyczne i tak: w klasie czwartej treści dotyczą najbliższego środowiska, tradycji, zwyczajów związanych z poszczególnymi porami roku. Świat baśniowy przeplata się ze współczesnymi przygodami rówieśników: Macka i Balbiny. W klasie piątej zaplanowano tematykę legend, baśni, bajek i mitów kaszubskich. Nie zabrakło również klasyki literatury kaszubskiej, w tym fragmentów powieści Aleksandra Majkowskiego. Kontynuowane jest poznawanie i przybliżanie kolejnych tradycji i obrzędów oraz zgłębianie wiedzy historycznej odkrywanej w tekstach literackich. Warto podkreślić, iż autorka zaproponowała dużo ciekawych, innowacyjnych zadań i ćwiczeń.

fot. nadesłane

Na spotkanie zapraszają Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i  Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

- Podczas tych spotkań promocyjnych będziemy przekazywać  przedstawicielom poszczególnych szkół podstawowych, w których nauczany jest język kaszubski okazowe egzemplarze podręcznika oraz okazowe egzemplarze książki pomocniczej Zamalënił sã mak. Piosenki kaszubskie dla dzieci z przeznaczeniem do bibliotek szkolnych. Prosimy o zabranie ze sobą pieczątki szkoły celem potwierdzenia odbioru publikacji - zapowiadają organizatorzy spotkań.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek na stoisku z szeroką ofertą wydawnictw regionalnych (możliwość wystawienia faktury przelewowej).

(M.D/info: ZKP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone