Zamknij
REKLAMA

Kartuzy. Zamknięty samochód to latem śmiertelna pułapka

13:48, 08.08.2018 | M.D
REKLAMA
Skomentuj
fot. Magda Dzienisz

Mieszkańcy Kartuz i turyści mogli ponownie przekonać się, że zamknięty samochód pozostawiony w miejscu nasłonecznionym jest śmiertelną pułapką. Temperatura w środku w ciągu zaledwie kilku minut od włożenia termometru wzrosła do 50 stopni Celsjusza. 

Akcję na Rynku po raz kolejny zorganizowała kartuska Straż Miejska i Urząd Miejski. Prezentowano przechodniom auto pozostawione w nasłonecznionym miejscu. Temperatura powietrza to dziś ponad 30 stopni - termometry włożone do samochodu błyskawicznie pokazały maksymalną skalę (50 stopni).

- Chcemy uzmysłowić ludziom, jakie mogą być konsekwencje pozostawienia dziecka lub zwierzęcia w samochodzie w tak wysokiej temperaturze - mówi Krzysztof Pawłowski, komendant Straży Miejskiej w Kartuzach. - Nawet, gdy wydaje nam się, że wychodzimy tylko na moment, może okazać się, że nasz pobyt na przykład w sklepie się przedłuży. Pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać dziecka, nawet śpiącego w foteliku. To samo dotyczy zwierząt. Nic nie dadzą nawet uchylone okna w samochodzie, w środku jest po prostu zbyt ciepło. 

Termometry w kilka minut pokazały najwyższą skalę. fot. Magda Dzienisz

Dodajmy, że w takim upale, jak dziś, temperatura w aucie może wzrosnąć nawet do 70 stopni! To zabójcze dla organizmu. Jak podkreśla Krzysztof Pawłowski, w Kartuzach zdarzały się przypadki, gdy Straż Miejska musiała interweniować w związku z dzieckiem czy zwierzęciem zamkniętym w nagrzanym samochodzie. 

-  Zdarza się tak, że drzwi w niektórych autach mogą automatycznie się zatrzasnąć - taki przypadek mieliśmy w ubiegłym roku i musieliśmy wybić szybę. W tym roku również zdarzyło się, że interweniowaliśmy w związku z dzieckiem zamkniętym w aucie. Rodzic lub opiekun w takim przypadku może odpowiadać za wykroczenie lub za przestępstwo, jeśli nastąpi uszczerbek dla zdrowia. Może dojść do przegrzania organizmu, a nawet zgonu - przypomina.

Komendant Straży Miejskiej apeluje o reagowanie, gdy widzimy dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie. Trzeba koniecznie powiadomić policję lub Straż Miejską, a jeśli zachodzi konieczność zbicia szyby w aucie - warto wcześniej zrobić zdjęcie auta smartfonem, by mieć dowód tego, że nasz czyn był konieczny. 

- Zachodzi wówczas stan wyższej konieczności. W kodeksie karnym oznacza to wyłącznie odpowiedzialności za czyn, który wykonaliśmy - podkreśla. - Taką osobę trzeba natychmiast wyciągnąć z samochodu i schłodzić, powiadomić pogotowie. 

Auto - śmiertelna pułapka - będzie stało na Rynku w Kartuzach dziś i jutro do godz 15.00. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

KoniecKoniec

3 7

To już prawie koniec lata ... bez komentarza 14:34, 08.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Chyba pomyliłeśChyba pomyliłeś

0 2

sierpień z własnymi majtkami ..... 16:42, 08.08.2018


@koniec@koniec

8 2

A co masz jakieś przecieki, że koniec? 14:41, 08.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KAŻDY kierowcaKAŻDY kierowca

3 0

oraz pasażer po powrocie do samochodu, który stał nasłoneczniony (nawet w małym cieniu) - czuje po wejściu, że zamienił się w PIEKARNIK. Każdy odczuł to na własnej skórze setki razy.

Oczywiście takie szkolenie jest bardzo potrzebne dla upośledzonych umysłowo, którzy zostawiają w środku dziecko lub psa i zamykają okna, aby zamienić istoty żywe na FRYTKI. 16:37, 08.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dobra akcja Dobra akcja

3 1

Działa na wyobraźnię tych, którzy są jej pozbawieni. 19:06, 08.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone